Dobór grzejników - kluczowe parametry

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dobór grzejników - kluczowe parametry

Przy wyborze grzejników nie powinniśmy się kierować jedynie estetyką, bowiem to od nich zależy w dużej mierze komfort cieplny w pomieszczeniach. Nie każdy grzejnik będzie też odpowiedni do instalacji grzewczej określonego typu. Jakie są kluczowe parametry dla doboru grzejników?

Kluczowe dla doboru grzejników parametry to moc oraz sposób podłączenia.

Moc grzejnika

Moc grzejnikadecyduje o tym, jak efektywnie będzie on przekazywał ciepło przenoszone przez wodę grzewczą, a w konsekwencji jest podstawą do wyliczeń mających na celu ustalenie, jak duży musi być grzejnik, by był w stanie ogrzać pomieszczenie do temperatury komfortowej w każdych warunkach zewnętrznych. Oczywiście do takich wyliczeń trzeba również znać zapotrzebowanie cieplne budynku oraz poszczególnych pomieszczeń.

Generalnie jako zasadę należy przyjąć, że w przypadku nowego budynku rodzaj oraz moc grzejników powinny zostać określone już w projekcie budowlanym, a jeśli tak się nie stało – w projekcie instalacji grzewczej, za który na pewno warto zapłacić, by potem latami nie przerabiać jej i nie poprawiać (a jeśli już, to nie na swój koszt...).

Umiarkowane przewymiarowanie grzejników jest mniej groźne niż zastosowanie zbyt małych
 

W przypadku remontów radzę zdać się na doświadczenie instalatora, któremu koniecznie powiedzieć należy o spostrzeżeniach poczynionych podczas eksploatacji dotychczasowej instalacji.

Współczynnik korekcyjny, czyli jak dobrać moc grzejników

Samodzielne wyliczanie mocy grzejników jest co najmniej ryzykowne. Oczywiście, informacje o mocy bez trudu znajdziemy w katalogach producentów, ale trzeba mieć świadomość, że w tabelach podawana jest moc dla określonych parametrów pracy instalacji, np. 75/65/20°C, 70/55/20°C czy też 55/45/20°C (podane wartości to: temperatura zasilania grzejnika/temperatura powrotu/temperatura w pomieszczeniu). Jeśli parametry instalacji c.o., w której grzejnik będzie pracował, mają być inne (w instalacji z pompą ciepła to np. 50/40/20°C), nie można dobrać mocy (a więc i wielkości) grzejników bezpośrednio z tabeli, lecz trzeba uwzględnić tzw. współczynnik korekcyjny.

Zawory termostatyczne zwykle montuje się na wszystkich grzejnikach, ale można z nich zrezygnować np. w pomieszczeniu, w którym znajduje się regulator kotła (fot. Oventrop)

Tabele współczynników korekcyjnych można również znaleźć w katalogach, ale wszystko to robi się skomplikowane, tym bardziej że i precyzyjne określenie zapotrzebowania poszczególnych pomieszczeń budynku na moc wcale nie jest prostą sprawą (są rozmaite szkoły, każące uwzględniać m.in. powierzchnię ścian zewnętrznych, wielkość otworów okiennych, wysokość pomieszczeń itd.).

Jeżeli zastępując stare grzejniki c.o. nowymi, nie uwzględni się zmienionych parametrów pracy instalacji i zainstaluje zbyt duże grzejniki, będzie to można potem skorygować obniżeniem temperatury pracy kotła lub poprzez zastosowanie (w każdej sytuacji zalecanych) zaworów termostatycznych.

Jednak gdy grzejniki będą zbyt małe - na przykład ich moc zostanie dobrana dla parametrów 75/65/20°C, a urządzenie grzewcze będzie przygotowywało wodę o parametrach 55/45°C - to może się zdarzyć, że w czasie mrozów pomieszczenia będą niedogrzane.

Umiarkowane przewymiarowanie jest więc mniej groźne niż zastosowanie grzejników zbyt małych, choć z jednym wyjątkiem. Jeżeli będą za duże w salonie, w którym znajdzie się też regulator pokojowy sterujący pracą kotła, może się okazać, że salon będzie ogrzewany właściwie, ale pozostałe pomieszczenia już nie. Trzeba też mieć świadomość, że za większe grzejniki zapłacimy więcej.

Sposób podłączenia grzejnika

Sposób podłączenia grzejników jest najbardziej istotny w przypadku remontów (w nowych budynkach instalator musi po prostu wykonać odpowiednie podejścia). W najczęstszym przypadku, polegającym na wymianie starych grzejników z żeliwa czy stali, aby uniknąć przeróbek istniejącej instalacji, szukać trzeba grzejników o oznaczeniu B500 (połączenie boczne o rozstawie 50 cm).

Podłączenie boczne

Dobór grzejników komplikuje fakt, że oprócz mocy i sposobu podłączenia poszczególne rodzaje charakteryzują się wieloma cechami, które również należy uwzględnić, jeśli instalacja cieplna pracować ma prawidłowo. 

Jak dobrać grzejnik do instalacji?

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Zehnder

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość N.N.

27 Lis 2018, 22:22

Slaby artykul, jedyne czego sie dowiedzialam to, ze dobor grzejnika nie jest latwa sprawa.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA