Uzdatnianie wody filtrem kolumnowym z węglem aktywnym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Uzdatnianie wody filtrem kolumnowym z węglem aktywnym

Powtarzające się, dobre i stabilne, parametry kranówki oraz bezobsługowość i bezawaryjność kolumny filtracyjnej (automatycznie uruchamiającej czynność płukania złoża) w końcu uśpiły moją czujność - mówi Janek, Członek Klubu Budujących Dom, który wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2007 r.

Woda: czerpana ze studni o głębokości 40 m. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba.

Uzdatnianie:

  • Kolumna z węglem aktywnym.
  • Sterowanie - automatyczne.
  • Lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni.
  • Liczba stałych użytkowników - 4.
  • Liczba łazienek - 2 i WC.

Decyzja: Odziedziczyłem po rodzinie działkę bez dostępu do mediów, dlatego przed rozpoczęciem budowy zleciłem wydrążenie studni głębinowej. Murarze od razu mi zasygnalizowali, że jest mętna i ma przykry zapach.

Podczas konfigurowania systemu grzewczego poprosiłem instalatorów o załatwienie tej sprawy, bo mieli podwykonawcę specjalizującego się w uzdatnianiu wody. Zbadał jej parametry i okazało się, że norma zawartości manganu jest mocno przekroczona. Inne parametry były okej, dlatego za hydroforem zamontował jednoelementową stację uzdatniania - duży filtr kolumnowy z węglem aktywnym.

Za hydroforem - filtr kolumnowy z węglem aktywnym
Za hydroforem - filtr kolumnowy z węglem aktywnym.
Na kolumnie znajduje się automatyczna głowica sterująca płukaniem złoża
Na kolumnie znajduje się automatyczna głowica sterująca płukaniem złoża.

Uzdatnianie wody filtrem kolumnowym - rady i przestrogi:

  • Tak prosto skonfigurowana stacja zdaje egzamin. Po jej zamontowaniu, natychmiast spadła zawartość manganu w wodzie do poziomu mieszczącego się w normie i się ustabilizowała. Potwierdziły to kolejne specjalistyczne badania - na początku regularnie sprawdzałem jej jakość ze względu na małe dzieci. Byliśmy z żoną szczęśliwi, że przestała przykro pachnieć i stała się krystalicznie czysta, ponieważ używamy jej do picia i gotowania, nie tylko do celów gospodarczych.

    Powtarzające się, dobre i stabilne, parametry kranówki oraz bezobsługowość i bezawaryjność kolumny filtracyjnej (automatycznie uruchamiającej czynność płukania złoża) w końcu uśpiły moją czujność. Zapomniałem zwracać uwagę na jej jakość (nie odczuwając żadnej zmiany smaku i czystości), straciłem kontakt z serwisem, bo w firmie nie odbierali telefonów (później okazało się, że przestała istnieć). Ostatni raz widzieliśmy się 6 lat temu, podczas przeprowadzania corocznego przeglądu. Obiecałem sobie, że wkrótce zlecę pakiet badań i wezwę dobrego fachowca do sprawdzenia filtra. Mam wrażenie, że trochę się przytkał. Nigdy nie było potrzeby dodania zmiękczacza, woda jest dostatecznie miękka.

  • Jeśli hydrofor i stacja uzdatniania znajdują się blisko sypialni - u nas tak właśnie jest - radzę od razu poprosić instalatora o zaprogramowanie cyklu płukania złoża w godzinach, gdy rodziny nie ma w domu. Pracuję na miejscu - głośne odgłosy działania hydroforu i przepływu wody przeszkadzają mi nawet w dzień - dlatego przez jakiś czas zrezygnowałem z automatycznej funkcji sterowania i raz na tydzień manualnie włączałem głowicę filtra, adekwatnie do obowiązków zawodowych. Kiedyś o tym zapomniałem i zrobiłem kilkutygodniową przerwę - skończyło się tym, że w kranach zabrakło wody, pojawiła się dopiero po przeprowadzeniu 6 cykli płukania, jeden po drugim. W studni warto zastosować pompę o wysokiej jakości, nasza działa bez problemu od 2007 r.

Koszty zakupu i montażu filtra do uzdatniania wody:

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje