Podstawowe rodzaje gniazdek
Ze względu na przeznaczenie, gniazdka elektryczne można podzielić na gniazdka elektryczne zasilające, gniazda audio i wideo, gniazda telewizyjne, gniazda telefoniczne i RJ 45, gniazda multimedialne, gniazda głośnikowe, gniazda światłowodowe, gniazda/ładowarki usb i gniazda ładowarki indukcyjnej.
Wszystkie typy gniazd znaleźć można w ofercie firmy Legrand. Rozróżnienia można dokonać także w oparciu o miejsce montażu. Poza standardowym montażem w ścianie, gniazdka mogą być również mocowane w podłodze lub w kolumnie.
Gniazdka według oznaczeń
Przeglądając oferty gniazdek elektrycznych możemy się spotkać z kilkoma najczęściej spotykanymi oznaczeniami. Gniazdko pojedyncze bez uziemienia oznaczane jest symbolem 2P, to samo z uziemieniem czyli z wystającym bolcem, będzie określane jako 2P + Z. Podwójne gniazdko bez uziemienia opisane jest zwykle jako 2 x 2P.
Takie samo gniazdko z uziemieniem oznaczone będzie jako 2 x 2P + Z. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że gniazdka bez uziemień nie są zalecane. Umieszczony na gniazdku symbol IP z następującą po nim liczbą (np. 44) określa stopień ochrony przed dostępem do wnętrza gniazda części niebezpiecznych oraz stopień zabezpieczenia przed przedostawaniem się do jego wnętrza ciał stałych (pierwsza cyfra) i cieczy (druga cyfra).
Gniazdka w mieszkaniach
Do zaprojektowania instalacji elektrycznej w domu bądź mieszkaniu należy podejść z ogromną uwagą. To od tego, w którym miejscu znajdować się będą gniazdka, zależeć będzie komfort użytkowania sprzętów elektrycznych. Istotne jest także odpowiednie rozmieszczenie przewodów i puszek.
Przyjmuje się, że w każdy pomieszczeniu powinno się znajdować od 2-3 gniazd zasilających (w przypadku pomieszczeń o niewielkiej kubaturze bądź gospodarczych) do nawet 10.
Oprócz nich powinno się także zamontować od 1 do 2 gniazdek USB lub do indukcyjnego ładowania telefonu, a także gniazdka telefoniczne i antenowe. Te ostatnie dobrze jest umieścić w pokoju dziennym, w sypialni, w korytarzu i gabinecie.
Gniazda bezpieczne dla dzieci
Dużą uwagę należy przywiązać także do gniazd elektrycznych w pokojach dziecięcych lub w pozostałych pomieszczeniach, jeśli korzystają z nich dzieci. Na rynku dostępne są takie rodzaje gniazdek elektrycznych, które zapewniają bezpieczeństwo najmłodszym.
Dobrym przykładem będzie tu gniazdo 2P+Z, które producent, firma Legrand, wyposażył w specjalne przesłony styków, uniemożliwiające dzieciom wsunięcie przedmiotów do wnętrza gniazda. Przesłona uchyla się dopiero pod jednoczesnym naciskiem obu bolców wtyczki. Zatem włożenie w otwór długopisu lub innego przedmiotu nie jest w zasadzie możliwe. Tak zabezpieczone gniazdo nie grozi dzieciom porażeniem.
Ten sam producent oferuje także inne, doskonałe rozwiązanie - gniazdo 2P+Z z blokadą, której otwarcie wymaga użycia specjalnego klucza uchylającego przesłony torów prądowych gniazd. Klucz zakładany jest na wtyczkę urządzenia podłączanego do takiego gniazda. Najczęściej tego typu gniazdo ma kolor czerwony. Warto także zauważyć, że większe bezpieczeństwo gwarantują gniazda płaskie.
Gniazda z ochroną przeciwwilgociową
Wszędzie tam, gdzie wymagany jest wyższy stopień ochrony przed wnikaniem wilgoci, a zatem w łazienkach, kuchniach czy piwnicach, należy zastosować gniazdo IP44. Taki stopień ochrony zabezpiecza przed rozbryzgiwaną wodą oraz wnikaniem ciał stałych o średnicy większej niż 1 mm.
Na zewnątrz oraz w pomieszczeniach o szczególnie dużej wilgotności warto użyć gniazda z jeszcze większą szczelnością – IP55. Zapewnia ona odporność m.in. na deszcz i śnieg. Z kolei całkowitą szczelność na kurz i silne strumienie wody gwarantują gniazdka IP66.
Rodzaje gniazd z uwzględnieniem rodzaju montażu
Pod kątem sposobu montażu, rozróżniamy dwa rodzaje gniazdek - z automatycznymi zaciskami sprężynowymi albo zaciskami śrubowymi. Automatyczne zaciski sprężynowe z oznaczeniem wejścia przewodów zapewniają szybsze i łatwiejsze przyłączanie lub odłączanie przewodów, bez konieczności użycia narzędzi.
Natomiast zaciski śrubowe wymagają połączenia poprzez dociśnięcie przewodu prowadzącego prąd elektryczny dokręcaną śrubą. Automatyczne zaciski sprężynowe są bardziej niezawodne, a do tego zapewniają stały, bez względu na upływ czasu, docisk przewodu do żyły.
źródło i zdjęcie: Legrand