Szambo na działce - przepisy i lokalizacja. Gdzie je umieścić, żeby nie mieć kłopotów?

Szambo na działce - przepisy i lokalizacja. Gdzie je umieścić, żeby nie mieć kłopotów?

Szambo, czyli bezodpływowy zbiornik na domowe ścieki, to popularne rozwiązanie na terenach, gdzie brak dostępu do publicznej sieci kanalizacyjnej. Tradycyjnie wykonywane z kręgów betonowych, dziś częściej spotykane są prefabrykowane zbiorniki betonowe i te z tworzywa sztucznego.

Szambo

To bezodpływowy zbiornik na domowe ścieki, który umieszcza się w wykopie na terenie posesji. Dawniej powszechnie wykonywało się go z kręgów betonowych, układanych jeden na drugim. Tego typu szambo nie zawsze było idealnie szczelne, dlatego obecnie taka technologia jest stosowana sporadycznie.

Najbardziej rozpowszechnione są dziś prefabrykowane zbiorniki betonowe. Prace na budowie ograniczone są do minimum, bo gotowe szambo dostarcza się posesję i umieszcza w przygotowanym wcześniej wykopie. Zbiornik jest ciężki, dlatego nie trzeba go w żaden sposób mocować w gruncie. Duża waga jest też jednak pewnym mankamentem, bo do montażu trzeba użyć dużego dźwigu HDS, a nie na każdą działkę na się nim wjechać.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zakup prefabrykowanego zbiornika z tworzywa sztucznego. Takie szambo jest lekkie, dzięki czemu montaż odbywa się bez użycia ciężkiego sprzętu. Ale i ten wariant nie jest idealny, bo lekki zbiornik, nieobciążony ściekami, może zostać wypchnięty na powierzchnię przez wody gruntowe. Należy go więc zakotwić w gruncie, ale ponieważ nie jest to rozwiązanie w 100% bezpieczne, lepiej takiego zbiornika nie stosować na terenie, gdzie poziom wód jest wysoki.

Oprócz typu konstrukcji ważnym parametrem szamba jest jego wielkość. Powinna być dobrze przemyślana, bo zbiornik trzeba regularnie opróżniać. Ponieważ każdorazowy przyjazd wozu asenizacyjnego kosztuje nawet kilkaset zł (w zależności od wielkości zbiornika i regionu kraju), szambo nie powinno być zbyt małe. Ale jest i druga strona medalu - nagromadzone nieczystości po pewnym czasie zaczynają fermentować, co skutkuje wydobywaniem się nieprzyjemnych zapachów.

Dlatego szambo nie może być też za duże. Optymalna pojemność to 8-10 m³ w przypadku czteroosobowej rodziny. Popularność tej wielkości zbiorników wynika jeszcze z jednego powodu o zasadniczym znaczeniu. Szambo większe niż 10 m³ podlega już znacznie bardziej restrykcyjnym zasadom odnośnie lokalizacji na działce oraz odległości od innych obiektów.

Jeśli mowa o lokalizacji szamba, zgodnie z przepisami nie może się ono znajdować bliżej niż:

  • 2 m od granicy działki (odległość ta może być mniejsza w przypadku, gdy zainteresowani sąsiedzi uzgodnią usytuowanie swoich zbiorników bezpośrednio przy granicy);
  • 5 m od okien i drzwi do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi;
  • 15 od studni.

Dodatkowy wymóg jest taki, że szambo nie może być ulokowane w zagłębieniu terenu, gdzie byłoby narażone na zalanie przez wody opadowe.

Przepisy to jedno, a wygoda użytkowania - drugie. Chodzi o to, by zbiornik było łatwo opróżniać. Najlepiej umieścić go tak, by wóz asenizacyjny nie musiał wjeżdżać na teren posesji. Dlatego warto wykonać przyłącze do opróżniania, zakończone odpowiednim złączem zamontowanym w ogrodzeniu działki.

Dowiedz się więcej o odprowadzaniu ścieków z domu ➡️ Jakie warunki muszę spełnić, aby mieć szambo?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: SZAMBA EKO

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz