Dach płaski jest szczelny i bezobsługowy, a jego wykonanie nie było kosztowne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Dach płaski jest szczelny i bezobsługowy, a jego wykonanie nie było kosztowne

Wiemy, że ogromne znaczenie ma właściwe zaplanowanie konstrukcji dachu płaskiego i technologii jego wykończenia, dlatego zrealizowaliśmy wszystkie wytyczne z projektu - mówią Grażyna i Roman, którzy dach układali w 2018 r.

aktualizacja: 2022-10-21 07:09:52

Dom:

  • Parterowy, 148 m2.
  • Położenie - w pełnym słońcu.

Dach płaski:

  • Niewentylowany, z attyką, powierzchnia 180 m2, dwa spadki (na zewnątrz) o kącie nachylenia 2°.
  • Zewnętrzne wykończenie - z membrany TPE o grubości 3 mm.
  • Akcesoria - okno dachowe 90 x 90 cm, 4 wpusty attykowe (90 mm) z przewodami przeciwoblodzeniowymi i rury spustowe schowane w elewacji.
  • Obróbki blacharskie - na attyce.

Decyzja: Grażyna - Poprzedni dom, w którym mieszkaliśmy od 1986 r., zaprojektowano w konstrukcji szkieletu drewnianego i przykryto płaskim dachem, z którym nie mieliśmy żadnego kłopotu. Z tego powodu bez obaw zbudowaliśmy nowy dom (tym razem murowany i parterowy) bez skosów na dachu. Autorzy gotowego projektu wybrali wariant niewentylowany, oparty na grubym żelbetowym stropie, z łagodnymi skosami wyrobionymi ze styropianu i membraną dachową na zewnątrz. Ten elastyczny materiał, wyprodukowany na bazie modyfikowanego bitumu, szczególnie się nam spodobał, bo jest trwały i wytrzymały, odporny na promieniowanie UV.

Wiemy, że ogromne znaczenie ma właściwe zaplanowanie konstrukcji dachu płaskiego i technologii jego wykończenia, dlatego zrealizowaliśmy wszystkie wytyczne z projektu. Z uwagi na powiększenie salonu, dach jest nieco większy, ponadto przesunęliśmy okno dachowe nieco bliżej naszej sypialni (w celu lepszego oświetlenia) - uwzględniliśmy to w projekcie adaptacji, który został opracowany przed wylaniem monolitycznego stropu. W trakcie realizacji dachu, położyliśmy nacisk na staranność i precyzję wykonania. To też jest bardzo ważne!

Okno w płaskim dachu
Oprócz kominów, w stropodachu zamontowano okno 90 x 90 cm.

Dach płaski - rady i przestrogi:

Roman: W dachu jest jedno okno (kupiłem model na płaską połać), jeden komin z przewodem dymowym do kominka i komin typu rura w rurze od kotła gazowego, ponadto attyka z czterema odpływami wody oraz dekoracyjne ażurowe podciągi-podcienia. Ekipa generalnego wykonawcy musiała te wszystkie elementy odpowiednio uszczelnić i/lub obrobić blachą. Na początku tworzenia takiego stropodachu, wylała monolityczną płytę z żelbetu, wcześniej przygotowała szalunek z desek i podpory ze stempli. Na krawędziach wzniosła attykę z bloczków silikatowych. Kiedy żelbet związał i wysechł, pomalowała płytę i attykę masą asfaltowo-kauczukową, następnie zastosowała folię paroizolacyjną. Na niej kliny uformowane ze styropianu odmiany dach-podłoga, z odpowiednim spadkiem. Na końcu - membranę TPE (np. jej ułożenie i zgrzanie zajęło jeden dzień).

Tak wykonany dach jest szczelny i bezobsługowy. W zimie nie muszę go odśnieżać, ani udrażniać odpływów attykowych, ponieważ znajdują się w nich przewody przeciwoblodzeniowe regulowane automatycznie (uruchamiają się i wyłączają same, kiedy temperatura powietrza osiąga zaprogramowane wartości). To bardzo wygodne. W lecie wchodzę na "czapę" domu po drabinie dostawianej do ściany, w celu dokonania kontroli i ewentualnego zebrania liści, gałązek itp. Brudu jest mało, bowiem na działce nie ma drzew. Woda z dachu zawsze swobodnie spływa, pokonując wpusty attykowe o średnicy 90 mm, rury spustowe prowadzone pod tynkiem, dolne wpusty odpływowe, dalej przez perforowane rury drenażowe dociera do dwóch studni chłonnych o pojemności 3 m3 każda. Dach nie był kosztowny, szybko został wykonany.

Koszty wykonania dachu płaskiego:

  • materiały i montaż (bez żelbetowego stropu) 27 000 zł.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Płaski dach ma attykę, dwie połacie o nachyleniu 2° (na zewnątrz), ażurowe podcienia-podciągi.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!