Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Osprzęt

Dlaczego poprawny system montażu osprzętu jest tak ważny?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Zwrócenie uwagi ekipom wykończeniowym podczas tynkowania ścian na idealne położenie puszek instalacyjnych zazwyczaj nie wystarcza, by były zamontowane równo. Niejednokrotnie w wyniku ciężaru płynnego jeszcze tynku ulegają one deformacji i z idealnego okręgu przeobrażają się w mniej lub bardziej nieregularną elipsę lub zmianie ulega odległość między nimi.

Osprzęt wielokrotny

Utrudnia to późniejszą instalację osprzętu przez elektryka, który w zależności od zastosowanego produktu jest w stanie te nierówności w mniejszym lub większym stopniu zniwelować. W przypadku specjalnej konstrukcji ramki mechanizmu, zawierającej dedykowane, dociskające zaczepy, sąsiadujące gniazda lub łączniki tworzą idealnie połączoną całość. Przeciwstawia się ona wówczas deformacjom oddziałującym od strony puszek.  Idealne wypozycjonowanie zestawu gwarantuje potem, że nałożona w końcowym etapie ramka wykończeniowa będzie doskonale pasowała a klawisze łączników oświetlenia nie będą się o nią ocierały podczas codziennego użytkowania.

Bezprzewodowy łącznik oświetlenia

Dzięki transmisji radiowej  i zasilaniu bateryjnemu, urządzenie łatwo integruje się z infrastrukturą tradycyjnej sieci elektrycznej i nie wymagają dodatkowego okablowania.

Jaką przewagę posiada łącznik radiowy nad łącznikiem tradycyjnym?

Różnica pomiędzy łącznikiem tradycyjnym a bezprzewodowym jest mniej więcej taka jak pomiędzy telefonem stacjonarnym a komórkowym. Łącznik bezprzewodowy to swoboda, dzięki której możemy umieścić go w dowolnym miejscu pomieszczenia montując go do ściany lub blatu biurka. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest przyporządkowanie wielu łączników do tego samego źródła światła Umożliwia to włączenie światła np. przy wejściu do sypialni i jego wyłączenie bez wstawania, będąc chwilę przed zaśnięciem, w łóżku.

Ładowarka USB

Ładowanie urządzeń mobilnych zawsze tam gdzie potrzebujesz

Gniazdo w postaci ładowarki USB jest symbolem naszych czasów. Coraz częściej w jednym czasie podłączamy więcej ładowarek urządzeń mobilnych do naszych gniazd niż innych odbiorników energii obecnych w domu. Długi czas potrzebny do naładowania smartfona czy tableta powoduje, że praktycznie cały czas są one zajęte.

Zaletą posiadania dedykowanego gniazda USB jest "uwolnienie" zwykłych gniazd oraz zapewnienie wystarczającej ilości energii, potrzebnej do naładowania każdego typu urządzenia mobilnego. Warto wspomnieć o dodatkowych korzyściach takich jak wysoka estetyka wykonania i brak konieczności przenoszenia z miejsca na miejsce niejednokrotnie trudnej do znalezienia ładowarki. Gniazdo opcjonalnie może zostać wyposażone w stację dokującą eliminującą całkowicie plączące się kable, stanowiące nieodłączny krajobraz podczas używania zwykłego zasilacza do telefonu.  

Mechanizmy In Matic

Czy gniazdo bez mechanizmu In Matic nie jest solidne?

Wszystkie gniazda elektryczne dopuszczone do sprzedaży w Polsce spełniają wymogi bezpieczeństwa określone stosownym prawem. Nie precyzują one jednak parametrów trwałości produktu, który w wyniku wieloletniego, codziennego użytkowania ulega zużyciu, uszkodzeniom i naprężeniom mechanicznym. Wyciągnięcie wtyczki z gniazda w odróżnieniu od łącznika oświetlenia, kosztuje nas i gniazdo spory wysiłek. To szarpnięcie nie pozostaje obojętne dla gniazda.

W wyniku powtarzającego się cyklu umieszczania  i wyciągania wtyczki, gniazdo delikatnie przemieszcza się w ścianie. Ostatecznie, za którymś razem, w wyniku zmęczenia materiału i poluzowania zaczepów, może całkowicie wypaść z puszki odsłaniając niebezpieczne części  konstrukcji. Mechanizm In Matic stoi na straży bezpieczeństwa i trwałości montażu w ścianie. In Matic opiera się dwukrotnie większej sile wyrwania gniazda ze ściany względem popularnych rozwiązań obecnych na rynku. In Matic to gwarancja, że gniazdo pozostanie na swoim miejscu przez długie lata.

Łącznik z automatycznym wyłączeniem

Co odróżnia łącznik z automatycznych wyłączeniem od łącznika standardowego lub od łącznika automatycznego wykrywającego ruch?

Łącznik standardowy wymaga każdorazowego przyciśnięcia w razie chęci włączenia lub wyłączenia oświetlenia. Łącznik automatyczny włącza i wyłącza światło za każdym razem kiedy wykryje naszą obecność lub jej brak. Łącznik z automatycznym wyłączeniem jest hybrydą dwóch powyższych. Wymaga włączenia światła jak zwykły łącznik, natomiast jego wyłączenie może dokonywać się na 2 sposoby. Pierwszy to zwyczajne przyciśnięcie klawisza wyłączającego światło. Drugi, kiedy zapomnimy je wyłączyć sami, łącznik uczyni to za nas w zakresie od 25 s do 15 min, w razie braku wykrycia osób w pomieszczeniu.

Ściemniacz przyciskowy

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Jakie korzyści wynikają z posiadania ściemniacza?

Ściemniacz jest typowym łącznikiem oświetlenia, uzupełnionym o funkcję zmiany jego natężenia. Dzięki regulacji, możemy ograniczyć zużycie prądu, gdy jasne światło nie jest nam potrzebne. Dodatkową zaletą posiadania tego urządzenia jest budowanie stonowanego nastroju w pomieszczeniu, gdy nasze samopoczucie temu sprzyja.

Rozwiązania multimedialne i dystrybucja dźwięku  

Czym są dziś rozwiązania multimedialne w naszym domu?

Dystrybucja dźwięku w domu, większości z nas kojarzy się jedynie z grającym telewizorem lub wieżą stereo. W rzeczywistości coraz częściej spotykamy bardziej elastyczne rozwiązania służące do nagłaśniania pomieszczeń. W dobie wszechobecnych urządzeń mobilnych zależy nam, by mieć możliwość bezprzewodowego przesyłania dźwięku do wzmacniacza i głośników. Inteligentny, niewidoczny, bo ukryty w ścianie lub suficie podwieszanym nowoczesny system multimedialny może skutecznie zadbać o podział obszaru nagłośnienia i dostarczenie dźwięku w najwyższej jakości tylko tam gdzie tego chcemy (do wybranych pokoi lub wypoczynkowej części ogrodu).

Łącznik sterowania roletami


Jak można sterować roletami?

Najprostszy sposób to rolety mechaniczne. Każdorazowa chęć ich podniesienia oznacza w tym przypadku wysiłek i konieczność podejścia do okna. Nie jest to bardzo wygodne. Podniesienie komfortu obsługi zapewni zastosowanie rolet silnikowych, kiedy to tę samą czynność wykona za nas urządzenie.

Należy pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu obwodu elektrycznego zasilającego roletę,  której pracą steruje dedykowany łącznik lub sterownik. W zależności od projektu i wykonania, łącznik może mechanicznie załączać wybrany kierunek ruchu rolety lub sterować układem automatyki zarządzającym nią. W najbardziej zaawansowanej wersji rolety elektryczne mogą podnosić się lub opuszczać całkowicie automatycznie, bez udziału człowieka, zgodnie z zadanym scenariuszem czasowym lub w oparciu o dane z czujnika oświetlenia.

Ramka LODOWA FANTAZJA

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ramki?

Ramka stanowi uzupełnienie każdego mechanizmu. Projektując instalację elektryczną, należy przewidzieć odpowiednią ilość gniazd i łączników. Część z nich będzie instalowana obok siebie. Jeżeli gniazd będzie wiele, dobór osprzętu powinien uwzględniać możliwość zmieszczenia zaplanowanej ilości w ramce wielokrotnej. W przypadku bardziej złożonych instalacji, ilość gniazd elektrycznych, audio/video/TV/SAT/RJ może dochodzić do kilkunastu.

Należy pamiętać, że nie wszystkie serie osprzętu spotykane na rynku mają możliwość realizacji takich zamierzeń. Nie bez znaczenia jest również możliwość doboru odpowiedniej, zgodnej z naszym gustem kolorystyki ramek. W zależności od serii mamy do dyspozycji  od kilku do kilkudziesięciu  dostępnych kolorów wykończeń gniazd i łączników.

źródło i zdjęcie: LEGRAND POLSKA

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum