Pompa ciepła do c.w.u. działa bezawaryjnie i bezobsługowo

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pompa ciepła do c.w.u. działa bezawaryjnie i bezobsługowo

System podgrzewania wody zaprojektował i wykonał specjalista od instalacji grzewczych, on również dobrał pompę ciepła - mówi Bogdan, Członek Klubu Budujących Dom, który pompę ciepła do c.w.u. użytkuje od 2013 r.

Dom:

  • Pasywny, murowany, o powierzchni 142 m2.
  • Ogrzewany elektrycznie. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem krzyżowym i GWC.
  • Troje mieszkańców.

Pompa ciepła:

  • Typu powietrze/woda, model kompaktowy z zasobnikiem c.w.u. o pojemności 300 l, z grzałką elektryczną; moc 1,7 kW, COP 3,11.
  • Używana do - przygotowywania c.w.u.
  • Źródło dolne - powietrze z zewnątrz lub z garażu.

Decyzja: Podczas zakupu działki bez dostępu do gazociągu postanowiłem, że wyposażę dom w elektryczne ogrzewanie, a do przygotowywania wody użytkowej wykorzystam powietrzną pompę ciepła. System podgrzewania wody zaprojektował i wykonał specjalista od instalacji grzewczych, on również dobrał pompę ciepła (zależało mi na jakości i trwałości), która jest przystosowana do ewentualnego korzystania z prądu wytworzonego przez ogniwa fotowoltaiczne (zamierzam założyć je w przyszłości). Od siedmiu lat zdaje egzamin na szóstkę!

Kompaktowa powietrzna pompa ciepła do c.w.u. z 300 l zasobnikiem
Kompaktowa powietrzna pompa ciepła z 300 l zasobnikiem przygotowuje tylko c.w.u.
Wyrzutnia powietrza
Wyrzutnia powietrza
Fragmenty przewodów z trójnikiem do czerpania powietrza z garażu
Fragmenty przewodów z trójnikiem do czerpania powietrza z garażu.

Pompa ciepła do c.w.u - rady i przestrogi:

Wiedząc, że w kotłowni ma się zmieścić duża kompaktowa pompa ciepła, centrala wentylacji mechanicznej oraz pralnia i suszarnia, powiększyłem pomieszczenie techniczne, kosztem łazienki. Pompę instalator zamontował przy ścianie graniczącej z garażem, aby przechodziły przez nią rury doprowadzające i odprowadzające powietrze. Dobre jest to, że czerpie ona powietrze z zewnątrz, lecz kiedy temperatura spada, może pobierać cieplejsze z garażu - w przewodzie powietrznym w obrębie garażu znajduje się trójnik, który to reguluje.

Kiedy instalator zakończył montaż pod względem hydraulicznym, wezwał technika, który wyregulował automatykę sterowania. Z mojego punktu widzenia, użytkownika, liczy się to, że urządzenie działa bezawaryjnie i bezobsługowo - technik dobrał właściwe ustawienia. Wodę podgrzewa ono do 45°C, ale w celu likwidowania bakterii Legionella, raz na 3 tygodnie automatycznie podnosi temperaturę do 65°C. Na samym początku pracowało tylko w godzinach obowiązywania tańszej taryfy - celowo postarałem się o licznik dwutaryfowy - lecz szybko poprosiłem o przestawienie parametrów na grzanie wody na żądanie. Nie zauważyłem znaczącej różnicy w rachunkach.

Model monoblokowy nie ma jednostki zewnętrznej i przy spadku temperatury powietrza czerpanego z garażu do 0°C, włącza się grzałka. Jednak w domu pasywnym i przy tak ciepłych zimach jak ostatnie, zdarza się to niezwykle rzadko i opłaty za prąd nie drenują mojej kieszeni. Nie ma konieczności częstego serwisowania pompy - technika wzywałem przez pierwsze 3 lata, ale w końcu sam powiedział, że będzie przyjeżdżał co kilka lat, na tzw. duży przegląd. Czyszczę z pajęczyn i owadów wlot czerpni i wylot wyrzutni.

Koszty instalacji pompy ciepła do c.w.u.:

  • Pompa ciepła do c.w.u. z montażem 7000 zł.
  • Serwis 150-200 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Koszty instalacji pompy ciepła
Koszty instalacji pompy ciepła
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje