Uzdatnianie wody - 8 częstych błędów

Uzdatnianie wody - 8 częstych błędów

Jakie błędy związane z uzdatnianiem wody popełniają właściciele domów jednorodzinnych? Oto 8 przykładów.

1) Brak miejsca na domową stację uzdatnia­nia

To błąd popełniany już na etapie projek­towania. W domu z własnym ujęciem wody należy od razu przewidzieć miejsce na stację uzdatniania w pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy itp. Niezbędny jest tam odpływ do ka­nalizacji i zasilanie elektryczne.

2) Niewykonywanie okresowych badań wody

Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy przynajmniej raz na kilka lat powtórzyć bada­nie wody. Należy je zlecić także wówczas, gdy jakość wody się wyraźnie pogorszy (smak, za­pach, klarowność). Tego rodzaju zmiany są sy­gnałem zanieczyszczenia wód podziemnych.

3) Stosowanie przeponowych zbiorników hy­droforowych do wody o dużej zawartości żelaza

Zażelaziona woda dość szybko nisz­czy gumową membranę takich zbiorników. Ponadto zanieczyszczenia gromadzą się na sa­mej przeponie. W takiej sytuacji lepszym wy­borem są tradycyjne zbiorniki bezprzeponowe. Ich wadą jest to, że w wyniku rozpuszczania się tlenu w wodzie ciśnienie spada i trzeba co pewien czas dopompować powietrza. Są też modele, w których ta czynność odbywa się au­tomatycznie (dzięki elektrycznemu kompreso­rowi z czujnikiem).

4) Przechowywanie wody oczyszczonej przez filtr węglowy lub odwróconej osmozy

Do uzdatnia­nia wody wodociągowej powszechnie stosuje się związki chloru. Chlor psuje smak wody, ale rów­nocześnie daje jej pewną odporność na namna­żanie się drobnoustrojów. Z kolei po oczyszczeniu przez węgiel aktywny lub w wyniku odwróconej osmozy, chlor zostaje z wody usunięty. Smak się poprawia, ale woda staje się podatna na wtórne zanieczyszczenie drobnoustrojami. Dlatego nie należy jej przechowywać.

Niewielki nakranowy filtr węglowy poprawia smak i zapach wody używanej do picia
Niewielki nakranowy filtr węglowy poprawia smak i zapach wody używanej do picia (fot. Secura)

5) Stal i miedź w jednej instalacji

Połączenie w jednej instalacji elementów miedzianych i stalowych to przyczyna elektrokorozji tych ostatnich (nie dotyczy to stali nierdzewnej). Problemem jest nie tylko bezpośrednie sty­kanie się elementów z tych metali, ale też ta­kie ich zlokalizowanie, że woda przepływa naj­pierw przez elementy miedziane, a następnie stalowe. Wówczas te ostatnie szybko skoro­dują pod wpływem jonów miedziowych nie­sionych przez wodę. Dotyczy to nie tylko rur, ale także zbiorników c.w.u.

6) Zbyt rzadka wymiana filtrów

Żaden filtr nie jest wieczny, trzeba je więc regularnie wymie­niać lub ewentualnie przepłukiwać. Niestety nie da się z góry powiedzieć, jak często nale­ży to robić, bo zależy to od składu wody. Warto jednak pamiętać, że skuteczność filtrów węglowych, tak czy inaczej, zaczyna dość szyb­ko spadać po przekroczeniu 6 miesięcy czasu eksploatacji.

Zanim kupimy urządzenia do uzdatniania war­to zainteresować się jaki jest koszt wymiany fil­trów, czyli w praktyce bieżącej eksploatacji.

Wybór rodzajów i wielkości filtrów do uzdatniania wody jest ogromny
Wybór rodzajów i wielkości filtrów jest ogromny. Od ich ceny i trwałości zależą koszty eksploatacji (fot. Secura)

7) Brak filtrów mechanicznych przy wrażli­wych urządzeniach

Montuje się je także za filtrami węglowymi, bo przepływająca woda wymywa drobinki złoża. Zatrzymuje je dokład­ny filtr mechaniczny.

8) Zastosowanie rur miedzianych na wodę o kwaśnym odczynie

Woda o niskim pH, czyli kwaśnym odczynie, działa agresywnie na miedź. Wskutek tego stężenie jej jonów w wo­dzie pitnej przekracza dopuszczalne normy, a rury ulegają szybkiej korozji. W przypadku takiej wody instalację lepiej wykonać z tworzyw sztucznych.

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: kasjanf / pixabay.com

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

mimi70
07-08-2014 21:09
Bardzo ciekawy artykuł, ten temat jest u mnie właśnie niezwykle aktualny Bo niestety kupiłam dom w którym ktoś kiepsko znał się na uzdatnianiu wody i teraz trzeba poprawiać wszystko Po dłuższym namyśle, zamierzam wynająć do tego firmę, bo nie wydaje mi się żebyśmy byli w ...
Gość Rafał
14-08-2013 14:59
Większość wkładów do filtrów czy mechanicznych czy węglowych to maksymalny czas eksploatacji do 6 miesięcy ale może być mniejszy w zależności od wody.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz