W ciągu 14 lat użytkowania kocioł gazowy miał jedną awarię

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
W ciągu 14 lat użytkowania kocioł gazowy miał jedną awarię

W ciągu czternastu lat użytkowania kocioł miał tylko jedną awarię. W pobliżu uderzył piorun i spalił panel sterowania. Nie pomogły domowe zabezpieczenia przed przepięciami w sieci elektrycznej. Naprawa kosztowała ponad 1000 zł - mówi Janusz, który razem z Basią są Członkami Klubu Budujących Dom, a kocioł gazowy użytkują od 2004 r.

Kompaktowy wiszący kocioł
Kompaktowy wiszący kocioł zmieścił się w niedużej wnęce.

Parametry domu:

 • Parterowy, 110 m2; jednowarstwowe ściany z betonu komórkowego o gr. 36 cm; dach ocieplony wełną mineralną o gr. 30 cm. 
 • Instalacja c.o. - z aluminiowymi grzejnikami na ścianach. 
 • Łazienki - 2 (2 prysznice i wanna). 
 • Komin - murowany, z wkładem stalowym. 
 • Wentylacja - grawitacyjna.

Kocioł:

 • Z otwartą komorą spalania; dwufunkcyjny, c.w.u. grzeje w sposób przepływowy; moc 10,5–24 kW; kompaktowy, wiszący; wymiary 850 × 450 × 360 mm. 
 • Gwarancja - 5 lat. 
 • Paliwo - gaz płynny propan.

Sterowanie: posługujemy się tylko fabrycznymi regulatorami na kotle oraz zaworami termostatycznymi na grzejnikach. Ręczna obsługa nie jest uciążliwa. Ze względu na zamiar maksymalnego oszczędzania gazu płynnego, od początku kocioł chodzi na minimum i rzadko to zmieniamy.

Pokrętła regulatorów ustawiamy najczęściej tak, by kocioł przepływowo podgrzewał c.w.u. do ok. 70°C, a wodę w instalacji c.o. do ok. 30°C, co daje 18-19°C w pomieszczeniach. Jeśli jest mróz, palimy w kozie. Nie ma cyrkulacji c.w.u. - kocioł celowo znajduje się blisko kuchni i łazienki, z której na co dzień korzystamy.

Decyzja: mamy w domu dwa źródła ciepła - tradycyjny kocioł przepływowy na gaz płynny oraz żeliwną kozę - ma ona, oczywiście, za zadanie obniżać koszty gazu. Planując system grzewczy i wybierając model kotła, postawiliśmy na prostotę, bo im więcej elektroniki, zaworów, pomp, tym potencjalnie więcej awarii. Na kocioł przeznaczyliśmy niedużą wnękę i m.in. dlatego wybraliśmy wiszący model kompaktowy.

Od zawsze liczy się dla nas jakość i marka - nie stać nas na buble - dlatego jest to urządzenie bez technicznych fajerwerków, za to od renomowanego producenta, który oferuje 5 lat gwarancji. Kocioł i bardzo prosta instalacja grzewcza nas nie zawiodły!

Zawory termostatyczne na grzejnikach
Właściciele operują tylko regulatorami na kotle oraz zaworami termostatycznymi na grzejnikach.

Kocioł gazowy z otwartą komorą spalania - rady i przestrogi:

 • Janusz: W ciągu czternastu lat użytkowania kocioł miał tylko jedną awarię. W pobliżu uderzył piorun i spalił panel sterowania. Nie pomogły domowe zabezpieczenia przed przepięciami w sieci elektrycznej. Naprawa kosztowała ponad 1000 zł. Kocioł ma się dobrze, bo został prawidłowo zamontowany i włączony do instalacji c.o. przez autoryzowanego fachowca oraz od początku regularnie serwisuje go jeden firmowy technik. Serwis kosztuje 250 zł, ale widzimy, jak gruntownie i starannie się odbywa.

 • Basia: Do sezonu grzewczego 2016/17 często paliliśmy drewnem w kozie, lecz w obecnym przestaliśmy to robić ze względu na niską cenę gazu propan. Chcemy nareszcie odpocząć od noszenia drewna! Nie zmieniliśmy ustawień na kotle. Okazuje się, że mieszkanie w chłodnej temperaturze ok. 19°C wychodzi nam na zdrowie. Od kilku lat mamy już własny zbiornik na gaz propan - wydaliśmy 11 000 zł na niego, montaż i zatankowanie do pełna – i sami wybieramy dostawcę. Zamiast wcześniejszej ceny 2,90 zł za litr propanu, teraz płacimy średnio 1,45 zł/l. Zużywamy 2500–3000 l, tankujemy 2 razy w roku, w sierpniu i w styczniu. Nie jest to uciążliwe, więc jeśli dojdzie do nas gaz ziemny, nie wiemy, czy korzystanie z niego będzie opłacalne.

Kocioł gazowy z otwartą komorą spalania - koszty:

 • Kocioł 3000 zł, 13 grzejników z zaworami termostatycznymi 6000 zł. 
 • Eksploatacja - ogrzewanie i przygotowywanie c.w.u. gazem płynnym - 3600 zł, firmowy przegląd kotła 250 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

31 Paź 2018, 07:24

21 godzin temu, Gość tadeeeeep napisał: Jakiej to firmy piec? Ja mam MC3+ od De Dietrich i też jestem zadowolony. Rozwiązanie o wiele wygodniejsze od tradycyjnych pieców, gdzie trzeba nosić węgiel i drzewo mam wątliwości.... w artykule wyraźnie pisze Cytat   Do ...

time image

31 Paź 2018, 06:46

Czyli kiedyś to robili to dobry towar............Termet u dzieciaków był regularnie serwisowany,w tym czasie coś tam się przepaliło i autentycznie miesiąc,dwa po upływie gwarancji konieczna była wymiana pompy.Koszt 600-700 zł.

time image

Gość gawel

31 Paź 2018, 05:37

W ciągu 23 lat kocioł Termet gco 19,8/4 nie miał żadnej awarii. Kosztował 700 zł i nie wymaga kosztownych przeglądów "serwisantów" co w istocie jest haraczem 

time image

30 Paź 2018, 14:03

Cieszą informacje od zadowolonych użytkowników naszych rozwiązań.   Warto pamiętać także o serwisie urządzenia przed sezonem grzewczym, który się właśnie rozpoczął. Wykonanie przeglądu instalacji grzewczej to nie tylko dopełnienie formalności i obowiązku użytkownika, ...

19 minut temu, Gość tadeeeeep napisał: Jakiej to firmy piec? Ja mam MC3+ od De Dietrich i też jestem zadowolony. Rozwiązanie o wiele wygodniejsze od tradycyjnych pieców, gdzie trzeba nosić węgiel i drzewo Na zdjęciach w artykule widać wyraźnie - Viessmann ...

time image

Gość tadeeeeep

30 Paź 2018, 10:07

Jakiej to firmy piec? Ja mam MC3+ od De Dietrich i też jestem zadowolony. Rozwiązanie o wiele wygodniejsze od tradycyjnych pieców, gdzie trzeba nosić węgiel i drzewo

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny