Czym jest wyłącznik prądu?
Zastosowany w budynkach przeciwpożarowy wyłącznik prądu jest w zasadzie rozłącznikiem, wyposażonym w cewkę wyzwalacza wzrostowego z możliwością zdalnego sterowania w układzie przełącznika faz, który w przypadku zaniku napięcia w jednej lub dwóch dowolnych fazach automatycznie przełączy zasilanie cewki wzrostowej na fazę aktywną.
Przeciwpożarowy wyłącznik prądu – gdzie go szukać?
Zgodnie z Warunkami technicznymi dotyczącymi instalacji elektrycznych a zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, przeciwpożarowy wyłącznik prądu należy stosować w strefach pożarowych o kubaturze przekraczającej 1000 m3 lub zawierających strefy zagrożone wybuchem. Powinien on odcinać dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru.
Jest to bardzo ważne, jeżeli weźmiemy pod uwagę np. pompy pożarowe, oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne czy też wentylacje pożarową, które są potrzebne do przeprowadzenia akcji gaśniczo-ratowniczej. Mechanizm należy zamocować w pobliżu głównego wejścia do obiektu lub złącza i odpowiednio oznakować.
Ważne jest także, aby odcięcie dopływu prądu przeciwpożarowym wyłącznikiem nie powodowało samoczynnego załączenia drugiego źródła energii elektrycznej, w tym zespołu prądotwórczego, z wyjątkiem źródła zasilającego oświetlenie awaryjne, jeżeli występuje ono w budynku.
Instalacja wyłącznika
Przeciwpożarowy wyłącznik prądu musi być dostosowany do instalacji elektrycznej, do której ma być podłączony. Konieczne jest zatem sprawdzenie jego parametrów, w tym napięcia znamionowego izolacji, prądu znamionowego ciągłego i łączeniowego a także przekroju przewodów elektrycznych, pod kątem zgodności.
Najczęściej mechanizm wyłącznika prądu instalowany jest w rozdzielnicy głównej budynku. Sterowanie nim może być miejscowe lub zdalne. Zasilanie należy doprowadzić przewodem gwarantującym dostawę energii elektrycznej przez wymagany czas pracy urządzeń przyłączanych do niego od strony zasilania, chronionym lub odpornym na działanie wody.
Zasada działania
Do sterowania przeciwpożarowym wyłącznikiem prądu służy przycisk, który znajduje się zwykle w pobliżu wejścia głównego do budynku. Powinno widnieć na nim oznakowanie, wykonane według zasad zawartych w Polskiej Normie dotyczących znaków bezpieczeństwa oraz technicznych środków przeciwpożarowych.
Oznakowanie to ma wygląd tabliczki znamionowej z umieszczonym na niej napisem "Przeciwpożarowy wyłącznik prądu". W niektórych wyłącznikach po uruchomieniu zaczyna się świecić zielona dioda led, która potwierdza zainicjowane działanie. Ponowne załączenie napięcia jest wtedy zasygnalizowane zaświeceniem się czerwonej diody led.
źródło i zdjęcie: Legrand