Uzdatnianie wody filtrem kolumnowym z węglem aktywnym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Uzdatnianie wody filtrem kolumnowym z węglem aktywnym

Powtarzające się, dobre i stabilne, parametry kranówki oraz bezobsługowość i bezawaryjność kolumny filtracyjnej (automatycznie uruchamiającej czynność płukania złoża) w końcu uśpiły moją czujność - mówi Janek, Członek Klubu Budujących Dom, który wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2007 r.

Woda: czerpana ze studni o głębokości 40 m. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba.

Uzdatnianie:

  • Kolumna z węglem aktywnym.
  • Sterowanie - automatyczne.
  • Lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni.
  • Liczba stałych użytkowników - 4.
  • Liczba łazienek - 2 i WC.

Decyzja: Odziedziczyłem po rodzinie działkę bez dostępu do mediów, dlatego przed rozpoczęciem budowy zleciłem wydrążenie studni głębinowej. Murarze od razu mi zasygnalizowali, że jest mętna i ma przykry zapach.

Podczas konfigurowania systemu grzewczego poprosiłem instalatorów o załatwienie tej sprawy, bo mieli podwykonawcę specjalizującego się w uzdatnianiu wody. Zbadał jej parametry i okazało się, że norma zawartości manganu jest mocno przekroczona. Inne parametry były okej, dlatego za hydroforem zamontował jednoelementową stację uzdatniania - duży filtr kolumnowy z węglem aktywnym.

Za hydroforem - filtr kolumnowy z węglem aktywnym
Za hydroforem - filtr kolumnowy z węglem aktywnym.
Na kolumnie znajduje się automatyczna głowica sterująca płukaniem złoża
Na kolumnie znajduje się automatyczna głowica sterująca płukaniem złoża.

Uzdatnianie wody filtrem kolumnowym - rady i przestrogi:

  • Tak prosto skonfigurowana stacja zdaje egzamin. Po jej zamontowaniu, natychmiast spadła zawartość manganu w wodzie do poziomu mieszczącego się w normie i się ustabilizowała. Potwierdziły to kolejne specjalistyczne badania - na początku regularnie sprawdzałem jej jakość ze względu na małe dzieci. Byliśmy z żoną szczęśliwi, że przestała przykro pachnieć i stała się krystalicznie czysta, ponieważ używamy jej do picia i gotowania, nie tylko do celów gospodarczych.

    Powtarzające się, dobre i stabilne, parametry kranówki oraz bezobsługowość i bezawaryjność kolumny filtracyjnej (automatycznie uruchamiającej czynność płukania złoża) w końcu uśpiły moją czujność. Zapomniałem zwracać uwagę na jej jakość (nie odczuwając żadnej zmiany smaku i czystości), straciłem kontakt z serwisem, bo w firmie nie odbierali telefonów (później okazało się, że przestała istnieć). Ostatni raz widzieliśmy się 6 lat temu, podczas przeprowadzania corocznego przeglądu. Obiecałem sobie, że wkrótce zlecę pakiet badań i wezwę dobrego fachowca do sprawdzenia filtra. Mam wrażenie, że trochę się przytkał. Nigdy nie było potrzeby dodania zmiękczacza, woda jest dostatecznie miękka.

  • Jeśli hydrofor i stacja uzdatniania znajdują się blisko sypialni - u nas tak właśnie jest - radzę od razu poprosić instalatora o zaprogramowanie cyklu płukania złoża w godzinach, gdy rodziny nie ma w domu. Pracuję na miejscu - głośne odgłosy działania hydroforu i przepływu wody przeszkadzają mi nawet w dzień - dlatego przez jakiś czas zrezygnowałem z automatycznej funkcji sterowania i raz na tydzień manualnie włączałem głowicę filtra, adekwatnie do obowiązków zawodowych. Kiedyś o tym zapomniałem i zrobiłem kilkutygodniową przerwę - skończyło się tym, że w kranach zabrakło wody, pojawiła się dopiero po przeprowadzeniu 6 cykli płukania, jeden po drugim. W studni warto zastosować pompę o wysokiej jakości, nasza działa bez problemu od 2007 r.

Koszty zakupu i montażu filtra do uzdatniania wody:

Redaktor: Lilianna Jampolska

Może cię zainteresować
ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Wszystko o rurach spustowych Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jak działa pompa abisynka? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!