Jak oświetlić altanę ogrodową?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak oświetlić altanę ogrodową?

Coraz chętniej w ogrodach stawiamy altany. Te małe architektoniczne konstrukcje w dzień zapewniają wygodne miejsce do wypoczynku i schronienia się w cieniu. Jednak ich funkcja nie musi się kończyć wraz z zachodem słońca. Przy odpowiednio dobranym oświetleniu altana stanowić będzie element dekoracyjny i użytkowy również w godzinach nocnych i wieczornych.

aktualizacja: 2024-03-29 06:32:37

Postaw na oświetlenie funkcjonalne

Lampy funkcjonalne przydadzą się o każdej porze dnia i nocy. To one wypełniają światłem największą część powierzchni wewnętrznej w altanie, zapewniając odpowiednie warunki do biesiadowania przy stole, nadzorowania grilla, czy paleniska lub przyrządzania posiłków. Sprawdzą się również w mniej słoneczne dni, jako oświetlenie pomocnicze przy wykonywaniu codziennych czynności, np. czytaniu książek.

Lampy funkcjonalne to nic innego jak na przykład plafony zewnętrzne, czy kinkiety zewnętrzne. Do ich montażu możemy wykorzystać, w zależności od wyglądu konstrukcji, zarówno kolumny altany, jak również boczne ściany, czy sufit. Dostępna ilość wariantów funkcjonalnego oświetlenia na rynku, jest na tyle duża, że z powodzeniem dobierzemy kolor lampy i rozmiar do wyglądu całości obiektu.

Jeśli natomiast stawiamy głównie na funkcjonalność, a wygląd ma dla nas drugorzędne znaczenie, możemy również zaopatrzyć altanę w naświetlacz. Oprawa postawiona na ziemi lub zamontowana w górnych częściach konstrukcji z może zastąpić zewnętrzne plafony, czy kinkiety.

Bez względu na rodzaj lampy i sposób montażu zawsze należy zachować bezpieczną odległość rozwiązań od ognia i dymu oraz zwrócić uwagę na jej odporność na inne czynniki zewnętrzne.

Nie zapomnij o nastrojowym oświetleniu

Równie istotne co zapewnienie funkcjonalnego oświetlenia, jest stworzenie odpowiedniego klimatu. W tym celu możemy posłużyć się lampami dekoracyjnymi. Ze względu na swoją funkcję, lampy dekoracyjne nie muszą obejmować swoim zasięgiem całej powierzchni, a jedynie działać punktowo. W tej roli sprawdzą się girlandy, czyli rozmieszczone na kablu punktowe źródła światła, których działanie przypomina działanie lampek choinkowych.

Wszystkie dotychczas wymienione propozycje wymagają doprowadzenia do altany prądu. Jeśli natomiast nie mamy takiej możliwości, a oświetlenie ma pełnić głównie funkcję dekoracyjną, możemy pomyśleć o lampach solarnych. Lampiony, czy inne tego typu źródła światła zapewnią delikatne oświetlenie, tworząc przyjemny nastrój w otoczeniu. Ich moc będzie natomiast zbyt mała, by służyć jako funkcjonalne oświetlenie całości altany. Stawiając na lampy solarne istotny jest sposób montażu. Jak sama nazwa wskazuje lampy zasilane są za pomocą panelu słonecznego, dlatego by móc w pełni cieszyć się funkcjonalnością tego typu rozwiązań nocą, musimy zadbać o to aby w dzień panel słoneczny miał bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi.

Altany z oświetleniem - aranżacje
Przy odpowiednio dobranym oświetleniu altana stanowić będzie element dekoracyjny i użytkowy również w godzinach nocnych i wieczornych

Zagospodaruj przestrzeń wokół altany

Równie ważne, co oświetlenie samej altany, jest zwrócenie uwagi na przestrzeń wokół niej. Odpowiednio dobrane światło pozwoli bezpiecznie i bez problemu dotrzeć do altany nawet w środku nocy. Zarówno sam obiekt, jak i ścieżki prowadzące do niego można wyróżnić za pomocą słupków ogrodowych lub lamp najazdowych. W zależności od potrzeb warto również pomyśleć o oświetleniu schodowym, które dobrze sprawdzi się w roli lamp elewacyjnych.

Jeśli altana ogrodowa stanowi obiekt otwarty ze wszystkich stron, należy pamiętać, że oświetlenie przestrzeni wokół niej, będzie miało wpływ na ilość światła wewnątrz. Zbyt bliska odległość lamp ogrodowych lub lamp najazdowych, może oślepić użytkowników altany, powodując niepotrzebny dyskomfort. W przypadku rozwiązań, mających za zadanie pełnić przede wszystkim funkcje użytkowe, warto zastanowić się, czy muszą być włączone cały czas. Być może w tej sytuacji sprawdzą się lampy z czujnikiem ruchu, które będą oświetlać przestrzeń tylko w momencie, kiedy ktoś pojawi się w pobliżu.

Odpowiednio dobrane oświetlenie podkreśli również walory wizualne altany, czyniąc z niej oryginalną ozdobę ogrodową. Skierowanie źródeł światła o małej mocy i ciepłej barwie w stronę altany, delikatnie podkreśli kształt obiektu i wyróżni go na tle pozostałej części ogrodu.

Zwróć uwagę na parametry techniczne

Niezależnie od tego czy mówimy o lampach dekoracyjnych, czy funkcjonalnych - mamy na myśli urządzenia elektryczne, które powinny być dostosowane do zewnętrznych warunków atmosferycznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na stopień IP oprawy. Parametr ten określa w jakim zakresie elementy elektryczne w lampie zabezpieczone są przed dostępem wody lub czynników zewnętrznych. Przyjmuje się, że zewnętrzne urządzenia elektryczne nie powinny posiadać stopnia ochrony mniejszego niż IP-44, a wysokość IP powinna być dostosowana do konkretnych warunków, w których będą używane.

Przy wyborze lamp dużą rolę odgrywa również dobór barwy światła. Jej wybór zależy głównie od naszych upodobań. Odpowiednio dobrana ciepła barwa światła może zapewnić nastrojowy klimat, natomiast zimna sprzyjać koncentracji. W ciągu dnia, warto pomyśleć o barwie neutralnej, najbardziej zbliżonej do światła dziennego. Każda barwa światła wyrażona jest w Kelwinach, a informację o nich można znaleźć na opakowaniu źródła światła.

W doborze światła istotna jest również jego moc. Im mniejsza moc tym mniej funkcjonalne, a bardziej nastrojowe oświetlenie. Z kolei zbyt wysoka moc może oślepiać i wpływać drażniąco na otoczenie. Dobór mocy światła należy dostosować do miejsca, ilości światła dookoła oraz potrzeb.

Na rynku znaleźć można zarówno oświetlenie zewnętrzne z wbudowanym światłem LED, jak również z wymienną żarówką. Jeśli zdecydujemy się na pierwszy wariant, o barwie i mocy światła powinniśmy pomyśleć już przy zakupie. W opcji z żarówką, barwę i moc możemy w każdej chwili zmienić, dostosowując ją do aktualnych potrzeb oraz możliwości technicznych oprawy.


https://onelectro.pl/

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?