Jedna gruntowa pompa ciepła na dwie części domu-bliźniaka

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jedna gruntowa pompa ciepła na dwie części domu-bliźniaka

Spośród domowych instalacji, najbardziej jesteśmy zadowoleni z gruntowej pompy ciepła, którą ogrzewamy dwa lokale w bliźniaku - mówią Bożena i Wojtek oraz Iza i Michał, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy gruntową pompę ciepła użytkują od 2016 r.

Dom: bliźniak, murowany, dwukondygnacyjny, razem o powierzchni 240 m2. Wentylacja grawitacyjna. Mieszkańcy - rodzice i małżeństwo z dzieckiem.

Pompa ciepła:

  • Gruntowa; modulowana moc grzewcza 11,2 kW; sprężarka z technologią wtrysku pary EVI, COP 3,8.
  • Używana do - ogrzewania domu i c.w.u.
  • Źródło dolne - system solanka-woda, 3 kolektory pionowe o głębokości 78 m.
  • Źródło górne - 100% ogrzewanie podłogowe.

Decyzja: Wojtek - Spośród domowych instalacji, najbardziej jesteśmy zadowoleni z gruntowej pompy ciepła, którą ogrzewamy dwa lokale w bliźniaku. Chociaż postawiliśmy budynek przy ulicy z gazem ziemnym, nie wykorzystujemy go, ponieważ na instalację c.o. patrzyliśmy długoterminowo.

Mnie i żonie zależało, żeby przed przejściem na emeryturę (kiedy zarabiamy jeszcze większe pieniądze), zapewnić ogrzewanie najlepsze z możliwych i najtańsze na etapie eksploatacji. Wspólnie z synem zdecydowaliśmy się na kolektory pionowe - z uwagi na gwarancję dostarczania stabilnej i taniej energii cieplnej. Wiedzieliśmy, że taki system będzie najdroższy do zrealizowania, lecz później kompletnie bezobsługowy i oszczędny. Budując go, podzieliliśmy koszty inwestycyjne między dwie rodziny.

W naszej kotłowni ustawiliśmy pompę ciepła i sprzęgło, w kotłowni syna - wspólny zasobnik c.w.u. o pojemności 240 l, zaoszczędzając miejsce w obu pomieszczeniach technicznych. Do kompleksowego wykonania rozległego układu grzewczego zatrudniliśmy sprawdzonego specjalistę od gruntowych pomp ciepła. Woleliśmy jemu zapłacić więcej za doświadczenie, niż zdać się na tańszego, niewykwalifikowanego. To ważne przy tak drogiej instalacji! Trzeba koniecznie prawidłowo obliczyć parametry sond i pompy oraz źródła górnego.

Gruntowa pompa ciepła i sprzęgło w kotłowni rodziców.
Zasobnik c.w.u. o pojemności 240 l
Zasobnik c.w.u. o pojemności 240 l w kotłowni syna i synowej.

Gruntowa pompa ciepła w domu-bliźniaku - rady i przestrogi:

Michał: Pierwszym krokiem było zlecenie badań geotechnicznych, kolejnymi zaprojektowanie układu grzewczego i zdobycie pozwolenia na dokonanie 3 odwiertów o głębokości 78 m.

Wykonawca profesjonalnym sprzętem, za naszą częścią bliźniaka, wydrążył pionowe sondy - rozmieścił je w odległości kilkunastu metrów, na rzucie trójkąta. Potem doprowadził rury do obu kotłowni. Inni członkowie ekipy przygotowywali ogrzewanie podłogowe w całym bliźniaku, montowali sterowniki pogodowe i pokojowe oraz urządzenia w obu kotłowniach.

Jak działa układ? Bezusterkowo, cicho, czysto, wyjątkowo oszczędnie. W automatyce przez cały rok nie musimy niczego przestawiać. System z kotłem na gaz kosztowałby 50 000 zł, czyli około 45 000 taniej niż nasz. Za to teraz za prąd wspólnie płacimy 700 zł w najzimniejszych miesiącach, a w najcieplejszych 400 zł. Opłaty dzielimy na pół!

Koszty gruntowej pompy ciepła w domu-bliźniaku:

  • Odwierty i cała instalacja c.o. 95 000 zł, w tym kolektory pionowe z doprowadzeniem rur do budynku 24 500 zł, pompa 25 000 zł.
  • Serwis 300 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom energooszczędny (fotowoltaika - pompa ciepła - rekuperacja - klimatyzacja)
Dom energooszczędny (fotowoltaika - pompa ciepła - rekuperacja - klimatyzacja)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje