Połowa bliźniaka dla młodej, rozwojowej rodziny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Połowa bliźniaka dla młodej, rozwojowej rodziny

Decydujący głos w sprawie wyglądu bliźniaka należał do młodszych przedstawicieli rodziny. Zasługą ich i architekta jest nadanie bryle prostego kształtu i nowoczesnego wykończenia. Iza, z wykształcenia architekt wnętrz, zajęła się wystrojem pomieszczeń w swojej części budynku, czynnie brał w tym udział jej mąż, Michał.

Dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem; dwuwarstwowe ściany z bloczków betonu komórkowego o grubości 24 cm i 20 cm styropianu; dach pokryty płaską blachodachówką ułożoną na rąbek stojący.

  • Powierzchnia działki: 600 m2.
  • Powierzchnia użytkowa domu: 128 m2.
  • Roczne koszty utrzymania budynku: 8010 zł.

Małżeństwu zależało na zmieszczeniu w swojej części budynku większej liczby pomieszczeń, w porównaniu z lokalem rodziców. Przy czym na parterze chcieli mieć ich mało, za to dużych i przestronnych, ponieważ tu najczęściej zamierzali przebywać.

Natomiast w prywatnej strefie na wyższej kondygnacji woleli urządzić pokoje małe, za to o wysokości podobnej, jak na parterze i bez nisko opadających skosów stropodachu. Z tego powodu architekt zaprojektował tu wysokie ścianki kolankowe i - na prośbę Izy - wstawił w nie trzy okna kolankowe (pani domu koniecznie chciała dodać tego rodzaju przeszklenia, bardzo się jej podobają, wyglądają nowocześnie i pasują do bryły).

Te zabiegi wyróżniły lewą część bliźniaka w stosunku do prawej (u seniorów poddasze ma niskie ścianki kolankowe, a w dwóch długich połaciach dachu znajdują się cztery typowe okna obrotowe).

Szukanie działki: lokalizacja w wersji "łał"

Iza i Michał żałują, że z powodu zapisów w MPZP nie mogli wznieść domu z płaskim dachem (na taki godzili się również rodzice). Oczywiście, mogli poszukać działki w okolicy, w której byłoby to dopuszczalne, lecz ta lokalizacja przeważyła.

Frontowa elewacja od strony południowej
We frontowej elewacji od strony południowej właściciele chcieli mieć nieliczne okna (aby ograniczyć nagrzewanie się pomieszczeń od słońca). Ponadto Izie zależało na wstawieniu okien kolankowych we frontowej połaci dachu (trzecie znajduje się w tylnej). Tego rodzaju nowoczesne przeszklenia urozmaiciły prostą bryłę budynku.

- Miejscowość należy do nielicznych na mapie Polski obszarów, przeznaczonych do zabudowy jednorodzinnej i tak wspaniale wkomponowanych w zieleń - opowiada Michał. - Przylega do znanej osady, określanej mianem miasteczka-ogrodu, z tym że tutaj działki są lepiej nasłonecznione, bo nie znajdują się w lesie. Możliwość osiedlenia się w tej okolicy skusiła nas najbardziej.

Cechą, bez której nie moglibyśmy się obejść, jest bliska odległość do stacji kolei podmiejskiej - wynosi 1,5 km. Tym niezawodnym środkiem lokomocji codziennie punktualnie dojeżdżam teraz do pracy, unikając stania samochodem w korkach. W przyszłości córka również z niego skorzysta, przemieszczając się do szkoły. Działki położone dalej z góry dyskwalifikowaliśmy.

W zachodniej bocznej ścianie właściciele celowo umieścili liczne duże okna (w celu dobrego doświetlenia pomieszczeń). Nad przednim fragmentem narożnej płyty tarasowej planują postawić pergolę z profili aluminiowych, wyposażoną w rolety z zaimpregnowanej tkaniny (takie zadaszenie nie zaciemni w zimie jadalni).

Ważnym czynnikiem był limit cenowy - na ziemię wspólnie z rodzicami mogliśmy wydać do 300 000 zł. Właśnie tyle kosztowała parcela o powierzchni 1200 m2, którą wybraliśmy i podzieliliśmy na dwie po 600 m2. Spodobało się nam, że starodrzew rośnie na jej skraju, a nie wewnątrz. Dla nas stopień zacienienia był ważniejszy od dostępu do sieci z gazem ziemnym! Mimo że taka sieć znajdowała się w linii drogi i używają jej sąsiedzi, dla nas jest nieprzydatna. Wynika to z faktu, że od początku zaplanowaliśmy wyposażenie bliźniaka w układ grzewczy z gruntową pompą ciepła i z pionowymi kolektorami.

System ogrzewania wywarł istotny wpływ na dobór technologii budowy. Choć rozważaliśmy metodę szkieletu drewnianego, po zgłębieniu różnych parametrów, zdecydowaliśmy się na murowanie dwuwarstwowych ścian zewnętrznych. Dom postawiliśmy w głębi posesji, z frontem od strony południowej.

Drzwi wejściowe w odważnym, szafirowym kolorze
Juniorzy i seniorzy od początku zaplanowali zamontowanie drzwi wejściowych w intensywnym kolorze (Iza nazywa je biżuteryjnymi). Pomysł na pomalowanie ich na szafirowo (jak drzwi w filmie Notting Hill) wykrystalizował się po podróży do Londynu - wcześniej typowali zielony, czarny, niebieski. Poprzez odważną kolorystykę wprowadzili do oszczędnej bryły bliźniaka ciut ekstrawagancji (szafir pojawił się również na drzwiach u rodziców).

Lokal lewy - dla młodej rozwojowej rodziny

Iza i Michał wybrali lewą część, usytuowaną od południa i zachodu (rodzice dali im wolną rękę). Wspólnie z autorem projektu dopasowali powierzchnię mieszkalną dla rodziny z docelowo dwojgiem dzieci.

- Nasz lokal ma powierzchnię o 16 m2 większą od tego rodziców i inny układ pomieszczeń - opowiadają właściciele. - Na parterze znajduje się połączona strefa ogólnoużytkowa oraz oddzielona łazienka i pokój gościnny z funkcją gabinetu. Natomiast na piętrze - strefa prywatna z trzema sypialniami i ogólną łazienką. W małżeńskiej sypialni woleliśmy urządzić garderobę, niż kolejny sanitariat, co sprawiło, że na każdej kondygnacji korzystamy z jednego.

Architektura: autor projektu Konrad Styka, Pracownia Architektoniczna Alabaster; Rzut parteru i rzut poddasza

Poprosiliśmy architekta o obudowanie naszego mieszkania bryłą prostą ale ciekawą, koniecznie ozdobioną "biżuteryjnymi" głównymi drzwiami w intensywnym kolorze - zamierzaliśmy je pomalować na kolor zielony, czarny, lub niebieski.

Zgodnie z kolejną prośbą, w południowej ścianie i połaci dachu projektant zaplanował mało okien - uznaliśmy, że będzie to proste zabezpieczenie przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń od słońca. Zastosował m.in. dwa kolankowe okna dachowe i dwuskrzydłowe przy tarasie. W ścianie bocznej, od zachodu, ulokował za to duże przeszklenia - m.in. dwa balkonowe i jedno tarasowe. W tylnej północnej poprzestał na dwóch o średniej wielkości, a w połać dachu wstawił trzecie okno kolankowe, bo zależało nam na właśnie takim w małżeńskiej sypialni.

Widok na jadalnię
Wystrój pomieszczeń zaprojektowała Iza, z wykształcenia architektka wnętrz. Pomagał jej w tym mąż. Oboje wkomponowali w połączoną przestrzeń dzienną meble z lat 50. ubiegłego wieku oraz współczesne z drewna, wykonane na zamówienie, np. stół w jadalni.
Widok na salon
Na posadzce na całym parterze ułożyli jasne płyty gresu. W części wypoczynkowej salonu położyli wzorzysty dywan. Obrazy wyeksponowali na ścianach pomalowanych na niebieskoszary kolor (z mieszalnika). W oknach z grafitowymi profilami zawiesili ciemne zasłony z kwiatowym wzorem .

Urządzanie wnętrz wykorzystując wyuczony zawód

Iza, jako dyplomowany architekt wnętrz, włożyła najwięcej wysiłku w zaplanowanie wystroju domu (pomagała w tym również teściom). Najtrudniejszym inwestorem, z jakim dotąd pracowała, okazał się... jej mąż!

- Dla Michała musiałam rozrysować i zwizualizować każdy centymetr mieszkania - opowiada Iza. - Drążył detale wnętrzarskie i kolorystyczne, aż w końcu nauczyłam go zmieniać kolory w programie komputerowym. Wszystkie szczegóły chciał zaakceptować i dopieścić, podobało mi się jego zaangażowanie. Oboje dążyliśmy do tego, żeby przestrzeń mieszkalna była nowoczesna i "z duszą". Do wykreowania tej ostatniej użyłam oryginalnych mebli z lat 50., wzorzystych dywanów i tkanin. Jestem zakochana w stylu z tamtych lat, kilka sprzętów wyszukałam na stronie internetowej z rzeczami vintage. Pozostałe meble, np. stół w jadalni i zabudowa w kuchni, są współczesne i wykonane na zamówienie.

W kuchni zastosowałam bardzo szeroki blat z granitu z obszerną powierzchnią roboczą oraz przemyślane szafki z pojemną przestrzenią do składowania, która jest ważna, bo nie mamy spiżarni, ani piwnicy. Zabudowę kuchenną rozrysowałam w kształcie litery U - taka jest ergonomiczna i ustawna, np. półwysep podczas przyjęć zamieniamy w podręczny bufet. Elementy z drewna dębowego powtórzyłam na obu kondygnacjach, wykańczając nimi m.in. dywanowe schody, z tym że tu zostały zaolejowane i zachowałam naturalny kolor drewna.

Zabudowa kuchni w kształcie litery U
Kuchnię wyposażyli w zabudowę w kształcie litery U z dużym półwyspem. Szafki wykonali z płyt MDF z fornirem z drewna dębu (wiszące stolarz polakierował farbą w kolorze białym). Szerokie blaty z obszerną powierzchnią roboczą oraz półwysep zamówili z granitu. Narożny kominek z wkładem widoczny jest z kuchni i z salonu.

Zależało mi na spersonalizowaniu wnętrza, więc np. szukałam dobrego miejsca do wyeksponowania gitar Michała. Zdecydowałam się na wysoką czołową ścianę na klatce schodowej. Instrumenty szczególnie dekoracyjnie wyglądają wieczorem, po delikatnym podświetleniu ledową lampą. Do oświetlenia strefy dziennej użyłam głównie górnych lamp i reflektorków - podwieszane sufity i taśmy LED nie pasują do obranego przez nas stylu. Taśmy zastosowałam jedynie za wielkim lustrem w łazience, dają nastrojowy efekt świetlny.

Zabiegowa klatka schodowa ma dywanowy bieg wykończony zaolejowanym drewnem dębowym w naturalnym kolorze oraz drewnianą balustradę pomalowaną czarną farbą proszkową
Zabiegowa klatka schodowa ma dywanowy bieg wykończony zaolejowanym drewnem dębowym w naturalnym kolorze oraz drewnianą balustradę pomalowaną czarną farbą proszkową. Wysoką ścianę dekoruje galeria muzyczna z gitarami pana domu. Szczególnie dekoracyjnie wygląda ona wieczorem, po podświetleniu delikatnym światłem LED.

Mąż jest zapalonym audiofilem, więc zwracał szczególną uwagę na dogodne umiejscowienie głośników. W przeciwieństwie do teściów, my woleliśmy wyeksponować obrazy i sprzęt na tle barwnych ścian. Farby lateksowe przygotowano dla nas w mieszalniku. Z doborem odcieni było dużo zachodu - z trzech próbek do salonu wybraliśmy najciemniejszą. Tworząc wystrój pomieszczeń, wychodzę z założenia, że mniej znaczy więcej. W sypialni małżeńskiej użyłam tylko czerni i bieli. Główna ściana za wezgłowiem łóżka jest czarna, powieszę na niej rodzinne zdjęcia, reszta zupełnie biała. Urządzenie własnego domu okazało się dla nas wszystkich wymagające, ale jednocześnie twórcze i bardzo przyjemne!

Ceny niektórych przyłączy, instalacji, urządzeń:

  • Budowa wspólnego szamba - 6500 zł.
  • Kolektory pionowe o głębokości 78 m do pompy ciepła (z doprowadzeniem instalacji do domu) - 24 500 zł.

 

Koszty, i gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji

Utrzymanie lokalu po lewej stronie bliźniaka rocznie kosztuje 8010 zł.

Łączne opłaty za prąd nie przekraczają rocznie kwoty 3000 zł, za zużycie wody z wodociągu - 720 zł. Wywóz segregowanych śmieci z trzyosobowego gospodarstwa domowego kosztuje 1200 zł, ścieków z szamba (po równym podziale na dwie rodziny) - 1440 zł.

Inne opłaty: monitoring 600 zł (12 × 50 zł); podatek od nieruchomości 650 zł; ubezpieczenie budynku 400 zł.

 

Trafne decyzje i rady właścicieli

  • Iza - Nasze działki przylegają do tzw. ślepej drogi z małym ruchem samochodów. Fakt, że ulica ma status prywatnej, nie wpłynął negatywnie na decyzję o zakupie ziemi - wzdłuż gruntowej ulicy już znajdowała się sieć gazowa, wodociągowa, elektryczna, więc ograniczało to ewentualne spory z sąsiadami. Jeszcze przed zakupem ziemi poznaliśmy ich. Okazało się, że osiedliła się tu grupa przyjaciół, która przyjęła nas ciepło.
  • Wysoka klatka schodowa przenosi dźwięki, dlatego zamierzam wyciszyć ją sufitem akustycznym. Jeśli sam sufit nie pomoże, to również ścianę za gitarami obłożę specjalistycznymi panelami z wełny drzewnej lub perforowanymi z drewna.
  • Posadzki z ogrzewaniem podłogowym w obu częściach bliźniaka wykończyliśmy identycznymi jasnymi płytami gresu, ponieważ spodobały się i rodzicom, i nam. Do sypialni na poddaszu przeznaczyłam jednak elementy imitujące deski, bo z nimi pomieszczenia są może odrobinę mniej eleganckie, za to przytulniejsze. Płyty z gresu sprawdzają się. W zimie są ciepłe, możemy chodzić boso. W lecie przyjemnie chłodzą stopy. Nie brakuje nam grzejników drabinek w łazienkach.
  • Michał - Wzmocniłem konstrukcję dachu po to, żeby wytrzymała dodatkowe obciążenie panelami fotowoltaicznymi - zamierzam je założyć, wraz z zakupem samochodów elektrycznych. Do tego typu aut na parkingu przy bramie wjazdowej wkrótce elektryk zainstaluje gniazda do ładowania - zrobi to podczas zakładania nowego ogrodzenia i przesuwnej bramy z napędem. W ogrodzeniu powstanie furtka z wideodomofonem i altana śmietnikowa. Nie brakuje zaplecza gospodarczego, bo do składowania rzeczy wykorzystujemy kotłownię, przestrzeń pod schodami, strych. Posiadanie tego ostatniego jest szczególnie przydatne. Dziś dodałbym tradycyjne wypuszczone balkony przy sypialniach dzieci, na zachodniej ścianie budynku. Francuskie okna balkonowe z samą barierką nie są funkcjonalne.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

08 Sie 2020, 08:46

17 minut temu, zenek napisał: Nie w zamian - zależy od technologii. I zależy, do czego. tu masz linki: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/domy-pod-klucz/a/11118-technologia-budowy-domu-o-szkielecie-drewnianym https://jakbudowac.pl/konstrukcja-szkieletowa https://www.drewhome.com.pl/technologia https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/strefa-eksperta/budownictwo-szkieletowe-opinie-i-fakty Osb, ...

time image

08 Sie 2020, 08:29

12 godzin temu, Gość Szkieletor napisał: 1. Akustyka, to byl jeden z argumentow dla ktorych chcielismy przeprowadzic sie do domu murowanego. I wiecie co, zawiedlismy sie niemilosiernie. Strop zelbet, sciany porotherm, tynki gipsowe.. i slychac wszystko wszedzie. Pozniej ...

time image

08 Sie 2020, 08:28

Co stosuje się w zamian ?

time image

08 Sie 2020, 08:15

6 minut temu, Tymianek napisał: Czy nowoczesne domy szkieletowe mają w swojej konstrukcji płyty typu osb ? Jedne mają inne nie - zależy od technologii, projektu.

time image

08 Sie 2020, 08:08

12 godzin temu, Gość Szkieletor napisał: Niestety na rynku jest pelno badziewia stawianego w latach 90 poczatku 2000 ktore ni jak ma sie do porzadnego budownictwa drewnianego. Czy nowoczesne domy szkieletowe mają w swojej konstrukcji płyty typu osb ?

time image

Gość Szkieletor

07 Sie 2020, 20:04

Mialem w swoim zyciu 2 domy, 1. Szkielet 2. Murowany, porotherm Uwazam ze aby zarzucic cos szkieletom trzeba miec porownanie, ja mam. 1. Akustyka, to byl jeden z argumentow dla ktorych chcielismy przeprowadzic sie do domu murowanego. I wiecie co, zawiedlismy sie niemilosiernie. Strop ...

time image

Gość Elfir

09 Lip 2020, 07:42

gdzie ta młoda, rozwojowa rodzina trzyma kurtki, szaliki i buty? Bo w wiatrołapie za wiele miejsca na szafy nie ma.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje