Koszty i wydajność pomp ciepła

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Koszty i wydajność pomp ciepła

Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła, ale nie jesteś pewien jakie są rzeczywiste koszty zakupu i eksploatacji. Masz wątpliwości czy urządzenie okaże się wydajne jako samodzielne źródło ciepła w ekstremalnie niskiej temperaturze? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

aktualizacja: 2021-06-28 14:14:39

Ekologiczne, oszczędne i bezobsługowe źródło ciepła - oto co sprawia, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze - woda [w minionym roku sprzedano w Polsce 42 tys. sztuk tych urządzeń, ponad 100 proc. więcej niż rok wcześniej - dane PORT PC].

To co wiemy o pompach ciepła na pewno to to, że są obecnie najbardziej ekologicznym spośród dostępnych sposobów ogrzewania. Z tego powodu ich zakup jest objęty najwyższymi dotacjami. Rzeczywiście pompy ciepła nie emitują żadnych szkodliwych substancji do środowiska ponieważ nie zachodzi w nich proces spalania. Na czym zatem polega zasada ich działania, jakie są typy urządzeń i z czego wynika rozpiętość cenowa?

System Multi Split Rotenso® Aquami
System Multi Split Rotenso® Aquami

Zasada działania i koszty eksploatacji

Zasada działania najpopularniejszych pomp ciepła powietrze - woda jest bardzo prosta. Urządzenie, wykorzystując podstawowe procesy fizyczne, odbiera niskotemperaturowe ciepło zakumulowane w środowisku naturalnym, w tym przypadku z powietrza, i dalej poprzez układ instalacji chłodniczej oddaje je do wody, która krąży w instalacji grzewczej.

Koszt eksploatacji jest więc związany wyłącznie z zakupem energii elektrycznej wykorzystywanej do podtrzymania pracy systemu, czyli napędzania sprężarki. Stosunek energii pobranej z otoczenia (do ok. 75 proc.) do energii elektrycznej potrzebnej do zasilania układu (ok. 25 proc.) wynosi przeciętnie 1:4, stąd właśnie wynika wspomniana oszczędność. Bardzo sprawny układ jak np. Rotenso® Aquami Split pozwala wytworzyć z 1 KW energii do 5 KW ciepła.

Szacuje się, że roczny koszt ogrzania domu o powierzchni 200 m oscyluje w granicach 2000-3000 zł.

Pompa ciepła ROTENSO® Aquami Split

Koszty zakupu pomp ciepła

Mimo skokowo rosnącej sprzedaży pomp ciepła wciąż istnieje przekonanie o relatywnie wysokich kosztach ich zakupu. Można przypuszczać, że wzięło się ono z kalkulacji opartej o instalację gruntowej pompy ciepła, która wymaga wykonania specjalistycznych prac geologicznych. Nie dotyczy to jednak najczęściej wybieranych pomp typu powietrze - woda, które dorównują efektywnością pompom gruntowym, przy znacznie niższej cenie zakupu urządzenia. Ich oferta z roku na rok jest coraz szersza, a producenci konkurują nie tylko technologią, gwarancją i jakością, ale również cenami.

Przeciętnie koszt takiej pompy np. Rotenso® Aquami w zależności od mocy to mniej więcej 25 000 zł. Jak widać jest on wyższy o kilka do maksymalnie kilkunastu tysięcy złotych w porównaniu do kotła zasypowego na paliwo stałe. Z drugiej jednak strony dla rzetelnej kalkulacji, warto pamiętać, że w przypadku nowych budynków, instalacja pompy ciepła nie wymaga kosztochłonnej budowy komina i odrębnej kotłowni (jednostka wewnętrzna, inaczej hydrobox przykładowo Rotenso® Aquami Split ma wymiary (SxGxW) 42x27x79 cm i może być montowana w łazience, kuchni czy holu) lub, jak w przypadku ogrzewania gazowego, poniesienia kosztów projektu i przyłączenia do sieci.

Finalnie więc przyjmuje się, że obecnie koszty zakupu pompy ciepła są porównywalne z wydatkiem na tradycyjną kotłownie z kotłem na paliwo stałe dobrej klasy. Jeżeli chodzi o koszty eksploatacji, to te, jak wspomniano, przemawiają już zdecydowanie na korzyść pompy ciepła.

Pompa ciepła Rotenso® Aquami Split
Pompa ciepła Rotenso® Aquami Split

Czy tylko w nowych budynkach?

Zdecydowanie nie! Planując modernizację kotłowni warto rozważyć wymianę źródła ciepła na pompę ciepła. Powinien nas przekonać komfort użytkowania, względy ekologiczne, a także niestabilna sytuacja na rynku paliw kopalnych. Właściciele istniejących budynków nie zaoszczędzą wprawdzie na budowie kotłowni, czy komina skoro te już istnieją, ale koszty zakupu zrekompensują wysokie dopłaty do nawet 60 proc. kosztów wymiany źródła ciepła w programie "Czyste Powietrze", z których będzie można skorzystać jeszcze przez kolejnych 6 lat.

Na wszystkie pompy ciepła powietrze-woda Rotenso® Aquami Split i Monoblock, które zakwalifikowano do listy zielonych urządzeń programu "Czyste powietrze" w kategorii urządzeń o podwyższonej efektywności energetycznej (podstawowy poziom dofinansowania to 45 proc., a podwyższony poziom dofinansowania to 60 proc.) - można dostać minimalnie 13,5 tys. zł dofinansowania, i aż 18 tys. w przypadku uprawnienia do wyższego poziomu dofinansowania. Tyle jeżeli chodzi o koszty zakupu. Wątpliwości wciąż nastręcza wydajność i celowość inwestycji w starszych budynkach.

Tutaj rzeczywiście, jeżeli myślimy o dalszej ekonomii użytkowania i energooszczędności, wskazana jest termomodernizacja budynku. Przeszkodą nie będą na pewno grzejniki. Pompa ciepła umożliwia przygotowanie wody do zasilania instalacji grzewczej o bardzo wysokiej temperaturze - nawet 65°C dlatego może bez trudu współpracować z tradycyjnymi grzejnikami.

Pompy ciepła Rotenso® Aquami Monoblock
Pompy ciepła Rotenso® Aquami Monoblock

Samodzielne źródło ciepła i klimatyzacji

Rozwój technologii układu chłodniczego pomp ciepła oraz zastosowanie wydajnego czynnika chłodniczego R32 sprawia, że obecnie produkowane urządzenia osiągają wysoką wydajność grzania nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach zewnętrznych. Pompy ciepła Rotenso® Aquami zapewniają wysoką wydajność grzewczą do temperatury zewnętrznej -25°C. Właściwie dobrana pompa ciepła może być samodzielnym źródłem ciepła i podgrzewania wody użytkowej w domu nawet w okresie srogich mrozów.

Pompa Ciepła ROTENSO® Aquami Monoblock - Ogrzewanie przyszłości

Dzięki rozwojowi technologii dostępne są już hybrydowe układy będące kombinacją pompy powietrze - woda i pompy powietrze - powietrze do jednoczesnego ogrzewania i klimatyzacji budynków. Rotenso® Aquami Multi Split to układ pozwalający na podłączenie 4 jednostek wewnętrznych: oprócz jednostki wewnętrznej hydraulicznej pracującej w systemie powietrze-woda, która realizuje funkcję grzewczą i naturalnie zasobnika ciepłej wody użytkowej, do układu możemy podłączyć do 3 dowolnych klimatyzatorów serii Multi np. ściennych, kasetonowych, konsolowych lub kanałowych i cieszyć się w lecie klimatyzacją.

Pompa ciepła Rotenso® Aquami Multi Split
Pompa ciepła Rotenso® Aquami Multi Split

Serwis, gwarancja czyli na co warto zwrócić uwagę

W przypadku wyboru producenta warto ponadto zwrócić uwagę czy poza sprzedażą oferuje dodatkową opiekę. 5 letni okres gwarancji obejmujący pompy ciepła Rotenso® Aquami to bezpieczna perspektywa bezkosztowej eksploatacji układu. Wartością dodaną jest bezpłatne uruchomienie pompy przez Autoryzowany Serwis Rotenso Aquami. Producent posiada ogólnopolską sieć serwisową co gwarantuje łatwy dostęp do profesjonalnej pomocy. 24 godziny to czas, który serwis ma na reakcję w przypadku dokonania zgłoszenia.

ROTENSO SP. Z O.O.
ul. Szyb Walenty 16
41-700 Ruda Śląska
Polska
https://rotenso.pl/
+48 32 285 57 11
info@rotenso.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Koszty instalacji pompy ciepła
Koszty instalacji pompy ciepła
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje