Jakie są kryteria wyboru solarnego zasobnika c.w.u.?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie są kryteria wyboru solarnego zasobnika c.w.u.?

Odpowiedź eksperta: Przede wszystkim ważna jest pojemność, która powinna być od 1,5 do 2 razy większa, niż wynosi dobowe zużycie c.w.u. przez mieszkańców. W przypadku 4-osobowej rodziny, korzystającej z klasycznych przyborów sanitarnych, przyjmuje się zwykle wartość 300-400 l.

aktualizacja: 2022-08-26 11:44:43

Zaniżanie pojemności zbiornika to zły pomysł, bo zbyt mały nie zmagazynuje odpowiedniej ilości ciepła, więc nawet latem przy słonecznej pogodzie wodę będzie musiał często dogrzewać kocioł. Kupowanie za dużego zbiornika też do niczego dobrego nie prowadzi, bo w okresach przejściowych - wiosną i jesienią - woda będzie ogrzewana niewystarczająco, co również spowoduje konieczność jej dogrzewania.

Warto też zwrócić uwagę na straty postojowe zbiornika (ilość ciepła traconego, gdy nie jest pobierana ciepła woda - to kwestia jakości jego izolacji cieplnej), bo mają one duży wpływ na ostateczną efektywność instalacji solarnej jako całości. Solidni wytwórcy podają ten parametr w katalogach (najczęściej w kWh/24 h). Poza tym niezwykle istotna jest skuteczność zabezpieczenia przed korozją, bo bezpośrednio wiąże się ona z przewidywanym czasem eksploatacji, a więc z tzw. trwałością inwestycji.

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

Gość ~obserwator

19 Oct 2015, 09:35

Z zawyżaniem mam inne doświadczenia.lepiej przechować 2x więcej wody w temperaturze 45-50 st C niż80stC. Mniejsza delta wpływa na wolniejsze wychładzanie - w okresie wiosna jesień łatwiej na solarze uzyskać 55st niż 85.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!