Kotły na drewno ATMOS to dbałość o własną kieszeń i środowisko

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kotły na drewno ATMOS to dbałość o własną kieszeń i środowisko

Z szerokiego wachlarza alternatywnych systemów chcielibyśmy zaproponować jedno z rozwiązań zapewniające naszym klientom zarówno bardzo niskie koszty ogrzewania obiektu jak i w dużej mierze obsługę nie wymagającą od domownika wielkich nakładów pracy. Należy również podkreślić, że eksploatacja kotłów zgazujących ATMOS jest ekologiczna. Dzięki swojej konstrukcji, emitują minimalne ilości zanieczyszczeń plasując się w najwyższej 5 klasie czystości spalania.

aktualizacja: 2020-08-13 07:45:20

Decydując się na zakup kotła na drewno ATMOS, nie będziemy zmuszeni do jego wymiany w niedługim czasie jak to ma miejsce w przypadku innych kotłów a dzięki certyfikatowi 5 klasy czystości i certyfikatowi Ekodesign inwestor może otrzymać dotację wspierającą ekologiczne źródła ciepła np. z programu Czyste Powietrze.

Dlaczego kotły zgazujące drewno ATMOS?

Tradycyjne kotły opalane paliwami stałymi (węgiel, koks, miał, drewno) zostały ze względu na ich niską jakość i szkodliwość spalin usunięte z obrotu handlowego dzięki ustawie antysmogowej. Wysoka wydajności spalania paliw stałych jest jednak możliwa dzięki zastosowaniu procesu destylacji pirolitycznej, czyli wytworzeniu gazu drzewnego z masy drzewnej. Jednocześnie ze zmniejszeniem zużycia opału poprawie ulega czystość spalin a zawartość w nich lotnych pyłów będących przyczyną tak częstego obecnie zjawiska smogu spada nawet 10-cio krotnie!

Proces spalania w kotłach zgazujących jest odwrócony w stosunku do zwykłych kotłów a ogień umiejscowiony jest u spodu komory załadowczej. Na ceramicznej dyszy lub specjalnym ruszcie, powstaje warstwa rozżarzonego węgla drzewnego, ponad którą dochodzi (przy ograniczonym dostępie powietrza) do wytwarzania się gazów z umieszczonego powyżej opału. Gazy te pod ciśnieniem przedostają się do ceramicznej dyszy gdzie mieszając się z odpowiednio dawkowanym powietrzem wtórnym ulegają spaleniu w formie płomienia w dolnej komorze.

System spalania gazu drzewnego gwarantuje wysoką sprawność sięgającą w niektórych modelach kotłów ATMOS do 92%. Obecnie oferujemy ponad trzydzieści modeli kotłów zgazujących drewno, węgiel i brykiet z biomasy

Ekonomia spalania + Ekologia + Komfort automatycznej pracy = Modyfikacja peletowa standardowych wersji kotłów ATMOS!

Wielu użytkowników kotłów na paliwa stałe odczuwa potrzebę zwiększenia komfortu obsługi i poszukują możliwości zapewnienia ogrzewania w okresie dłuższej nieobecności.

Kocioł zgazujący drewno/węgiel z modyfikacją na pelet: w trybie palenia drzewem(z lewej), z wyjętą zaślepką(w środku),  w trybie automatycznym - spalania pelety (z prawej)
Kocioł zgazujący drewno/węgiel z modyfikacją na pelet:
w trybie palenia drzewem(z lewej), z wyjętą zaślepką(w środku),  w trybie automatycznym - spalania pelety(z prawej)

Wersja prostsza to zmodyfikowane do współpracy z automatycznym palnikiem na pelet kotły zgazujące. Użytkownik zmienia ręcznie tryb pracy montując lub demontując palnik w drzwiach kotła. W przypadku dotychczasowych użytkowników kotłów ATMOS nie ma konieczności zakupu nowego kotła gdyż specjalnie dla nich skonstruowane zostały zestawy do spalania peletu, które instalować można zarówno w większości starych jak nowych wersji naszych kotłów zgazujących. Wystarczy wymiana drzwiczek komory spalania i uzupełnienie wyposażenia z zakresu spalania peletu Dzięki temu łączymy możliwość wykorzystania najtańszych paliw - jak drewno czy brykiety z komfortem bezobsługowej pracy automatycznego kotła peletowego!

Kombinowany kocioł trójkomorowy
Kombinowany kocioł trójkomorowy

Większy komfort oferuje typoszereg kombinowanych kotłów trójkomorowych gdzie zmiana trybu spalania odbywa się automatycznie. Dwie górne komory tego kotła służą do zgazowania paliwa stałego, tak jak to jest w przypadku klasycznych kotłów zgazowujących drewno. W trzeciej, dolnej komorze umieszczony jest wybrany typ palnika automatycznego. Odprowadzenie spalin do komina jest rozwiązane przy pomocy jednego wspólnego wylotu. Modele te umożliwiaja użytkownikowi nie tylko kombinację różnych paliw, ale również samoczynny start palnika automatycznego po wypaleniu wcześniejszego załadunku paliwa stałego. Specjalny moduł rejestruje zakończenie spalania drewna lub węgla brunatnego i w razie zapotrzebowania wysyła sygnał do startu palnikowi na pelet.

Podliczając koszty zakupu dwóch kotłów, ich podłączenie oraz system odprowadzenia spalin stwierdzimy, że wybór kotła trójkomorowego to nie tylko oszczędność miejsca w budynku, ale również środków finansowych. Istotne jest również i to, że istnieje możliwość rozłożenia inwestycji w czasie poprzez zakupienie kotła bez palnika, który można dobrać później lub wykorzystać palnik ze starego kotła.

Dopasowanie do zmian w budownictwie

Zmniejszanie potrzeb w zakresie mocy instalowanych kotłów wynika z kilku powodów. Rynek budownictwa od lat podąża w kierunku minimalizacji zużycia energii, stosowanie nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych o coraz lepszej izolacyjności zmniejsza stopniowo straty energetyczne budynków. Jednocześnie zauważamy obniżenie zapotrzebowania na powierzchnię użytkową, buduje się mniejsze domy niż dawniej. Zmiany te wymagają nowych konstrukcji kotłów w zakresie generowanej przez nie mocy. Nie jest to łatwe zadanie dla jednostek spalających opał stały. Utrzymanie prawidłowej jakości spalania i wysokiej sprawności kotła wymagane przez ustawy antysmogowe bardzo trudno uzyskać w coraz mniejszych jednostkach.

Kocioł zgazujący węgiel lub brykiet z biomasy
Kocioł zgazujący węgiel lub brykiet z biomasy
Kocioł zgazujący drewno
Kocioł zgazujący drewno

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom powstały kotły zgazujące ATMOS o niskich mocach 10-15kW : DC15GS zgazujący drewno, C15S zgazujący węgiel bunatny i brykiet węgla, D10PX spalający pelet. W takich przypadkach szczególnie ważny jest bufor ciepła (akumulator ciepła), który pozwoli na wykorzystanie chwilowych nadmiarów możliwości podaży energii z kotła nad aktualnym zapotrzebowaniem budynku.

Kompaktowy kocioł peletowy z zabudowanym zasobnikiem peletu do małych obiektów
Kompaktowy kocioł peletowy z zabudowanym zasobnikiem peletu do małych obiektów

Bardzo ważną również kwestią jest dobór elementów całości systemu. Szanując coraz większą obecnie wiedzę klientów, zbierających we własnym zakresie informacje o różnych produktach zalecamy kontakt ze specjalistami, którzy od wielu lat wdrażają te systemy i pomogą w większości wypadków uniknąć niepotrzebnych wydatków. Naszym klientom, zalewanym ze wszystkich stron ofertami "zestawów" w doskonałej cenie marketowo-internetowej (w których część elementów okazuje się niepotrzebna a sporo niezbędnych do właściwego funkcjonowania trzeba będzie jeszcze dokupić), zawsze "szyjemy całość na miarę". Należy uzmysłowić sobie również, że system potrzebny nam dziś może okazać się niedoskonały w przyszłości a zastosowane już dziś odpowiednie elementy instalacji umożliwią nam dokonanie dowolnych zmian bez wymiany najważniejszych elementów.

Korzyści na wiele lat

Na koniec kilka słów o eksploatacji. Podstawą wieloletniej bezawaryjnej i co najważniejsze ekonomicznej pracy jest zaopatrzenie kotła we właściwe paliwo. Wielokrotnie słyszymy legendy o tym, że w kotłach zgazujących można spalać wyłącznie sezonowane drewno oraz kolejne, że mogą działać jedynie z buforami ciepła. Oczywiście to legendy, ale czy rozsądny użytkownik zdecyduje się na spalanie dwukrotnie większej ilości opału zamiast zdecydować się na jego sezonowanie. Połowa energii mokrego drewna zużywana jest na odparowanie niepotrzebnej wody i nie jest to zależne od rodzaju kotła - w każdym kotle koszt będzie podwójny.

 
Kotłownie z buforami ciepła

Podobnie jest i z buforem ciepła odbierającym nadmiar energii z załadowanego paliwa stałego i przekazującym go do budynku we właściwym do tego czasie. W obu przypadkach kocioł chroniony jest przed nadmierną korozją. Producent określa szacunkowo żywotność kotłów na około 15-16 lat. Nasza firma dostarczyła w ubiegłym roku części zamienne do wielu kotłów ATMOS pracujących już ponad 20 lat! Użytkownicy tych kotłów nie musieli wymieniać kotłów z pewnością dzięki właściwej eksploatacji i przestrzeganiu zaleceń producenta.

Tradycja i doświadczenie

Gwarantem jakości kotłów na drewno ATMOS, jest ponad 85 lat doświadczeń producenta będącego od wielu lat w czołówce, jeśli chodzi o jakość i funkcjonalność. Nieustannie prowadzone są intensywne prace nad doskonaleniem konstrukcji i kontrolą jakości wytwarzania.

Od generatorów gazu drzewnego do kotłów zgazujących 85 lecie producenta firmy ATMOS
Od generatorów gazu drzewnego do kotłów zgazujących 85 - cio lecie producenta firmy ATMOS

Dokonujmy właściwych wyborów i nie marnotrawmy energii. Bonusem instalacji kotła na drewno ATMOS będzie nie tylko efekt ekologiczny, ale w największej mierze własna korzyść finansowa użytkownika.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Jan

17 Wrz 2020, 14:24

Czy można gdzieś zobaczyć pracujący piec na gaz z drewna?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje