Jakie są dopłaty do likwidacji pieców węglowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są dopłaty do likwidacji pieców węglowych?

Samorządy nie tylko stawiają wymagania dotyczące kotłów i paliwa. Co ważniejsze, dopłacają do modernizacji systemów grzewczych. W zależności od gminy dofinansowanie może dotyczyć podłączenia do sieci ciepłowniczej czy gazowej, albo zakupu nowoczesnego kotła. Na ogół jest to 50 do 80% kosztów wymiany starego pieca.

W Krakowie, do końca ubiegłego roku władze miasta gwarantowały dotację do likwidacji pieców węglowych na poziomie 100% (do 8 tys. zł na nowe źródło ogrzewania, plus dodatkowo do 80 zł/m2 ogrzewanej powierzchni za montaż nowej instalacji c.o.). Dlatego też Krakowianie tylko w ostatnim roku wnioskowali o dofinansowanie wymiany blisko 8,5 tys. urządzeń grzewczych. Żeby ich zmobilizować do jak najszybszego podjęcia działań, dopłaty maleją. W tym roku jest to 80% wartości inwestycji, w przyszłym będzie 60%.

Kominek spełniający wymagania ekoprojektu
Kominki spełniające wymagania ekoprojektu, a tylko takie będzie można instalować w województwie śląskim po 1 stycznia 2023 r., już są na rynku. (fot. Galeria Kominków)

Mieszkańcy, których dochód nie przekracza 3170 zł netto (samotnie gospodarujący) oraz 2313 zł netto na osobę (gospodarujący w rodzinie), mogą liczyć na comiesięczne dopłaty do rachunków za ogrzewanie po rezygnacji z opalania węglem i drewnem. W 2016 r. udzielono ponad 900 takich świadczeń na kwotę 900 tys. zł.

W Warszawie dofinansowanie wymiany starego pieca węglowego na nowoczesne źródło ciepła opalane gazem to maksymalnie 75% wartości inwestycji i 7 tys. zł.Do likwidacji starego pieca połączonej z przyłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej ratusz dokłada 10 tys. zł. To dopłaty dla osób fizycznych, wsparcie dla wspólnot mieszkaniowych jest dwa razy wyższe.

Gdańsk dofinansowuje wymianę ogrzewania węglowego na ekologiczne: gazowe, elektryczne i podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, w kwocie do 5 tys. zł, do 100% wartości wydatków.Jeśli domu jednorodzinnego nie da się podłączyć do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej, dotacja w wysokości 1000 zł może być przyznana na nowe kotły na ekogroszek lub pelety z automatycznym podajnikiem paliwa. W 2016 r. w Gdańsku przyznano 180 dotacji na wymianę źródła ciepła.

Do zlikwidowanego w ubiegłym roku ogólnopolskiego programu Kawka, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, raczej nie będzie powrotu. A szkoda, bo z chwalonego przez ekologów i samorządowców finansowania skorzystało przeszło 60 miast z 12 regionów. Za 637 mln zł zlikwidowano blisko 34,5 tys. pieców węglowych, które zastąpiono przyłączami do miejskich sieci ciepłowniczych lub niskoemisyjnymi źródłami ciepła: kotłami gazowymi, pompami ciepła, ogrzewaniem elektrycznym.

Skąd brać pieniądze na walkę ze smogiem?

Samorządowcy zwracają uwagę, że dopłaty – niewątpliwie potrzebne – nie zawsze trafiają tam, gdzie trzeba. Jeśli kogoś stać na położenie kamiennej kostki brukowej za 60 tys. zł, czy powinniśmy dopłacać mu do wymiany kotła, którą sam sobie z łatwością sfinansuje?– pytał burmistrz miasteczka z południa Polski.

Według Instytutu Badań Strukturalnych, ubóstwo energetyczne dotyka 10% polskich rodzin – to przeszło 4 mln obywateli. Możemy o nim mówić, gdy opłaty za energię zagrażają zaspokajaniu innych podstawowych potrzeb rodziny, takich jak zakup żywności czy leków. Na jego zaistnienie wpływają jednak nie tylko marne dochody, ale także niska efektywność cieplna budynku i powierzchnia mieszkania. Istnieje ryzyko, że przepisy dopuszczające do użycia jedynie najlepsze, ale też najdroższe kotły, dodatkowo opalane drogim paliwem, mogą liczbę Polaków, których dotyka ten problem, zwiększyć.

Na walkę z nierozłącznie ze sobą związanymi smogiem i ubóstwem energetycznym mają być przeznaczone pieniądze z uchwalonej we wrześniu przez Sejm tzw. opłaty za foliówki. Posłowie zdecydowali, że za jednorazowe torby foliowe wydawane w sklepach po 1 stycznia 2018 r. trzeba będzie płacić – maksymalnie złotówkę, choć ministerstwo środowiska zapowiedziało, że będzie to 20 gr. Z opłaty wyłączone będą lekkie torby używane do pakowania żywności sprzedawanej luzem.

Wicepremier Morawiecki ma plan, jak zagospodarować te pieniądze: Przeznaczymy środki z eliminacji torebek foliowych na dopłaty dla ludzi, których dzisiaj nie stać i palą byle czym w byle czym, w byle jakich kotłach i byle jakim paliwem. Żeby zmniejszyć ten dystans, to ubóstwo energetyczne, oznaczymy te pieniądze w budżecie. W najbliższych latach ma to być w sumie kilkaset mln zł, których dystrybucją zajmie się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Dla ograniczenia smogu i ubóstwa energetycznego kluczowe może być jednak wsparcie programu termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych, o czym na razie zbyt wiele się nie mówi. Zdecydowana większość z nich jest bowiem przestarzała i zużywa 2–3 razy więcej energii, niż domy stawiane współcześnie.

Tylko co 4 dom jest dobrze ocieplony.
W naszym kraju na ogrzewanie zużywamy 40% wytwarzanej energii. Tylko co 4 dom jest dobrze ocieplony. (fot. Termo Organika)

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Tematy uzupełniające

Jak Polacy ogrzewają domy? Jak Polacy ogrzewają domy?

 

Mamy w kraju przeszło 5 mln domów jednorodzinnych. Co piąty z nich wybudowano przed rokiem 1945, połowę do 1989, 10% w ostatnim dziesięcioleciu. Z reguły, im budynek starszy, tym bardziej energochłonny.
Co grozi za palenie śmieci w domowych piecach? Co grozi za palenie śmieci w domowych piecach?

 

Wojewódzki inspektor ochrony środowiska, a także wójt, burmistrz lub prezydent miasta, mogą zlecić kontrolę domowej kotłowni. Przeczytaj, jaka kara grozi za złamanie zakazu palenia śmieci w domowej kotłowni.

Janusz Werner
fot. otwierająca: tomaszzz / pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Anubis

08 Gru 2017, 14:24

Mam to samo, 9 miesięcy od złożenia dokumentów przyjechali założyć skrzyknę gazowniczą. Kleli że im woda wykop zalewa, mogli przyjechać jeszcze później to kuli by kilofami zmarzlinę, kpina po prostu. Tym sposobem na tę zimę zostaje śmieciuch. Nie przerobię całej instalacji ...

time image

Gość klon

28 Paź 2017, 20:40

1 warunki do przyłączenia gazu 6 miesięcy oczekiwania 2 umowa do 15 miesięcy realizacja 3 w trakcie umowy problem z położeniem rury w drodze gminnej HA HA HA 4 PIEC ŚMIECIUCH - TO JEST PRAWDZIWA PRAWDA O SMOGU

time image

Gość wbx

27 Paź 2017, 11:58

Droga prywatna 300 m. Gazociąg w ulicy głównej , w marcu br. wystąpiliśmy z sąsiadami do gazowni o przyłączenie do gazociągu. Bez problemu dostaliśmy warunki, potem umowy, podpisaliśmy służebność drogi (gazownia zapłaciła za notariusza). Na wiosnę budują gazociąg i przyłącza ...

time image

Gość klon

26 Paź 2017, 09:07

Witam buduję dom pod Warszawą - wschód . Podłączenie gazu TO JEST JAZDA BEZ TRZYMANKI 6 miesięcy warunki po otrzymaniu UMOWA - 16 miesięcy czas na podłączenie sieci do dzialki , w trakcie P R O B L E M Y nie mieszczą się w drodze gminnej ( droga nie utwardzona narmalna ) , oczekiwanie ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje