Dom:
- Pasywny, murowany, o powierzchni 142 m2.
- Ogrzewany elektrycznie. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem krzyżowym i GWC.
- Troje mieszkańców.
Pompa ciepła:
- Typu powietrze/woda, model kompaktowy z zasobnikiem c.w.u. o pojemności 300 l, z grzałką elektryczną; moc 1,7 kW, COP 3,11.
- Używana do - przygotowywania c.w.u.
- Źródło dolne - powietrze z zewnątrz lub z garażu.
Decyzja: Podczas zakupu działki bez dostępu do gazociągu postanowiłem, że wyposażę dom w elektryczne ogrzewanie, a do przygotowywania wody użytkowej wykorzystam powietrzną pompę ciepła. System podgrzewania wody zaprojektował i wykonał specjalista od instalacji grzewczych, on również dobrał pompę ciepła (zależało mi na jakości i trwałości), która jest przystosowana do ewentualnego korzystania z prądu wytworzonego przez ogniwa fotowoltaiczne (zamierzam założyć je w przyszłości). Od siedmiu lat zdaje egzamin na szóstkę!
Pompa ciepła do c.w.u - rady i przestrogi:
Wiedząc, że w kotłowni ma się zmieścić duża kompaktowa pompa ciepła, centrala wentylacji mechanicznej oraz pralnia i suszarnia, powiększyłem pomieszczenie techniczne, kosztem łazienki. Pompę instalator zamontował przy ścianie graniczącej z garażem, aby przechodziły przez nią rury doprowadzające i odprowadzające powietrze. Dobre jest to, że czerpie ona powietrze z zewnątrz, lecz kiedy temperatura spada, może pobierać cieplejsze z garażu - w przewodzie powietrznym w obrębie garażu znajduje się trójnik, który to reguluje.
Kiedy instalator zakończył montaż pod względem hydraulicznym, wezwał technika, który wyregulował automatykę sterowania. Z mojego punktu widzenia, użytkownika, liczy się to, że urządzenie działa bezawaryjnie i bezobsługowo - technik dobrał właściwe ustawienia. Wodę podgrzewa ono do 45°C, ale w celu likwidowania bakterii Legionella, raz na 3 tygodnie automatycznie podnosi temperaturę do 65°C. Na samym początku pracowało tylko w godzinach obowiązywania tańszej taryfy - celowo postarałem się o licznik dwutaryfowy - lecz szybko poprosiłem o przestawienie parametrów na grzanie wody na żądanie. Nie zauważyłem znaczącej różnicy w rachunkach.
Model monoblokowy nie ma jednostki zewnętrznej i przy spadku temperatury powietrza czerpanego z garażu do 0°C, włącza się grzałka. Jednak w domu pasywnym i przy tak ciepłych zimach jak ostatnie, zdarza się to niezwykle rzadko i opłaty za prąd nie drenują mojej kieszeni. Nie ma konieczności częstego serwisowania pompy - technika wzywałem przez pierwsze 3 lata, ale w końcu sam powiedział, że będzie przyjeżdżał co kilka lat, na tzw. duży przegląd. Czyszczę z pajęczyn i owadów wlot czerpni i wylot wyrzutni.
Koszty instalacji pompy ciepła do c.w.u.:
- Pompa ciepła do c.w.u. z montażem 7000 zł.
- Serwis 150-200 zł.
- Cykl defrost w powietrznej pompie ciepła. Dlaczego jest tak niezbędny?
- Na co zwrócić uwagę kupując pompę ciepła?
- Zawór przeciwzamrożeniowy: niezbędny element ochrony pompy ciepła
- Jakie są dotacje na pompę ciepła 2023 roku?
Lilianna Jampolska