Ogrzewanie podłogowe, aby było ciepło w stopy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Ogrzewanie podłogowe, aby było ciepło w stopy

Podstawowym argumentem za ogrzewaniem podłogowym jest korzystniejszy niż przy grzejnikach rozkład temperatury we wnętrzach. W eksploatacji wodna podłogówka może być tańsza od instalacji grzejnikowej, ale wybudowanie domu, który da się ogrzać wyłącznie w ten sposób, jest droższe. Podłogówkę elektryczną, ze względu na cenę prądu, stosuje się raczej w pojedynczych pomieszczeniach w budynkach remontowanych.

OGRZEWANIE PODŁOGOWE - ZALETY I WADY

Ogrzewanie podłogowe to najbardziej rozpowszechniony rodzaj ogrzewania płaszczyznowego. Elementem grzejnym jest podłoga, w innych wariantach mogą być nim ściany czy sufit. Największą zaletą podłogówki jest fakt, że pionowy rozkład temperatury w ogrzewanych za jej pośrednictwem wnętrzach - z punktu widzenia fizjologii człowieka - jest zbliżony do idealnego. 

Temperaturę odbieramy bowiem jako komfortową, gdy przy stopach są 23-24°C, a wyżej jest chłodniej. Na wysokości klatki piersiowej powinno być 20, na wysokości głowy już tylko 19°C. Podłogówka grzeje właśnie w ten sposób, tradycyjne grzejniki - odwrotnie.

W dodatku kaloryfery przekazują ciepło przede wszystkim dzięki konwekcji, czyli poprzez ruch ogrzanego powietrza. Stąd ciemne smugi na ścianach nad grzejnikami - tworzy je unoszony z podłogi kurz. Podłogówka grzeje przez promieniowanie i konwekcję, ale ruch powietrza jest wyraźnie słabszy. Dlatego poleca się ją alergikom.

A że promieniowanie odbieramy całym ciałem, powietrze może być nieco chłodniejsze. To kolejna zaleta ogrzewania podłogowego - odbierana jako komfortowa temperatura pomieszczenia ogrzewanego w ten sposób jest zwykle o 1-2 stopnie niższa, niż przy grzejnikach. Co oznacza oszczędności - obniżenie temperatury wnętrza o 1°C skutkuje 6% zmniejszeniem zużycia energii.

Wady również da się znaleźć. Zwolennicy podłogówki podkreślają, że brak grzejników ułatwia swobodną aranżację pomieszczeń. To nie do końca prawda - nie musimy przejmować się kaloryferami, jednak jeśli podłoga ma je zastąpić, to nie może być zasłonięta, np. meblami bez nóżek.

Spore ograniczenia pojawiają się też przy planowaniu posadzki - materiały, które dobierzemy, muszą mieć co najmniej dobre przewodnictwo cieplne. Najlepsze będą płytki ceramiczne i kamienne, na rynku są już panele drewniane i wykładziny do montażu na ogrzewanej podłodze, ale o tradycyjnym parkiecie czy grubych, perskich dywanach można zapomnieć.

W naszym kraju, w przytłaczającej większości przypadków ogrzewanie podłogowe instaluje się nie w całym budynku, lecz w wybranych pomieszczeniach. Zwykle w kuchni, łazienkach, toalecie, wiatrołapie, salonie. W nowych domach jest to ogrzewanie wodne lub elektryczne, w remontowanych dużo łatwiej i taniej da się zainstalować podłogówkę elektryczną.

Jeśli ogrzewanie podłogowe pojawia się w całym domu, najczęściej jest wodne, a sam budynek dość szczególny np. ogrzewany wyłącznie pompą ciepła i co najmniej energooszczędny. To warto podkreślić - jako samodzielny systemem grzewczy ogrzewanie podłogowe sprawdzi się wyłącznie w domach o małym zapotrzebowaniu na ciepło.

Ogrzewanie podłogowe zalewa się betonem
Ogrzewanie podłogowe zalewa się anhydrytowa - dlatego pętle muszą być robione z jednego kawałka rury, bez połączeń. (fot. Lafarge)

WODNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE

W tym systemie ciepło przekazują umieszczone w podłodze rurki, przez które płynie podgrzana woda. Rury z tworzywa (zwykle wielowarstwowe z wkładką z aluminium) lub droższej miedzi zatapia się w grubej na co najmniej 6 cm warstwie wylewki podłogowej (jastrychu). Mają być wytrzymałe, odporne na korozję i nieprzepuszczalne dla tlenu. W instalacjach z miedzi używa się rur miękkich, które dają się swobodnie kształtować. Powinny być osłonięte koszulką z tworzywa. Początek i koniec każdej rury podłącza się do rozdzielaczy.

Podłogówkę układa się na izolacji termicznej - styropianie, wełnie mineralnej, płytach poliuretanowych - i izolacji przeciwwilgociowej z folii polietylenowej. Przewody przeważnie są oddalone od siebie o 15 cm (maksymalnie 30 cm), w strefach brzegowych, np. przy oknach, ich zagęszczenie ma być większe. Niezależnie od rodzaju materiału należy przestrzegać zasady formowania pętli grzewczych z jednego odcinka rury, bez jakichkolwiek złączek. Średnicę rur, ich rozstaw i długość obiegów grzewczych określa projektant systemu grzewczego. Długość pojedynczej pętli podłogowej nie powinna przekraczać 100 m.

Ogrzewanie wodne planuje się raczej w podłogach na gruncie, na wyższych kondygnacjach pojawia się rzadziej. Zresztą na piętrze najczęściej planowane są sypialnie, a tam zwykle chcielibyśmy mieć dywan lub mięsistą wykładzinę.

Na ogół inwestorzy decydują się na system mieszany: w niektórych pomieszczeniach układają pętle ogrzewania podłogowego, w innych montują grzejniki, w łazienkach stosują oba rozwiązania. Współistnienie systemu grzejnikowego (wysokotemperaturowego) i podłogowego (niskotemperaturowego) jest korzystne, ale rodzi wiele komplikacji. Temperatura wody zasilającej grzejniki wynosi zazwyczaj 70-75°C, przy podłogówce to 40°C. Oba systemy da się połączyć na kilka sposobów, ale to temat na osobny artykuł.

Koniecznie trzeba wspomnieć o dużej bezwładności, która jest ważną cechą wodnego ogrzewania podłogowego. Elementem grzewczym jest tu podłoga - w zasadzie betonowa wylewka - i na zmianę temperatury o 1°C potrzeba 3-4 godzin. Fakt, że podłoga wolno się nagrzewa i wolno wychładza, utrudnia sterowanie ogrzewaniem, ale też sprzyja utrzymaniu we wnętrzach stabilnej temperatury.

Istnieje jeszcze coś takiego, jak bariera wydajności cieplnej ogrzewania podłogowego. Kiedy powierzchnia grzewcza jest niewielka (pokaźną część podłogi zajmują meble), wydajność systemu może być zbyt mała i pomieszczenie trzeba dogrzać za pomocą grzejnika. Co więcej, ogrzewania podłogowego nie można, jak grzejników, bardziej "rozkręcić".

O komforcie i walorach zdrowotnych podłogówki można mówić tylko wtedy, gdy podłoga ogrzewa pomieszczenie, a sama jest co najwyżej letnia. Przyjmuje się, że jej temperatura nie powinna przekraczać (nawet podczas mrozów) 29°C w strefie stałego przebywania ludzi (dopuszcza się 35°C w strefach brzegowych podłogi przy ścianach) i 33°C w łazienkach. Wyższa temperatura może być przyczyną obrzęków i bólu nóg oraz pękania płytek.

Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe opłaca się robić przynajmniej na kilkudziesięciu metrach kwadratowych. (fot. Ecopol-System)

PODŁOGOWE OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE

Stosuje się zwykle w remontowanych budynkach, gdzie zamiana kaloryferów na podłogówkę wodną byłaby trudna i kosztowna. Elektryczną da się zainstalować nawet przy okazji wymiany płytek.

W elektrycznej podłogówce ciepło wydzielają przewody, maty (to siatka z włókien syntetycznych, do której przymocowano izolowane przewody grzejne) bądź folie, przez które płynie prąd.Ustawienie żądanej temperatury umożliwiają termoregulatory. Przewody można układać w wylewce o grubości 5 cm (w rozstawie 7-14 cm), tak samo jak rury.

Maty (zwykle o szerokości 50 cm), folie oraz specjalne cienkie przewody da się ułożyć tuż pod wierzchnią warstwą podłogi (posadzką) z płytek ceramicznych lub paneli. Zaleta tego rozwiązania jest taka, że poziom podłogi praktycznie się nie podnosi, co ma znaczenie, gdy podłogówkę układamy tylko w wybranych pomieszczeniach. Wystarczająca grubość warstwy kleju to już 5-7 mm. Następnym plusem jest fakt, że elementy grzejne tuż pod posadzką szybciej przekazują ciepło. Ogrzewanie nie ma więc dużej bezwładności - cienka posadzka nagrzewa się i stygnie dość szybko.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Elektryczne przewody grzejne mogą być zwykłe (stałooporowe) - czyli grzejące ze stałą mocą albo tzw. samoregulujące. Tych pierwszych nie wolno układać w miejscach, gdzie odbiór ciepła jest utrudniony, np. pod meblami bez nóżek lub grubym dywanem, bo mogą się przegrzać. Samoregulujące są lepszym rozwiązaniem. Nawet różne odcinki tego samego przewodu grzeją mocniej lub słabiej, zależnie od temperatury otoczenia.

Połączenie grzejników i podłogówki elektrycznej - w przeciwieństwie do wodnej - nie powoduje żadnych komplikacji, bo to nie jeden, a dwa osobne systemy grzewcze z różnymi źródłami ciepła.

Rozkładanie elektrycznej maty grzejnej
Rozkładanie elektrycznej maty grzejnej. (fot. Fenix Polska)
Rozłożone maty grzejne przed i po przykryciu posadzką. (fot. Elektra)

Zobacz, jak instalować maty grzewcze

OGRZEWANIE PODŁOGOWE WODNE I ELEKTRYCZNE - KOSZTY

W eksploatacji wodne ogrzewanie podłogowe jest tańsze od elektrycznego. Zasila je bowiem podgrzana woda z kotła c.o. lub pompy ciepła, nie prąd z sieci. Do zbudowania instalacji ogrzewania elektrycznego wystarczą przewody lub maty grzejne, uchwyty do ich mocowania i proste termostaty. W przypadku ogrzewania wodnego, musimy zakupić nie tylko rury i rozdzielacze, także urządzenie grzewcze - pompę ciepła, kocioł. Do tego ostatniego potrzebna może być kotłownia, komin itd.

Wodna podłogówka najlepiej współpracuje z nowoczesnymi, niskotemperaturowymi źródłami energii cieplnej, takimi jak pompy ciepła, kolektory słoneczne czy kotły kondensacyjne. Te wytwarzają ciepło taniej od tradycyjnych urządzeń grzewczych, ale są droższe w zakupie. Pamiętajmy, że jeśli podłogówka ma stanowić podstawowy system grzewczy, dom musi być bardzo dobrze ocieplony.

Przewody ogrzewania elektrycznego są droższe niż rury, ale ich montaż jest prostszy i tańszy. W małej łazience można je zainstalować samodzielnie. Kompletny zestaw ogrzewania elektrycznego (mata grzejna 170 W/m2, regulator, podłogowy czujnik temperatury, akcesoria montażowe) kosztuje w zależności od wielkości maty od kilkuset do tysiąca kilkuset zł - dla przykładu mata 2,5 m2 ok. 300 zł, zaś 10 m2 800-1600 zł.

Za przewody grzejne samoregulujące zapłacimy od 30 zł/m. Przewody zwykłe stosuje się rzadziej, ofertę rynkową zdominowały maty, które najłatwiej się układa. Przy przeliczaniu materiału i robocizny na 1 m2 powierzchni ogrzewanej podłogi można przyjąć, że koszt elektrycznej podłogówki zaczyna się od stu kilkudziesięciu zł, ale może być i 3 razy wyższy, jeśli wybierzemy droższy osprzęt. Prosty termostat kosztuje ok. 80 zł, bajerancki z kolorowym dotykowym wyświetlaczem 400 zł.

Cena metra kwadratowego wodnego ogrzewania podłogowego (materiały i robocizna) zaczyna się koło 100 zł, choć bywa 2 razy wyższa. Np. zastosowanie dodatkowych termostatów pokojowych zwiększa cenę bazową o jakieś 30%. Rury wielowarstwowe (średnica 16-20 mm) kosztują między 2 i 6 zł za metr bieżący, rury miedziane są kilka razy droższe. Wykonanie instalacji jest czaso- i pracochłonne, robocizna to przynajmniej 30 zł/m2.

W przeciwieństwie do ogrzewania elektrycznego, wodnej podłogówki nie opłaca się robić na kilku m2, bo cenę podbija armatura hydrauliczna - np. rozdzielacz kosztuje kilkaset zł. Rozsądna powierzchnia wodnej podłogówki to przynajmniej kilkadziesiąt m2. Przy jej łączeniu z systemem grzejnikowym trzeba jeszcze uwzględnić wydatki na automatykę do obsługi obiegu z mieszaczem czy zestaw pompowy - rozdzielacz z układem mieszającym to już wydatek tysiąca kilkuset zł, zaś szafka, w której go umieścimy - kolejne 200 zł.

Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?

Janusz Werner
fot. otwierająca: Devi

Zdaniem naszych Czytelników

time image

19 Lut 2021, 14:05

Nie tylko anhydrytowe wylewki mają płynną, samopoziomującą konsystencję, ale również cementowe. Można tu wyróżnić np.: 1. weber.floor FLOW - płynny jastrych, do 10 cm grubości - https://www.pl.weber/systemy-podlogowe/jastrychy-cementowe/weberfloor-flow 2. weber.floor ...

Dnia 14.12.2017 o 19:11, Gość Pedroos napisał: Witam. Pierwsze zdjęcie przedstawia pracownika zalewającego instalację wylewką anhydrytową a nie betonem. Proszę się dokształcic bo na temat czym zalac taką posadzkę nic niema. A jak powszechnie wiadomo anhydryt jest ...

time image

Gość Bogdan

19 Lut 2021, 09:06

Oszczednosci to sa wtedy jak do gruntu nie ucieka cieplo,a w przypadku podlogowki mniejsze lub wieksze straty sa na pewno. Moim zdaniem podlogowka i tak jest lepsza pomimo wiekszego wydatku na instalacje. Plytek i tym podobnych ze swojego doswiadczenia nie polecam,bo w stopy ciepło nie ...

time image

05 Gru 2020, 23:06

A co to za regulatory?

time image

Gość Sylwia

05 Gru 2020, 16:15

Witam mamy duże problemy z podłogowa. Mamy ja na górze i na dole na osobnych obiegach. Piec ma temp 53°c. Na regulatorze ustawione mam 40 ° na podlogowki. Niestety podłogi są zimne. W domu temp zadaną to 20 °. Jak poprawnie wyregulować temp? Pomocy!

time image

06 Lis 2019, 19:19

2 godziny temu, Gość Izunia napisał: Mam pytanie, w skrzynce rozdzielczej ogrzewania podłogowego są dwa rzędy rurek. te u góry są ciepłe,a te niżej chłodne. Czy to jest prawidłowy stan?? Te ciepłe rurki to początek pętli - woda płynie nimi pod podłogę, ...

time image

06 Lis 2019, 17:43

Tak. Prawidłowy. 

time image

Gość Izunia

06 Lis 2019, 16:52

Mam pytanie, w skrzynce rozdzielczej ogrzewania podłogowego są dwa rzędy rurek. te u góry są ciepłe,a te niżej chłodne. Czy to jest prawidłowy stan??

Większa powierzchnia wymiany ciepła i niższa temperatura wody w instalacji. To jest przyszłość. Jako źródło zasilania może tu pracować pompa ciepła lub nowoczesny, gazowy kocioł kondensacyjny, który w trybie kondensacji działa wyśmienicie. Ja bym tu się pokusił nawet o kontrowersyjne ...

time image

21 Paź 2019, 11:44

proponuję żadnych grzejników (ewentualnie tylko drabinki w łazienkach zasilane z pętli podłogówki), Sterowanie to już trochę inna sprawa. Jeden sterownik na kondygnację też wystarczy(przepływy można wyregulować na rotametrach....a można do każdego pomieszczenia dać osobny ...

time image

Gość Wiola

21 Paź 2019, 10:42

Witam , mam pytanie. mam mozliwosc , zrobienia podlogowki na parterze + grzejniki na pietrze i poddaszu, badz wszystko podlogowka wodna , czyli parter pietro i poddasz. W podlogowce maja byc wyprowadzone zawory w kazdym pomieszczeniu , nie powinny byc wyprowadzone termostaty? badz panel jeden ...

time image

10 Paź 2018, 13:09

Jako uzupełnienie wiedzy na temat popularnej podłogówki, proponuję zapoznać się z materiałem filmowym.    

22 minuty temu, animus napisał: Jakaś pomroczność jasna, chyba mnie naszła. Muszę tu przyznać rację. Zdarza się  Problem z ogrzewaniem jest zawsze taki, że jak ruszymy jeden parametr to zmieniają się też inne, czy nam się to podoba czy nie. Najlepszy ...

time image

20 Gru 2017, 18:15

2 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał: Przy tej samej masie przepływającej wody ilość oddanego przez wodę ciepła będzie dokładnie taka sama. Nie ma znaczenia czy 100 l wody schłodzisz z 40 na 30°C czy z 90 na 80°C. przypominam, ...

time image

20 Gru 2017, 18:05

38 minut temu, joks napisał: a co chcesz równać pod styropianem? Przenosimy się może tam?: bo tutaj o grzaniu w podłogówce  

time image

20 Gru 2017, 17:26

a co chcesz równać pod styropianem?

time image

20 Gru 2017, 17:04

22 minuty temu, MrTomo napisał: Popytaj czy ktoś znajomy nie ma niwelatora. Zbadaj poziomy. Przecież piszę, że mam 2,62m +/- 1cm. Wszystko niwelatorem sprawdzone, mam własny. Tylko czym to pod styropian wyrównać? Ale to inny temat. Tu o grzaniu podłogą

time image

20 Gru 2017, 16:39

Ja zanim zrobiłem wylewkę na piętrze namęczyłem się zanim wyrównałem poziom pod styropian. Popytaj czy ktoś znajomy nie ma niwelatora. Zbadaj poziomy.

time image

20 Gru 2017, 16:15

5 minut temu, MrTomo napisał: A jak masz równo to i mniej Mam  2,62m +/-1 cm

time image

20 Gru 2017, 16:08

6 minut temu, Takiowaki napisał: W tym momencie jest 2,62 cm Chyba 2,62 m? 9 minut temu, Takiowaki napisał: ale pod posadzkę na piętrze chyba 10cm też by się przydało Pod podłogówkę? Nie przesadzaj. Styropian na stropie po to ...

time image

20 Gru 2017, 16:01

17 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał: Dlatego lepiej zrobić pogrubioną podłogę. No niby tak... Gdzieś już pisałem w temacie o podłodze u mnie. W tym momencie jest 2,62 cm wysokości. A pod jest nieogrzewany garaż. Planuję ...

3 minuty temu, animus napisał: Różnice Tz-Tp mogą być takie same, (czyli np 10 stopni) w przedziałach różnych temperatur, więc zmienia się moc grzejna i ilość ciepła oddana w jednostce czasu .   Przy tej samej masie przepływającej ...

time image

20 Gru 2017, 15:29

2 minuty temu, Takiowaki napisał: Czyli nie opłaca się montować bufor i grzać np nocą w tańszej taryfie? Prz pci nie bawiłbym się w to 14 minut temu, bajbaga napisał: To nie jest kocioł grzewczy na paliwo stałe, także nie jest to kocioł ...

time image

20 Gru 2017, 15:28

13 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał: Jeżeli ilość przepływającej wody będzie taka sama i różnica Tz-Tp też będzie taka sama to i ilość oddanego przez wodę ciepła się nie zmieni. Różnice Tz-Tp mogą być takie same, ...

time image

20 Gru 2017, 15:27

Czyli nie opłaca się montować bufor i grzać np nocą w tańszej taryfie?

time image

20 Gru 2017, 15:16

4 minuty temu, MrTomo napisał: Wydaje mi się , że ważniejsza jest kubatura niż metraż. Poza tym kwesta sprawności urządzeń i temperatur jakie chcemy osiągnąć To nie jest kocioł grzewczy na paliwo stałe, także nie jest to kocioł gazowy. PCi ...

time image

20 Gru 2017, 15:15

2 minuty temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał: A po jakiego grzyba Ci zwiększanie mocy na potrzeby c.w.u.? Ja cytuję kalkulator ze strony internetowej

time image

20 Gru 2017, 15:14

Notabene uczciwie rzecz ujmując nie liczyłem tego kompletnie dla swojej podłogówki.  

time image

20 Gru 2017, 15:13

2 minuty temu, Takiowaki napisał: 30 x 200 + 4kW Tiiiia. 4 kW grzeje przez 24 godziny ? Na potrzeby CWU dla 4 osób, PCi o mocy 6 kW będzie pracowała 1 godzinę - pozostałe 23 bez problemów ogrzeje dom w największe mrozy.

time image

20 Gru 2017, 15:13

3 minuty temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał: Jak znamy wymaganą temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach oraz straty ciepła każdego z nich Tak mi się właśnie wydawało, że grzejnik trzeba dobrać do każdego pomieszczenia.

1 minutę temu, Takiowaki napisał: 30 x 200 + 4kW A po jakiego grzyba Ci zwiększanie mocy na potrzeby c.w.u.? Pompy podgrzewają wodę w zasobniku. Jak przełącza się na jego ogrzewanie to przez pewien czas nie będą grzać budynku. Ale nawet tego nie zauważysz, ...

time image

20 Gru 2017, 15:09

2 minuty temu, bajbaga napisał: Ale moc 10 kW to chyba dla współczesnego budynku o powierzchni około 300 m2. Wydaje mi się , że ważniejsza jest kubatura niż metraż. Poza tym kwesta sprawności urządzeń i temperatur jakie chcemy osiągnąć

6 minut temu, MrTomo napisał: Moim zdaniem skromnym znacznie niedoszacowane. Pamiętaj, że żeby policzyć "moc grzejnika podłogowego" musiałbyś go najpierw zaprojektować. Wiedzieć jakie są długości rurek, czy są strefy brzegowe, wiedzieć co będzie robiło ...

time image

20 Gru 2017, 15:08

30 x 200 + 4kW

time image

20 Gru 2017, 15:07

28 minut temu, Takiowaki napisał: Z takiej niezwykle prostej stronki o cieple właściwym wyliczyło mi w przedziale 29-31 W/m2 w zależności od grubości izolacji poddasza i stropu powyżej parteru. Proponuje Pompę Ciepła, CO + CWU łącznie około 10kW.  

time image

20 Gru 2017, 15:06

3 minuty temu, bajbaga napisał: Ale moc 10 kW to chyba dla współczesnego budynku o powierzchni około 300 m2. Jest około 200m2 i woda użytkowa na cztery osoby... Przysiądę w wolnej chwili do audytora...

time image

20 Gru 2017, 15:02

1 minutę temu, MrTomo napisał: Moim zdaniem skromnym znacznie niedoszacowane. Ale moc 10 kW to chyba dla współczesnego budynku o powierzchni około 300 m2.

3 minuty temu, animus napisał: Przecież  przy zachowaniu takiego samego przepływu, w różnym zakresie temperatur, zmienia się moc grzejna. Więc ilość ciepła oddana w jednostce czasu bidzie różna. Jeżeli ilość przepływającej wody będzie taka ...

time image

20 Gru 2017, 14:59

5 minut temu, Takiowaki napisał: w tym "kalkulatorze" będzie przeszacowane czy niedoszacowane? Moim zdaniem skromnym znacznie niedoszacowane. Pamiętaj, że żeby policzyć "moc grzejnika podłogowego" musiałbyś go najpierw zaprojektować. Wiedzieć jakie są ...

time image

20 Gru 2017, 14:58

Jak kalkulator sprzedawcy PCi - przeszacowane. Jak nie sprzedawcy - trudno orzekać.   Nawet jakby jakimś cudem trafili dobrze, to i tak czeka Cię OZC, bo niby skąd masz wiedzieć jaką moc grzewczą maja mieć grzejniki w poszczególnych pomieszczeniach?   Fakt ...

Może być kompletnie od czapy. To najczęściej dobór rozmaitymi uproszczonymi metodami wskaźnikowymi. Żeby dobrze zaprojektować c.o. musisz znać straty ciepła w poszczególnych pomieszczeniach.

time image

20 Gru 2017, 14:55

17 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał: Zgadza się i przy zachowaniu takiego samego przepływu ilość oddanego ciepła będzie identyczna. Moim zdaniem właśnie to chciał wytłumaczyć Parkiet Komplex. Przecież  przy zachowaniu ...

time image

20 Gru 2017, 14:52

2 minuty temu, bajbaga napisał: Zapomnij o tych "kalkulatorach". Robi się OZC (samemu lub zleca). Tam wyjdzie jaka moc urządzenia grzewczego i jaka moc grzejników/podłogówki w poszczególnych pomieszczeniach. w tym "kalkulatorze" będzie przeszacowane ...

time image

20 Gru 2017, 14:49

Zapomnij o tych "kalkulatorach". Robi się OZC (samemu lub zleca). Tam wyjdzie jaka moc urządzenia grzewczego i jaka moc grzejników/podłogówki w poszczególnych pomieszczeniach.

time image

20 Gru 2017, 14:38

No dobra. Mam wiele czynników, które muszę uwzględnić, ale w pierwszej kolejności? Zapotrzebowanie na ciepło -  z tego dopiero dopasuję pompę, a później układ przewodów? W  następnej kolejności przepływy i temperatury zasilania? Czy wszystko na raz uwzględniać trzeba? Z ...

Bajbaga, dodaj do tego jeszcze możliwie niską temperaturę zasilania, skoro to instalacja pod pompę ciepła. Oraz minimalną różnice Tz-Tp wymaganą przez pompę i armaturę (np. zawory termostatyczne).

time image

20 Gru 2017, 14:24

Bo to jest tak, jak w przypadku wielu zmiennych czynników, wyciąga się wnioski na podstawie tylko jednego.   Dla przeciętnego Kowalskiego sprawa jest prosta: - moc grzejnika podłogowego trzeba obliczyć tak, aby w skrajnych warunkach pogodowych, najwyższa temperatura podłogi ...

17 minut temu, animus napisał: Różnice Tz-Tp mogą być takie same, w przedziałach różnych temperatur. Zgadza się i przy zachowaniu takiego samego przepływu ilość oddanego ciepła będzie identyczna. Moim zdaniem właśnie to chciał wytłumaczyć Parkiet ...

time image

20 Gru 2017, 14:03

Różnice Tz-Tp mogą być takie same, w przedziałach różnych temperatur.

time image

20 Gru 2017, 13:24

Mi to się wydaje, że różnica w temperaturze zasilania i powrotu zależy od ilości oddanego ciepła, a nie odwrotnie... Ale dopiero to rozpracowuję

time image

20 Gru 2017, 13:24

36 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał: Zaczyna robić się zawile Z tym się zgadzam 

time image

20 Gru 2017, 13:08

18 godzin temu, Parkiet Komplex napisał: Oczywiście że ma, W najprostszym przekazie: jeżeli do trzech różnych pojemników - metalowy, szklany i ze styropianu nalejemy tę samą porcję ciepłej wody, o tej samej temperaturze i każda z tych porcji odda tę ...

Zaczyna robić się zawile  Wróćmy do podstaw. Ilość ciepła, które woda przekaże do pomieszczenia zależy od: - ilości przepływającej wody; - różnicy temperatury pomiędzy zasilaniem i powrotem. Tak jak napisał powyżej Parkiet Komplex w swoim przykładzie z wodą ...

time image

19 Gru 2017, 18:38

1 godzinę temu, animus napisał: Tak, więc gęstość  przewodów (rozstaw) ma znaczenie, od ilości ciepła zostawionego we wnętrzu podłogi ogrzewanej.  Oczywiście że ma, o czym pisałem w drugim zdaniu #51, natomiast pierwsze zdanie tegoż postu mówiło ...

time image

19 Gru 2017, 17:11

6 minut temu, animus napisał: Tak, więc gęstość  przewodów (rozstaw) ma znaczenie, od ilości ciepła zostawionego we wnętrzu podłogi ogrzewanej. A nie odwrotnie?

time image

19 Gru 2017, 17:04

35 minut temu, Parkiet Komplex napisał: Jeżeli sprawność wężownicy maleje to w tych samych warunkach maleje delta t, tym bardziej kiedy wzrasta tp Tak, więc gęstość  przewodów (rozstaw) ma znaczenie, od ilości ciepła zostawionego we wnętrzu podłogi ogrzewanej. 

time image

19 Gru 2017, 16:28

2 godziny temu, animus napisał:     Jeżeli np. zbliżamy  do siebie rurki (tą samą ilość wody),  to sprawność wężownicy maleje a Delta  tp rośnie. .  Jeżeli sprawność wężownicy maleje to w tych samych warunkach ...

time image

19 Gru 2017, 14:22

28 minut temu, animus napisał: ..........a jeżeli grzejemy przepływem (zwiększamy szybkość przepływu, tu akurat wody, w czasie) to  delta tz i tp się przybliża. Z tego wniosek jest taki że grzejąc przepływem możemy obniżyć temperaturę zasilania.  Co ...

time image

19 Gru 2017, 13:43

To straszny skrót myślowy z zaprzeczeniem. Ilości ciepła zostawionego we wnętrzu podłogi ogrzewanej, zależy od gęstość przewodów!   Jeżeli np. zbliżamy  do siebie rurki (tą samą ilość wody),  to sprawność wężownicy maleje a Delta  tp rośnie. 43 ...

time image

19 Gru 2017, 13:03

35 minut temu, MrTomo napisał: Na zdrowy rozum, woda oddaje swoje ciepło powierzchniowo. Im gęściej będzie rurek tym większy będzie wymiennik. Tym samym dla  tej samej ilości przepływającej wody ale w gęściej rozłożonych rurkach powinna ...

time image

19 Gru 2017, 12:21

Pytanie zasadnicze piszemy o mocy czy temperaturze.

time image

19 Gru 2017, 12:14

Na zdrowy rozum, woda oddaje swoje ciepło powierzchniowo. Im gęściej będzie rurek tym większy będzie wymiennik. Tym samym dla  tej samej ilości przepływającej wody ale w gęściej rozłożonych rurkach powinna być inna delta temperatur Ale je nie jestem fizykiem.    

time image

19 Gru 2017, 12:05

32 minuty temu, animus napisał: Tu się nie zgodzę. Zacząłem od podstaw termodynamiki. Jeżeli mamy określoną ilość ciepłej wody to spadek jej temperatury będzie zależny wyłącznie od ilości ciepła oddanego do otoczenia. Powyższe dotyczy ilości ciepła, ...

time image

19 Gru 2017, 11:30

9 minut temu, animus napisał: Tu się nie zgodzę. Bo trudno się zgodzić z takim twierdzeniem.

time image

19 Gru 2017, 11:19

1 godzinę temu, Parkiet Komplex napisał: Delta tz i tp przy tej samej ilości przepływającej wody zależy wyłącznie od ilości ciepła zostawionego we wnętrzu podłogi ogrzewanej, bez względu na gęstość przewodów.  Tu się nie zgodzę.

time image

19 Gru 2017, 10:55

W momencie kiedy zaczniesz rzeczywiście czuć ciepłą podłogę, możesz mieć problemy z krążeniem krwi w nogach, jeśli masz ku temu skłonności.   Mam otwartą przestrzeń dzienną. Temperatura mierzona na klatce schodowej (tam jest czujnik), gdzie nie ma podłogówki jest ...

time image

19 Gru 2017, 10:46

24 minuty temu, aaaa napisał: a moc urządzenia grzewczego jest zawsze taka sama, bez względu na to w jakiej konfiguracji grzeję Niekoniecznie i zawsze - na myśli mam PCi ze sprężarkami inwerterowymi.    Ale dla Twojego przypadku - racja co do mocy. ...

time image

19 Gru 2017, 10:21

nie dlatego delta jest większa delta bo podbijam temperaturę, tylko dlatego że jest mniej rurek i mniej wody w obiegu - a moc urządzenia grzewczego jest zawsze taka sama, bez względu na to w jakiej konfiguracji grzeję

time image

19 Gru 2017, 10:11

4 godziny temu, aaaa napisał: Jak pracuje sama piwnica - to delta jest około 7-8 dlatego delta w piwnicy jest większa: 6 minut temu, aaaa napisał: w niektórych jest OP w mniejszym rozstawie niż na parterze i poddaszu. Jest utrzymywana niższa ...

time image

19 Gru 2017, 10:03

1 godzinę temu, bajbaga napisał:   Zapewne na myśli masz strefy grzewcze pomieszczeń (otwarte lub zamknięte). W piwnicy podłogę grzeje grunt, "zamknięty skrzynią" ścian. Zakładam, że temperatura podłogi/posadzki jest bardzo zbliżona w pomieszczeniach ...

time image

19 Gru 2017, 09:36

Delta tz i tp przy tej samej ilości przepływającej wody zależy wyłącznie od ilości ciepła zostawionego we wnętrzu podłogi ogrzewanej, bez względu na gęstość przewodów. Gęstość przewodów, ich średnica czy przepływ czynnika jak i jego temperatura zmieniają szybkość ...

time image

19 Gru 2017, 08:40

  2 godziny temu, aaaa napisał: nie znam nikogo kto miałby wartość delty zbliżoną do 10K....musiałby być w całym domu chyba rozstaw co 30cm.. + specyfika pracy pompy ciepła. Przyjmuje się że przy ogrzewaniu PCi delta nie powinna przekraczać 5K.   Każdy ...

time image

19 Gru 2017, 05:16

13 godzin temu, Takiowaki napisał: Jakiś program, do policzenia?   Jakiś poradnik odnośnie kooperacji PC i podłogówki? Zasilanie 35* na podłogę, pompa ciepła grzeje CWU też na 35*? najpierw OZC, potem eksport danych do dodatkowego programu ...

Polecam poradnik ze strony Purmo (Poradnik techniczny Purmo - systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego): http://www.purmo.com/pl/pobierz-pliki/poradniki.htm Na końcu są tabele pokazujące temperaturę powierzchni podłogi i moc cieplną ogrzewania zależnie od temperatury ...

time image

18 Gru 2017, 19:20

Luknij http://www.viessmann.com.pl/wizualizacja/pompa.html    - trochę stare rozwiązanie (z buforem ) ale klimat działania/grzania pompą ciepła oddaje. Zwróć uwagę na różnice między zasilaniem a powrotem, może to coś Ci wyklaruje.   Gdyby link nie był aktywny  ...

time image

18 Gru 2017, 18:17

Też w uproszczeniu - PCi grzeje albo jedno albo drugie.

time image

18 Gru 2017, 17:34

13 minut temu, bajbaga napisał: najwyższy COP ma przy najniższej temperaturze grzania. Więc po co grzać na 45* albo 55*, zmniejszając COP, a potem mieszać w celu obniżenia temperatury zasilania podłogi?   A jest sens wstawienia dla CWU np oddzielnej ...

time image

18 Gru 2017, 16:57

I tak i nie. PCi to ta bestia, że najwyższy COP ma przy najniższej temperaturze grzania. Ale też prawdą jest, że potrafi grzać CWU do około 55 stopni (bez wspomagania grzałką).

time image

18 Gru 2017, 16:46

39 minut temu, Takiowaki napisał: Jakiś poradnik odnośnie kooperacji PC i podłogówki? Zasilanie 35* na podłogę, pompa ciepła grzeje CWU też na 35*? Dlaczego? Przecież na podłogówce masz zawór mieszający ,który zrobi ci te 35st. Na cwu możesz dać ...

time image

18 Gru 2017, 16:07

7 minut temu, bajbaga napisał: Zbyt wiele zmiennych aby odpowiedzieć. Jakiś program, do policzenia?   Jakiś poradnik odnośnie kooperacji PC i podłogówki? Zasilanie 35* na podłogę, pompa ciepła grzeje CWU też na 35*?

time image

18 Gru 2017, 15:30

Zbyt wiele zmiennych aby odpowiedzieć.

time image

18 Gru 2017, 15:02

10 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał: W czym problem? Zasadniczo problemu nie ma, rozmawiamy o fizyce. Zasilając 35* i zagęszczając rurki odczujemy ciepłą podłogę?

Wystarczy zmienić zagęszczenie rurek w różnych pomieszczeniach i nawet przy tej samej temperaturze zasilania będą odpowiednie różnice w mocy grzewczej poszczególnych części podłogi. W czym problem? To takie abecadło przy robieniu podłogówki.

time image

18 Gru 2017, 14:46

52 minuty temu, Takiowaki napisał: Dobrze zaprojektowana instalacja chyba mi kuchni nie przegrzeje nadmiernie, jednocześnie w salonie emitując ciepełko odczuwalne w stopy. Nie przegrzeje - nawet trochę "partacka" instalacja też nie przegrzeje.

time image

18 Gru 2017, 13:52

Po całości ogrzewanie podłogowe, zasilane z powietrznej PC Szkic zrobiłem szybki w paincie tej "otwartej przestrzeni" Póki co jest bez działówek Czerwony prostokąt to przewidywana lokalizacja narożnego kominka (dyskusja o jego istnieniu niekonieczna, ogródek też nie ...

time image

18 Gru 2017, 13:17

No nie wiem (a skąd nawiązanie do grzejników - kaloryferów?) - ja tylko twierdzę, że (moim zdaniem) możliwe jest funkcjonowanie różnych stref grzewczych, w otwartych przestrzeniach (przy ogrzewaniu podłogówką) - jeśli ktoś taką potrzebę ma.

Z tego robi się dyskusja akademicka ponieważ mało kto sprawdza takie parametry przy ogrzewaniu grzejnikami. Jak komuś za zimno, niech się plecami na podłodze położy i po sprawie.

time image

18 Gru 2017, 12:59

9 minut temu, uroboros napisał: A Takiowaki ma mieć OTWARTĄ przestrzeń salon-jadalnia-kuchnia... Ta otwarta przestrzeń, mimo, że jest otwarta, to zapewne nie ma 150 m kw... cztery kroki kuchni, pięć kroków jadalni i sześć kroków salonu... Rozpatrujesz ...

time image

18 Gru 2017, 12:49

10 minut temu, uroboros napisał: I ma kupę ścian pomiędzy tymi sypialniami... A może nie ma ścian ... Dzięki ścianom dzielącym pomieszczenia może uzyskać te różnice temperatur... Dzięki ścianom dzielącym pomieszczenia, może uzyskać większe ...

time image

Gość

18 Gru 2017, 12:40

21 minut temu, bajbaga napisał: Ma 3 sypialnie I ma kupę ścian pomiędzy tymi sypialniami... A może nie ma ścian ... Dzięki ścianom dzielącym pomieszczenia może uzyskać te różnice temperatur...   A Takiowaki ma mieć OTWARTĄ przestrzeń salon-jadalnia-kuchnia... ...

time image

18 Gru 2017, 12:12

Bo w tych pomieszczeniach, na bank, nie działa podłogówka - albo tak zostało zaprojektowane, wykonane i "wysterowane".   Ps. Mam kumpla, u którego jest podłogówka po całości (pedzoną PCi). Ma 3 sypialnie - w jednej jest około 18 stopni, w drugiej około 23, a w trzeciej ...

Różnica między 22 a 17 to jak chłodne lato i ciepłe przedwiośnie To oczywiście w formie żartu, generalnie ja bym zmierzył temperaturę przy podłodze przy tych samych nastawach i się nad tym nie zastanawiał o ile płyta nie jest nadal chłodna po tygodniu.

time image

18 Gru 2017, 11:55

45 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Fakt, że różnica kilku stopni między pomieszczeniami - o ile nie jest to korytarz, zastanawia. Dlaczego ? Nie pomijając sytuacji, akurat takiego ustawienia (projektu i wykonania) ogrzewania podłogowego.

Zasada jest zawsze taka sama - ma być komfort cieplny. A to , że w jednym pomieszczeniu masz 22 a w drugim 24 to zależy od wielu czynników. Przegród, cyrkulacji powietrza w budynku, bezwładności warstwy kumulującej ciepło etc. Dlatego nie ma to jak ogrzewanie elektryczne z czujnikiem ...

time image

18 Gru 2017, 11:01

30 minut temu, Elfir napisał: W otwartym planie pomieszczeń temperatura powietrza sie wyrówna. Chyba, ze tworzysz nową fizykę.   Tiiiiaaaa.   Fizyka powiadasz. Ogrzewanie podłogowe ogrzewa pomieszczenie w 70% przez promieniowanie cieplne, a ...

time image

18 Gru 2017, 10:46

24 minuty temu, Elfir napisał: W otwartym planie pomieszczeń temperatura powietrza sie wyrówna. Chyba, ze tworzysz nową fizykę. Specjalistą nie jestem, ale wydaje mi się, że się nigdy nie wyrówna. Może dążyć do tego, przy dostarczeniu odpowiedniej ilości ...

time image

18 Gru 2017, 10:18

18 godzin temu, bajbaga napisał: Gdzie się wyrówna ? W sypialni 17 a w salonie 22 - możliwe ? W łazience 24. w salonie 22, sypialni 17 - możliwe ? Ps. Dobry fachowiec, nawet przy otwartym planie np. salon, jadalnia, kuchnia potrafi zrobić ...

time image

17 Gru 2017, 19:13

Dnia 15.12.2017 o 21:47, Takiowaki napisał: A nie ma możliwości podwyższenia temperatury powierzchni podłogi ? Jest kilka takich możliwość i da się to zrobić, zasada jest prosta, dzieli się powierzchnię ogrzewania podłogowego w pomieszczeniu. Typowa podłogówka ...

time image

17 Gru 2017, 16:01

Gdzie się wyrówna ? W sypialni 17 a w salonie 22 - możliwe ? W łazience 24. w salonie 22, sypialni 17 - możliwe ? Ps. Dobry fachowiec, nawet przy otwartym planie np. salon, jadalnia, kuchnia potrafi zrobić odrębne strefy temperaturowe - sterowalne strefy.

time image

17 Gru 2017, 12:19

W otwartym planie domu temperatura powietrza wyrówna się, to o jakim sterowaniu mówimy?

time image

17 Gru 2017, 10:26

12 godzin temu, Parkiet Komplex napisał: Zmieniające się przepisy w zakresie izolacyjności nowych budynków zmniejszają straty ciepła a tym samym istotnie wpływają na obniżenie maksymalnych i średnich temperatur powierzchni podłogi w pomieszczeniach do max 26-27 ...

time image

16 Gru 2017, 21:37

50 minut temu, uroboros napisał: Albo w czasie igraszek na podłodze w salonie było... bardziej komfortowo termicznie... a w kuchni już niekoniecznie... Wystarczy, że żona sie rozgrzeje w kuchni nad garnkami, w salonie sobie już poradzę   31 minut ...

time image

16 Gru 2017, 21:00

12 godzin temu, bajbaga napisał:     Generalnie maksymalna temperatura podłogi nie powinna przekraczać: - w pomieszczeniach 29 stopni (optymalnie 24 - 26),   Zmieniające się przepisy w zakresie izolacyjności nowych budynków ...

time image

Gość

16 Gru 2017, 20:40

23 godziny temu, Takiowaki napisał: W układzie kuchnia-jadalnia-salon zasilać wyżej salon Pewnie żeby w salonie chodzić na bosaka, a w kuchni juz niekoniecznie... Albo w czasie igraszek na podłodze w salonie było... bardziej komfortowo termicznie... a w ...

time image

16 Gru 2017, 19:56

Jeśli chcesz sterować temperaturą poszczególnych pomieszczeń to buduj dom o niedużej bezwładności (szkielet drewniany), grzany elektrycznie niecentralnie.

time image

16 Gru 2017, 08:35

Powietrze miesza każda działająca wentylacja, każdy ruch np. ludzi w pomieszczeniu. Dobrze wyliczona i wykonana podłogówka posiada strefy brzegowe - po to aby wyższa temperatura podłogi była tylko tam, gdzie jest największa ucieczka ciepła (ściany szczytowe).   Generalnie ...

time image

15 Gru 2017, 21:20

Układ temperatura powierzchni podłogi i temperatura powietrza w pomieszczeniu zależy od strat ciepła - im większe straty tym większa różnica w/w temperatur. W tej sytuacji jeśli przy wentylowaniu pominiesz rekuperator to automatycznie zwiększysz omawianą różnicę temperatur i odwrotnie.

time image

15 Gru 2017, 21:14

4 minuty temu, Parkiet Komplex napisał: Pisząc o dzisiejszych budynkach, miałem na uwadze min. rekuperację, która redukuje straty ciepła przy wentylacji. Czyli np. używając rekuperacji do mieszania powietrza, uwzględniając układ pomieszczeń (otwarta przestrzeń) ...

time image

15 Gru 2017, 20:52

Pisząc o dzisiejszych budynkach, miałem na uwadze min. rekuperację, która redukuje straty ciepła przy wentylacji. Jednak temperaturę w pomieszczeniach reguluje się grzejnikiem, obojętnie jaki on jest - bardziej lub mniej bezwładny.

time image

15 Gru 2017, 20:47

17 minut temu, Parkiet Komplex napisał: Co innego temperatura zasilania a co innego temperatura powierzchni podłogi. W dzisiejszych budynkach i średnich zimowych temperaturach zewnętrznych, temperatura powierzchni podłogi jest wyższa o 2 - 3 stopnie względem temperatury ...

time image

15 Gru 2017, 20:25

Co innego temperatura zasilania a co innego temperatura powierzchni podłogi. W dzisiejszych budynkach i średnich zimowych temperaturach zewnętrznych, temperatura powierzchni podłogi jest wyższa o 2 - 3 stopnie względem temperatury powietrza w pomieszczeniu.

time image

15 Gru 2017, 20:21

Znaczy na podłogówce nie można ustawić 45*? Wtedy chyba już lekko będzie grzać...

time image

15 Gru 2017, 19:59

To było moje rozczarowanie podłogówką  naczytałam się o tym cieple w stopy w zimowe dni a tu zonk!

time image

15 Gru 2017, 18:30

Anhydryt względem betonu jest lepszy w przewodzeniu ciepła i ma to znaczenie przy ceramice. Przy oporniejszych posadzkach (drewno, wykładzina itp.) przewodność cieplna podkładu ma marginalne znaczenie, jako że te,  oporne posadzki wyznaczają tempo przepływu ciepła. 8 godzin ...

time image

15 Gru 2017, 17:09

Ja mam anhydryt na podłogówce. 

time image

15 Gru 2017, 09:45

26 minut temu, Gość Pedroos napisał: Siedzi bo mu ciepło w pupe :):) grzeje go ogrzewanie podłogowe. Tiiiiiaaaaaaaaaa. Jak grzeje w tyłek, to znaczy że ktoś skopał robotę. Ps. Moim zdaniem ten artykuł już w tytule (Ogrzewanie podłogowe, aby było ...

time image

Gość Pedroos

15 Gru 2017, 09:17

A świstak siedzi i zawija ... Siedzi bo mu ciepło w pupe :):) grzeje go ogrzewanie podłogowe.

time image

15 Gru 2017, 07:07

dokładnie

time image

14 Gru 2017, 19:34

1 godzinę temu, Gość Pedroos napisał:  A jak powszechnie wiadomo anhydryt jest lepszy od betonu a świstak siedzi i zawija je w te sreberka     

time image

Gość Pedroos

14 Gru 2017, 18:11

Witam. Pierwsze zdjęcie przedstawia pracownika zalewającego instalację wylewką anhydrytową a nie betonem. Proszę się dokształcic bo na temat czym zalac taką posadzkę nic niema. A jak powszechnie wiadomo anhydryt jest lepszy od betonu :)

time image

14 Gru 2017, 18:11

Podstawowym argumentem za ogrzewaniem podłogowym jest korzystniejszy niż przy grzejnikach rozkład temperatury we wnętrzach. W eksploatacji wodna podłogówka może być tańsza od instalacji grzejnikowej, ale wybudowanie domu, który da się ogrzać wyłącznie w ten sposób, jest droższe. ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje