Łączniki elektryczne elementem współczesnego wystroju wnętrz

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Łączniki elektryczne elementem współczesnego wystroju wnętrz

Czym właściwie są łączniki elektryczne? W najprostszych słowach można powiedzieć, że są to urządzenia, a raczej aparaty elektryczne, wykorzystywane do włączania i wyłączania prądu w obwodzie elektrycznym.

aktualizacja: 2018-11-20 12:44:56

Potocznie nazywane włącznikami lub wyłącznikami światła, są one obok gniazdek najpowszechniejszym osprzętem elektrycznym używanym przy projektowaniu instalacji elektrycznej. Co więcej, jest to ten typ urządzenia, na który wszyscy chcemy mieć wpływ, ponieważ jego estetyka, lokalizacja i inne funkcje bezpośrednio wpływają na komfort naszego codziennego życia.

Jak rozmieszczać włączniki światła w budynku?

Optymalne rozmieszczenie łączników w domu jest niezwykle ważne. To nie tylko sprawa wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa mieszkańców.

A zatem, w mieszkaniach i domach włączniki światła i inne łączniki zwykle montowane są przy wejściu do pokoju. Jeśli w pokoju zamontowane są drzwi, wówczas umieszczamy łącznik po stronie klamki, czyli po stronie przeciwnej do kierunku otwierania drzwi. Jest to najbardziej powszechne rozwiązanie.

W łazience, toalecie lub pomieszczeniach, w których nie ma okien włączniki światła montujemy na zewnątrz. Jest to szczególnie istotne przy wszystkich wejściach na klatki schodowe lub wejściach do piwnicy.

Łącznik seria IMPRESJA

Ważne, aby przy projektowaniu instalacji wziąć pod uwagę, czy łącznik znajduje się na odpowiedniej wysokości. Dla osób poruszających się na wózkach oraz dla dzieci łącznik powinien być równie dostępny jak dla pozostałych domowników.

Co więcej, wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość zaistnienia pary wodnej lub wilgoci (łazienka, kuchnia, przyziemie, garaż) łączniki elektryczne powinny charakteryzować się zwiększonym stopniem ochrony. I tak łączniki typu IP44 lub IP45 będą odpowiednie do tego typu pomieszczeń.

W lokalach usługowych i biurach zasady rozmieszczenia łączników są podobne. Tu jednak, w zależności od metrażu biura, sklepu lub magazynu stosuje się dodatkowo inne rozwiązania. W wielu takich pomieszczeniach istnieją jeden lub dwa panele główne odpowiedzialne za włączanie i wyłączanie świateł, np. rano lub po zakończeniu pracy.

Oprócz tego łączniki indywidualne rozmieszcza się także w poszczególnych sekcjach pomieszczenia, aby dostosować światło do potrzeb użytkowników w danym momencie, np. w biurach w salach konferencyjnych lub w sklepach w przymierzalniach.

Ile łączników potrzebujemy?

Liczbę łączników określa oczywiście pomieszczenie i jego funkcja, ale nie można również zapominać o dostosowaniu jej do liczby obwodów. Łączniki mogą być przeznaczone do funkcjonowania z jednym lub z kilkoma obwodami elektrycznymi.

W niektórych pokojach będzie istniała potrzeba zamontowania więcej niż tylko jednego punktu oświetlenia. W takim przypadku, aby nie musieć włączać i wyłączać światła jednocześnie we wszystkich z nich, należy zamontować je na oddzielnych obwodach i wówczas każdy będzie wymagał osobnego włącznika.

Łącznik Aria

Włącznik światła to element współczesnego wystroju wnętrz

Kwestią nie mniej ważną w doborze odpowiedniego łącznika jest jego wygląd. Obecnie na rynku istnieje cały wachlarz łączników elektrycznych odpowiednich do różnych typów wnętrz - od tradycyjnych po nowoczesne. Seria Karo OSPEL to przepiękne pastelowe kolory, a w serii Sonata czy Impresja znajdziemy szklane, aluminiowe a nawet drewniane ramki do łączników elektrycznych.

Przed zakupem warto zatem dokonać przemyślanego wyboru, bo dzięki odpowiedniej estetyce łączników w prosty sposób możemy podkreślić charakter pomieszczenia mieszkalnego lub komercyjnego.

Dekoracyjne łączniki elektryczne: lawenda, limonka, perłowa czerwień
Dekoracyjne łączniki elektryczne: satynowy turkus, tytan strukturalny, wenge
Dekoracyjne łączniki elektryczne: R-1YGC z klawiszem, ŁP-1U m 18 rameczka+klawisz szary mat, ŁP-4GS 00
Dekoracyjne łączniki elektryczne: ramka srebrna klawisz czarny, ramka srebrna klawisz satyna, ramka srebro klawisz srebrny
Logotyp Ospel
OSPEL S.A.
ul. Główna 128, Wierbka, 42-436 Pilica
tel./faks 32 673 71 06 (10),
faks 32 750 84 99,
www.ospel.com.pl,
e-mail: ospel@ospel.com.pl, marketing@ospel.com.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny