Porady: Ogrzewanie podłogowe i grzejniki
Co robić, aby ogrzewać efektywnie?
Nie zasłaniaj grzejników. Zasłonięty grzejnik oddaje mniej ciepła do otoczenia.
Jakie stosować tynki na ścianach z silikatów?
Odpowiedź eksperta: W przypadku ścian z silikatów decydujące znaczenie dla wyboru właściwego materiału użytego do tynkowania ma dokładność i staranność wykonanej ściany.
Jakie są nowoczesne efektywne metody eliminacji mostków termicznych?
Odpowiedź eksperta: Opłaty za energię stanowią główną część kosztów użytkowania budynków i stale wzrastają wraz z ogólną tendencją wzrostu cen energii. Koszty ogrzewania zależą nie tylko od cen, ale i od wielkości zużycia energii, a zużycie to może być odpowiednio niskie przy prawidłowym zaprojektowaniu i ociepleniu budynku.
Czy z silikatów można wykonać ściany fundamentowe?
Odpowiedź eksperta: Głównym zadaniem ścian fundamentowych i piwnic jest bezpieczne przeniesienie obciążeń z wyższych kondygnacji nadziemnych, stropów, dachu na fundament budynku. Dlatego też, ściany te powinny być wykonane z materiałów trwałych o dużej wytrzymałości, niskiej nasiąkliwości oraz mrozoodpornych.
Kiedy warto stosować ościeżnice metalowe?
W otworach drzwiowych zewnętrznych oraz w niektórych pomieszczeniach - głównie gospodarczych - stosuje się drzwi osadzone w ościeżnicy metalowej, którą montuje się na etapie wznoszenia ścian działowych.
W jaki sposób układa się blachę z posypką?
Połać. Pod pokrycie to trzeba ułożyć ruszt z kontrłat i łat. Rozstaw łat powinien wynosić od kilkunastu do 40 cm (czasem więcej). Blachę układa się w kierunku odwrotnym niż w innych pokryciach dachowych, zaczyna się bowiem od rzędu pod kalenicą, a następne rzędy paneli wsuwane są pod te leżące wyżej.
Czy warto się zdecydować na prefabrykowaną więźbę dachową?
Więźby prefabrykowane, zamawiane w wytwórni, przywozi się gotowe na plac budowy. Są lżejsze niż tradycyjne, a więc zużywa się na nie mniej drewna, ale że są dokładniej wykonane, można z nich zbudować dach o dużej rozpiętości – bez przedzielania słupami przestrzeni na poddaszu.
Kiedy zamawiać okna i w jakim wymiarze?
Na jakim etapie budowy domu zamówić okna, by nie odbiegały wymiarami od przygotowanych otworów?
Czy wentylację nawiewno-wywiewną z rekuperatorem można wyposażyć w nagrzewnicę powietrza?
Planuję wykonanie w domu wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem. Dowiedziałem się, że taką instalację można wyposażyć w nagrzewnicę powietrza. Czy takie rozwiązanie ma sens i kiedy może się przydać?
Jak przenieść drzwi w inne miejsce?
Odpowiedź eksperta: Czasem decydujemy się na zmianę usytuowania drzwi, by zmienić proporcje i funkcję pomieszczeń lub usprawnić komunikację.
Certyfikat energetyczny - co decyduje o wartości zużycia energii?
Odwiedziliśmy, poznanych poprzez forum internetowe, znajomych, którzy wybudowali swój dom według tego samego projektu katalogowego, co my. Przy okazji wymiany różnych doświadczeń budowlanych dowiedziałem się, że u nich w certyfikacie energetycznym wpisana jest znacznie mniejsza wartość zużycia energii niż u nas, pomimo że domy są niemal identyczne. Kotły też są podobne - nasz na węgiel-groszek, ich zaś na pellety. Skąd więc różnice?
Czy folia dachowa na niewykończonym poddaszu musi być osłonięta także od wewnątrz?
Poddasze w moim domu, choć zaprojektowane jako użytkowe, chciałbym pozostawić na razie niewykończone, bo w tej chwili liczba pomieszczeń na parterze i piętrze jest dla nas wystarczająca. Mój wykonawca twierdzi jednak, że folia dachowa musi być osłonięta także od wewnątrz przed działaniem światła, bo poddasze jest doświetlone oknami fasadowymi i dachowymi. Czy ma rację?
Jak powinno być wykonane zbrojenie nadproża okiennego w ścianie trójwarstwowej?
Jak powinno być wykonane zbrojenie nadproża okiennego w ścianie trójwarstwowej? Chodzi mi o warstwę osłonową wykonaną z cegły.
Jakie są ograniczenia wielkościowe okna PVC i ile może ono kosztować?
Odpowiedź eksperta: Nowoczesne systemy okienne dają architektom wielką swobodę w aranżacji przeszkleń. Istnieje wiele rozwiązań technicznych, które pozwalają na przeszklenie wielkich powierzchni. Najprostszym są oczywiście zestawy tradycyjnych okien połączone odpowiednimi łącznikami statycznymi.
Czy mogę usunąć pion kanalizacyjny na poddaszu?
Remontuję poddasze i chcę na nim zmienić układ pomieszczeń. Mam przy tej okazji kłopot z biegnącym przez poddasze pionem kanalizacyjnym. Najchętniej bym go na tej kondygnacji usunął (na poddaszu nic nie jest do niego przyłączone), ale nie wiem, czy to dopuszczalne i nie spowoduje problemów? Ewentualnie czy można zmniejszyć jego średnicę, tak by dał się ukryć wewnątrz lekkiej ścianki działowej?
Jak wysoki powinien być fundament w drewnianym domu?
Chcę wybudować drewniany dom i zastanawiam się, jak wysoki powinien być fundament, by dolna część ścian nie była narażona na wilgoć?
W jaki sposób docieplić ściany trójwarstwowe domu z lat 90.?
Dom wybudowany na początku lat 90. jest częściowo ocieplony, ale nie spełnia współczesnych norm. Budynek jest parterowy, częściowo podpiwniczony. Ściany piwnicy i fundamenty betonowe do poziomu gruntu, nieocieplone. Ściana zewnętrzna trójwarstwowa: pustak ceramiczny 19 cm, styropian 10 cm, cegła silikatowa 10 cm. Strop podwieszony do wiązarów kratowych ocieplony wełną mineralną 30 cm. Podłogi na gruncie ocieplone styropianem 5 cm. Dom wyposażony jest w ogrzewanie elektryczne podłogowe, wspomagane kominkiem z systemem DGP. Wiem, że powinienem ocieplić ściany piwnicy i fundamenty, ale czy dołożyć czwartą warstwę na ścianę, co jest łatwiejsze, czy lepiej zdjąć cegłę i dołożyć styropian?
Jaką pojemność zasobnika ciepłej wody zastosować, jeśli w domu mieszka 5 osób?
Odpowiedź eksperta: Standardowo przyjmuje się 50–60 litrów pojemności zasobnika na każdego mieszkańca. W praktyce takie wartości nie zawsze zapewniają wystarczający komfort użytkowania oraz racjonalne wykorzystanie energii.
Czy instalacja elektryczna wymaga zamontowania oddzielnego uziemia?
Odpowiedź eksperta: Wymóg wykonania uziemienia instalacji domowej określają warunki przyłączenia budynku do sieci elektroenergetycznej wydane przez zakład energetyczny. To, czy ze względu na ochronę przeciwporażeniową uziemienie jest konieczne, czy też nie, zależy między innymi od miejsca rozdzielenia przewodu PEN na oddzielne przewody PE (ochronny) i N (neutralny).
Jaki rodzaj posadzki na podłogówkę?
Pod względem technicznym dla „podłogówki” najlepsza jest posadzka, która ma znikome właściwości termoizolacyjne, bo nie utrudnia przepływu ciepła do pomieszczenia.
Gdzie można stosować folie grzewcze?
Odpowiedź eksperta: Folie grzejne to w Polsce stosunkowo nowy produkt, ale w krajach skandynawskich stosuje się je z powodzeniem od kilkudziesięciu lat. Sprzedawane są w pasach szerokości 50 cm i różnej długości (nawet ponad 20 m). Maksymalna moc pojedynczych pasków folii to 2200 W i to ona ogranicza ich dopuszczalną długość. Grubość folii grzejnych wynosi zaledwie 0,5 mm. Można je układać pod panelami podłogowymi - zarówno laminowanymi, jak i drewnianymi.
Jak wykonać akumulacyjne elektryczne ogrzewanie podłogowe?
Czy należy wykonywać izolacje przeciwwodne fundamentów w budynku niepodpiwniczonym?
W projekcie domu, przy opisie fundamentów zaznaczono konieczność ułożenia izolacji przeciwwilgociowej w postaci dwóch warstw papy na lepiku umieszczonej na ławach fundamentowych oraz przyklejenie izolacji papowej na zewnątrz ścian fundamentowych do wysokości 30 cm ponad gruntem. Dodatkowo, w przypadku wystąpienia wysokiego poziomu wód gruntowych w projekcie zaleca się wykonanie drenażu opaskowego...
Czy gruntowy wymiennik ciepła współpracujący z rekuperatorem pozwoli na oszczędności?
Zamierzam zamontować gruntowy wymiennik ciepła (GWC) współpracujący z rekuperatorem, ale nigdzie nie znalazłem konkretnych informacji o jego efektywności Czy taka inwestycja przyniesie wymierne oszczędności na kosztach ogrzewania domu o powierzchni 180 m2?
Jak zapobiec zalaniu piwnicy przez cofające się ścieki?
Jakiś czas temu zmodernizowałem piwnicę, między innymi montując tam zlew. Jednak w czasie gwałtownej ulewy pomieszczenie zostało częściowo zalane przez cofające się ścieki. Co zrobić, by nie powtórzyło się to w przyszłości?
Jakie są koszty wykonania orynnowania?
W jaki sposób dbać o podłogi drewniane w pomieszczeniach często użytkowanych?
Odpowiedź eksperta: Pielęgnacja podłóg może ograniczać się do codziennego odkurzania lub zamiatania. Piach najlepiej zmieść, a wodę jak najszybciej usunąć suchą ścierką lub ręcznikiem papierowym. Meble, w tym stoły oraz krzesła, dobrze jest zabezpieczać filcowymi podkładkami, aby w ten sposób zapobiegać ewentualnemu uszkodzeniu podłogi.
Jak zapobiec "wybuchowi" halogenowego reflektorka podczas włączania światła?
Moim znajomym przydarzył się przykry wypadek – halogenowy reflektorek "wybuchł" podczas włączania światła. Sam zamierzałem zamontować takie reflektorki w korytarzu i łazience, ale teraz zastanawiam się czy nie stworzą one podobnego zagrożenia. W jaki sposób można zabezpieczyć się przed taką niespodziewaną eksplozją?
W jakich sytuacjach najlepiej zastosować rynny stalowe, a kiedy z PVC?
Jak uniknąć uszkodzeń w pokryciu dachowym?
Jakie są koszty wykonania więźby dachowej?
Czy ściana domu o konstrukcji szkieletu drewnianego musi być od zewnątrz pokryta płytą OSB?
Czy ściana domu o konstrukcji szkieletu drewnianego musi być od zewnątrz pokryta płytą OSB? I tak planuję na elewacji deski a nie tynk, a w Skandynawii widziałem takie domy bez płyt od zewnątrz. Czy rezygnacja z płyty wymusza jakieś zmiany w konstrukcji np. poziome usztywnienie słupków w inny sposób?
Jak ułożyć ocieplenie, aby zachować drewniany wygląd elewacji i wnętrza domu?
Przymierzam się do budowy domu z bali, lecz zdaję sobie sprawę, że nie zapewni on wystarczającej ciepłochronności bez dodatkowej izolacji. Jak ułożyć ocieplenie, aby zachować „drewniany” wygląd elewacji i wnętrza domu?
Czy łatwo jest zaadaptować dach płaski na tzw. dach zielony?
Odziedziczyłem dom z płaskim dachem, a ponieważ działka jest mała chciałbym na dachu urządzić dodatkową powierzchnię do wypoczynku. Słyszałem o tzw. dachu zielonym, który umożliwia użytkowe jego wykorzystanie. Czy taka przeróbka jest możliwa i jaki będzie zakres ewentualnych robót adaptacyjnych?
Czy montaż pompy obiegowej w starym kotle węglowym wpłynie na zużycie opału?
Mam dość stary kocioł węglowy pracujący w grawitacyjnej (bez pompy) instalacji grzewczej. Obecnie nie chcę większej modernizacji ogrzewania, ale zastanawiam się nad zamontowaniem pompy obiegowej, która być może usprawniłaby pracę systemu grzewczego. Czy jej zamontowanie wpłynie na zużycie opału i gdzie należy ją wstawić?
Czy energooszczędne świetlówki dobrze sprawdzają się w niskich temperaturach?
Elektryk odradza mi zastosowanie energooszczędnych świetlówek na zewnątrz domu (przy bramie, drzwiach wejściowych, w ogrodzie). Twierdzi, że w niskich temperaturach świecą bardzo słabo. Chciałbym jakieś oszczędne źródło światła, bo często zostawiam tam oświetlenie na dłużej.