Dach płaski jest szczelny i bezobsługowy, a jego wykonanie nie było kosztowne

Dach płaski jest szczelny i bezobsługowy, a jego wykonanie nie było kosztowne

Wiemy, że ogromne znaczenie ma właściwe zaplanowanie konstrukcji dachu płaskiego i technologii jego wykończenia, dlatego zrealizowaliśmy wszystkie wytyczne z projektu - mówią Grażyna i Roman, którzy dach układali w 2018 r.

Dom:

  • Parterowy, 148 m2.
  • Położenie - w pełnym słońcu.

Dach płaski:

  • Niewentylowany, z attyką, powierzchnia 180 m2, dwa spadki (na zewnątrz) o kącie nachylenia 2°.
  • Zewnętrzne wykończenie - z membrany TPE o grubości 3 mm.
  • Akcesoria - okno dachowe 90 x 90 cm, 4 wpusty attykowe (90 mm) z przewodami przeciwoblodzeniowymi i rury spustowe schowane w elewacji.
  • Obróbki blacharskie - na attyce.

Decyzja: Grażyna - Poprzedni dom, w którym mieszkaliśmy od 1986 r., zaprojektowano w konstrukcji szkieletu drewnianego i przykryto płaskim dachem, z którym nie mieliśmy żadnego kłopotu. Z tego powodu bez obaw zbudowaliśmy nowy dom (tym razem murowany i parterowy) bez skosów na dachu. Autorzy gotowego projektu wybrali wariant niewentylowany, oparty na grubym żelbetowym stropie, z łagodnymi skosami wyrobionymi ze styropianu i membraną dachową na zewnątrz. Ten elastyczny materiał, wyprodukowany na bazie modyfikowanego bitumu, szczególnie się nam spodobał, bo jest trwały i wytrzymały, odporny na promieniowanie UV.

Wiemy, że ogromne znaczenie ma właściwe zaplanowanie konstrukcji dachu płaskiego i technologii jego wykończenia, dlatego zrealizowaliśmy wszystkie wytyczne z projektu. Z uwagi na powiększenie salonu, dach jest nieco większy, ponadto przesunęliśmy okno dachowe nieco bliżej naszej sypialni (w celu lepszego oświetlenia) - uwzględniliśmy to w projekcie adaptacji, który został opracowany przed wylaniem monolitycznego stropu. W trakcie realizacji dachu, położyliśmy nacisk na staranność i precyzję wykonania. To też jest bardzo ważne!

Okno w płaskim dachu
Oprócz kominów, w stropodachu zamontowano okno 90 x 90 cm.

Dach płaski - rady i przestrogi:

Roman: W dachu jest jedno okno (kupiłem model na płaską połać), jeden komin z przewodem dymowym do kominka i komin typu rura w rurze od kotła gazowego, ponadto attyka z czterema odpływami wody oraz dekoracyjne ażurowe podciągi-podcienia. Ekipa generalnego wykonawcy musiała te wszystkie elementy odpowiednio uszczelnić i/lub obrobić blachą. Na początku tworzenia takiego stropodachu, wylała monolityczną płytę z żelbetu, wcześniej przygotowała szalunek z desek i podpory ze stempli. Na krawędziach wzniosła attykę z bloczków silikatowych. Kiedy żelbet związał i wysechł, pomalowała płytę i attykę masą asfaltowo-kauczukową, następnie zastosowała folię paroizolacyjną. Na niej kliny uformowane ze styropianu odmiany dach-podłoga, z odpowiednim spadkiem. Na końcu - membranę TPE (np. jej ułożenie i zgrzanie zajęło jeden dzień).

Tak wykonany dach jest szczelny i bezobsługowy. W zimie nie muszę go odśnieżać, ani udrażniać odpływów attykowych, ponieważ znajdują się w nich przewody przeciwoblodzeniowe regulowane automatycznie (uruchamiają się i wyłączają same, kiedy temperatura powietrza osiąga zaprogramowane wartości). To bardzo wygodne. W lecie wchodzę na "czapę" domu po drabinie dostawianej do ściany, w celu dokonania kontroli i ewentualnego zebrania liści, gałązek itp. Brudu jest mało, bowiem na działce nie ma drzew. Woda z dachu zawsze swobodnie spływa, pokonując wpusty attykowe o średnicy 90 mm, rury spustowe prowadzone pod tynkiem, dolne wpusty odpływowe, dalej przez perforowane rury drenażowe dociera do dwóch studni chłonnych o pojemności 3 m3 każda. Dach nie był kosztowny, szybko został wykonany.

Koszty wykonania dachu płaskiego:

  • materiały i montaż (bez żelbetowego stropu) 27 000 zł.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Płaski dach ma attykę, dwie połacie o nachyleniu 2° (na zewnątrz), ażurowe podcienia-podciągi.

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz