Instalacje dwururowe, zarówno grawitacyjne, jak i pompowe, mogą być z rozdziałem górnym lub dolnym.
Instalacje z rozdziałem górnym - do najwyższego punktu instalacji woda płynie tzw. pionami wznośnymi. Odbywa się to grawitacyjnie lub pod działaniem pompy (zależnie od rodzaju systemu). Stamtąd przewodem rozdzielczym rozprowadzana jest do poszczególnych pionów i połączonych z nimi grzejników. Pionami powrotnymi woda grzejna powraca do kotła. W najwyższym punkcie instalacji znajduje się odpowietrzenie układu.
Układ ten stosuje się zwłaszcza wtedy, kiedy w piwnicy nie ma miejsca na prowadzenie rur, albo kiedy w ogóle nie ma piwnicy. W instalacjach grawitacyjnych schładzanie wody w przewodzie rozdzielczym wytwarza dodatkowe ciśnienie, powodujące ruch wody.
Instalacje z rozdziałem dolnym - są najbardziej rozpowszechnione; przewody zasilające i powrotne układa się pod stropem piwnicy. Stąd przez pion grzejny zasilane są wodą grzejną, która powraca do kotła przewodami powrotnymi. W najwyższych punktach instalacji znajdują się odpowietrzenia.
Rozdział dolny jest tańszy, jednak wymaga rozruchu dłuższego niż przy rozdziale górnym. Przy układzie z rozdziałem dolnym nagrzewa się piwnica, natomiast przy rozprowadzeniu górnym albo nagrzewa się poddasze, albo większe są straty ciepła przez dach. W przypadku rozdziału dolnego nie ma też przewodu wznośnego, który charakteryzuje się dużą średnicą.
Odcinki rur, którymi woda dopływa do grzejników, w instalacjach z rozdziałem górnym są dłuższe niż w instalacjach z rozdziałem dolnym, dlatego większe są w nich straty ciepła. Gdy dopływająca do grzejników woda ma temperaturę mniejszą, muszą mieć one większą powierzchnię.
W instalacjach z rozdziałem górnym nie trzeba montować instalacji odpowietrzającej, mniej są ogrzewane piwnice, co jest korzystne, jeżeli są w nich przechowywane produkty żywnościowe. Przewody instalacji z rozdziałem górnym mogą mieć średnice mniejsze niż przy systemie z rozdziałem dolnym.
Redakcja BD