Pompa ciepła do c.w.u. działa bezawaryjnie i bezobsługowo

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pompa ciepła do c.w.u. działa bezawaryjnie i bezobsługowo

System podgrzewania wody zaprojektował i wykonał specjalista od instalacji grzewczych, on również dobrał pompę ciepła - mówi Bogdan, Członek Klubu Budujących Dom, który pompę ciepła do c.w.u. użytkuje od 2013 r.

Dom:

  • Pasywny, murowany, o powierzchni 142 m2.
  • Ogrzewany elektrycznie. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem krzyżowym i GWC.
  • Troje mieszkańców.

Pompa ciepła:

  • Typu powietrze/woda, model kompaktowy z zasobnikiem c.w.u. o pojemności 300 l, z grzałką elektryczną; moc 1,7 kW, COP 3,11.
  • Używana do - przygotowywania c.w.u.
  • Źródło dolne - powietrze z zewnątrz lub z garażu.

Decyzja: Podczas zakupu działki bez dostępu do gazociągu postanowiłem, że wyposażę dom w elektryczne ogrzewanie, a do przygotowywania wody użytkowej wykorzystam powietrzną pompę ciepła. System podgrzewania wody zaprojektował i wykonał specjalista od instalacji grzewczych, on również dobrał pompę ciepła (zależało mi na jakości i trwałości), która jest przystosowana do ewentualnego korzystania z prądu wytworzonego przez ogniwa fotowoltaiczne (zamierzam założyć je w przyszłości). Od siedmiu lat zdaje egzamin na szóstkę!

Kompaktowa powietrzna pompa ciepła do c.w.u. z 300 l zasobnikiem
Kompaktowa powietrzna pompa ciepła z 300 l zasobnikiem przygotowuje tylko c.w.u.
Wyrzutnia powietrza
Wyrzutnia powietrza
Fragmenty przewodów z trójnikiem do czerpania powietrza z garażu
Fragmenty przewodów z trójnikiem do czerpania powietrza z garażu.

Pompa ciepła do c.w.u - rady i przestrogi:

Wiedząc, że w kotłowni ma się zmieścić duża kompaktowa pompa ciepła, centrala wentylacji mechanicznej oraz pralnia i suszarnia, powiększyłem pomieszczenie techniczne, kosztem łazienki. Pompę instalator zamontował przy ścianie graniczącej z garażem, aby przechodziły przez nią rury doprowadzające i odprowadzające powietrze. Dobre jest to, że czerpie ona powietrze z zewnątrz, lecz kiedy temperatura spada, może pobierać cieplejsze z garażu - w przewodzie powietrznym w obrębie garażu znajduje się trójnik, który to reguluje.

Kiedy instalator zakończył montaż pod względem hydraulicznym, wezwał technika, który wyregulował automatykę sterowania. Z mojego punktu widzenia, użytkownika, liczy się to, że urządzenie działa bezawaryjnie i bezobsługowo - technik dobrał właściwe ustawienia. Wodę podgrzewa ono do 45°C, ale w celu likwidowania bakterii Legionella, raz na 3 tygodnie automatycznie podnosi temperaturę do 65°C. Na samym początku pracowało tylko w godzinach obowiązywania tańszej taryfy - celowo postarałem się o licznik dwutaryfowy - lecz szybko poprosiłem o przestawienie parametrów na grzanie wody na żądanie. Nie zauważyłem znaczącej różnicy w rachunkach.

Model monoblokowy nie ma jednostki zewnętrznej i przy spadku temperatury powietrza czerpanego z garażu do 0°C, włącza się grzałka. Jednak w domu pasywnym i przy tak ciepłych zimach jak ostatnie, zdarza się to niezwykle rzadko i opłaty za prąd nie drenują mojej kieszeni. Nie ma konieczności częstego serwisowania pompy - technika wzywałem przez pierwsze 3 lata, ale w końcu sam powiedział, że będzie przyjeżdżał co kilka lat, na tzw. duży przegląd. Czyszczę z pajęczyn i owadów wlot czerpni i wylot wyrzutni.

Koszty instalacji pompy ciepła do c.w.u.:

  • Pompa ciepła do c.w.u. z montażem 7000 zł.
  • Serwis 150-200 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom energooszczędny (fotowoltaika - pompa ciepła - rekuperacja - klimatyzacja)
Dom energooszczędny (fotowoltaika - pompa ciepła - rekuperacja - klimatyzacja)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje