Błędy przy podłączaniu studni głębinowej do domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Błędy przy podłączaniu studni głębinowej do domu

O sposobie dostarczenia wody do domu powinniśmy pomyśleć już na etapie przygotowań do inwestycji, gdyż będzie ona niezbędna do prowadzenia robót budowlanych. Przeczytaj o najpopularniejszych błędach przy podłączaniu studni głębinowej do domu

1) Nieprzeprowadzenie próby wydajności studni

Ekipa wykonująca studnię powinna sprawdzić jej pracę poprzez ciągłe pompowanie wody przynajmniej przez 1 godzinę. Intensywność czerpania wody powinna przekraczać przewidywane zapotrzebowanie - standardowo ok. 1 m3/h - by zapewnić dostateczną wydajność podczas normalnego użytkowania. Próbne czerpanie wody umożliwi również ułożenie się warstw filtracyjnych w złożu wodonośnym.

2) Brak badania jakości wody

Po wywierceniu studni i zmierzeniu jej wydajności, należy wstępnie ocenić jakość czerpanej wody. Oprócz przezroczystości, zapachu i smaku sprawdźmy, czy woda jest dostatecznie miękka i nie zawiera zbyt dużo związków żelaza. Ocenę twardości przeprowadzamy sprawdzając zdolność do pienienia się mydła (w wodzie miękkiej mydło intensywnie się pieni), natomiast związki żelaza wykryjemy, gdy po odstawieniu przezroczystego pojemnika z wodą na kilka godzin, pojawi się w nim brunatny osad.

Jeśli po takiej wstępnej analizie, stwierdzimy, że woda wymagać będzie uzdatnienia, możemy spróbować pogłębić wiercenie sięgające do niższej warstwy wodonośnej. Dopiero potem konieczna będzie szczegółowa analiza składu wody, której wyniki będą podstawą do dobrania odpowiednich urządzeń uzdatniających, jeśli ich zastosowanie będzie niezbędne.

3) Nieuszczelnienie rury osłonowej podczas wiercenia odwiertu

Jeśli w czasie wiercenia studni, wodonośna rura osłonowa będzie przechodziła przez płytsze, niewykorzystywane warstwy, powinna być dokładnie uszczelniona w otworze. Zapobiegnie to spływaniu wody z wyżej położonych poziomów i mieszania się z wodą użytkową. Jest to szczególnie ważne, gdy spływająca woda podskórna zawiera bakterie i inne zanieczyszczenia biologiczne bądź chemiczne.

4) Brak zabezpieczenia przewodu elektrycznego zasilającego silnik pompy głębinowej

Podczas instalacji pompy głębinowej trzeba zwrócić na to uwagę. W żadnym razie przewód ten nie może służyć do opuszczania pompy ani być narażony na inne obciążenia. Przy znacznej głębokości studni, należy zamocować go do rury tłocznej za pomocą plastikowych obejm, które zredukują naprężenia rozciągające przewód, pod jego własnym ciężarem.

Pompa głębinowa
Pompa głębinowa, stosowana głównie w instalacjach wodociągowych domów jednorodzinnych, gdzie lustro wody w studniach utrzymuje się poniżej 8 m. Pompa wyposażona jest w zawory zwrotne. Średnica urządzenia wraz z listwą osłonową przewodu elektrycznego nie przekracza 74 mm (fot. Wimest)

5) Łączenie rur bez użycia przewodów elastycznych

Jeśli instalacja wodna zasilana jest przez pompę powierzchniową (zasysającą), połączenia z rurami ssącą i tłoczną wykonuje się przy użyciu rur elastycznych. Zapobiega to przenoszeniu drgań na instalację i rozszczelnieniu się połączeń. Po stronie ssawnej należy zamontować przewód spiralny, który pod wpływem podciśnienia nie ulegnie zagnieceniu. Natomiast po stronie tłocznej można założyć popularny, elastyczny wężyk w oplocie metalowym.

6) Brak zaworu zwrotnego za filtrem rurowym w instalacji doprowadzającej wodę ze studni

Uruchomienie ssącej pompy wirnikowej wymaga uprzedniego jej zalania wodą, co umożliwi wytworzenie potrzebnego podciśnienia. W razie podłączenia pompy do studni abisyńskiej, napełnienie pompy i rury ssącej może okazać się niemożliwe, jeśli za filtrem rurowym nie założono zaworu zwrotnego - woda będzie samoczynnie spływać do studni. W takiej sytuacji, uruchomienie pompy będzie możliwe jedynie przez podniesienie poziomu wody za pomocą ręcznej pompy tłokowej lub połączenie dużego zbiornika, napełniającego pompę do czasu zassania wody studziennej.

Studnia wiercona
Studnia wiercona
Studnia abisyńska
Studnia abisyńska

7) Zastosowanie pompy jednofazowej zamiast trójfazowej

Uruchomienie pompy powoduje chwilowe znaczne obciążenie instalacji prądem 4-5 razy większym, niż prąd nominalny (tzw. prąd rozruchowy). W typowych silnikach jednofazowych o mocy 1-1,5 kW, przy rozruchu pobór prądu może sięgać nawet 20-30 A (zabezpieczenie instalacji elektrycznej w takim przypadku powinny stanowić wyłączniki nadprądowe, typu C, o odpowiednim prądzie nominalnym). Przy większych mocach, lepiej jednak zdecydować się na pompy z silnikiem trójfazowym, co istotnie zmniejszy wartość prądu rozruchu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

8) Ulokowanie hydroforu studni blisko pomieszczeń mieszkalnych

Hałas wytwarzany prze zestaw hydroforowy może być dość dokuczliwy, gdy nie mamy możliwości umieszczenia go w wyciszonym pomieszczeniu. Problem ten może rozwiązać ulokowanie hydroforu w studzience zewnętrznej, ustawionej bezpośrednio nad studnią. Studzienka powinna być bez szczelnego dna, co umożliwi wsiąkanie wody w razie wystąpienia przecieków.

9) Niezabezpieczenie przed zamarzaniem wszystkich odcinków doprowadzających wodę do domu

Rury na zewnątrz budynku powinny być układane na głębokości ok. 1,5 m, a w miejscach, gdzie głębokość jest mniejsza przykryte warstwą izolacji termicznej. Szczególną uwagę należy zwrócić też na ochronę wodomierza, który nierzadko instalowany jest np. w nieogrzewanej piwnicy, w której temperatura przy dużych mrozach może spaść nawet poniżej 0°C.

10) Brak dodatkowego zestawu hydroforowego za wodomierzem

W instalacjach wodnych zasilanych z sieci wodociągowej często zdarzają się znaczne spadki ciśnienia, spowodowane okresowym intensywnym poborem wody przez innych użytkowników podłączonych do sieci. Stabilne ciśnienie wody w domu można będzie uzyskać, montując zestaw hydroforowy za wodomierzem. Nie należy go montować szeregowo w instalacji, gdyż przy wystarczającym ciśnieniu z sieci wirnik niepracującej pompy będzie stawiał niepotrzebny opór przepływu. Natomiast równoległe podłączenie do instalacji na odcinku z zaworem zwrotnym, zapewni swobodny przepływ wody i dodatkowe załączanie pompy, gdy ciśnienie spadnie poniżej nastawionej wartości.

Cezary Jankowski
Na schemacie otwierającym: Podłączenie instalacji wodnej do sieci wodociągowej

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Anonim

04 Cze 2019, 12:32

Witam mam nietypowe pytanie. Zapłaciłam za przyłącze wody od gminy ale po jakimś czasie dowiedziałam się że mam złączkę z ziemi. Uważam że lepiej gdyby był jednolity wąż a nie jakieś łączenie potem kostkę brukową położę i kto będzie to rozbierał w razie awarii czy ...

time image

Gość AntyGłupek

30 Lis 2017, 18:38

Czy w tym schemacie odpowietrznik "odpowietrza" powietrze z naczynia wzbiorczego=hydroforu?!!!

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny