Porady: Okna i drzwi
Czy wewnętrzne osłony przeciwsłoneczne, powinien spełniać warunki ppoż?
Odpowiedź eksperta: Obowiązujące w Polsce przeciwpożarowe przepisy budowlane wymagają, aby elementy stosowane do wykończenia wnętrz w obiektach użyteczności publicznej wykonane były z materiałów trudno zapalnych lub niepalnych / art. § 258 rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w strefach pożarowych ZL I, ZL II, ZL III i ZL V/
Błędy przy wykonywaniu ścianek z płyt gipsowo-kartonowych
Jeżeli płyty składowane są na wolnym powietrzu i dojdzie do ich zawilgocenia, to następuje zniekształcenie materiału, a karton pokrywający gipsowy rdzeń rwie się podczas wkręcania wkrętów.
Jakie są ograniczenia głębokości czerpania wody przy pomocy pomp ssących?
Będę potrzebował pompy do studni na działce. W związku z tym zastanawiam się nad jej parametrami. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem wydaje się pompa w zestawie hydroforowym, ale podobno nie mogą one zasysać wody z głębokości większej niż 7-8 m. Z czego wynika to ograniczenie i czy np. dobór pompy o większej mocy coś zmienia? Ponadto jak jest liczona ta wysokość - od końca rury ssawnej czy od lustra wody?
Jakie zaprawy są polecane do wznoszenia budynków z silikatów?
Odpowiedź eksperta: Do wykonywania silikatowych konstrukcji murowych stosuje się:
Jak konstrukcja profili wpływa na izolacyjność termiczną okien?
Odpowiedź eksperta: Projektując okna należy pamiętać, że jego konstrukcja wpływa nie tylko na walory estetyczne budynku i ilość światła jaka dostaje się przez nie do wnętrza domu, ale również w sposób istotny decyduje o posiadanym przez to okno współczynniku przenikania ciepła.
Ile gniazd ssących należy zamontować?
Odpowiedź eksperta: W mojej pracy na rynku często spotykam się z opinią klientów, że gniazdo ssące powinno znajdować się w każdym pomieszczeniu. Nic bardziej mylnego.
Basen - duży czy mały?
Wymiary basenu zależą od powierzchni, jaką możemy na niego przeznaczyć oraz liczby osób, które będą korzystały z kąpieli.
Jaka pojemność otwartego naczynia wzbiorczego zabezpieczającego kocioł węglowy?
Jaka powinna być pojemność otwartego naczynia wzbiorczego zabezpieczającego kocioł węglowy? Przeczytałem, że nieco ponad 4% objętości wody w instalacji, ale z zastrzeżeniem, że użyteczna objętość naczynia jest znacznie mniejsza niż jego pojemność nominalna. Ponadto jakie średnice powinny mieć rury (bezpieczeństwa, odpowietrzająca itp.).
Czym się kierować wybierając urządzenie wysokociśnieniowe?
Odpowiedź eksperta: Przy wyborze urządzenia wysokociśnieniowego – jeśli już wiemy do czego chcemy to urządzenie stosować przede wszystkim – należy kierować się głównie urządzenia.
Czy zbiornik oleju opałowego można umieścić poza budynkiem?
Czy zbiornik oleju opałowego można umieścić poza budynkiem? Czy trzeba go wówczas wkopać w grunt, by z oleju nie wytrąciła się parafina w czasie dużych mrozów? Jakie są wymagania co do odległości od budynku, granicy działki itp.?
Dlaczego projektant wentylacji jest potrzebny?
Przepisy określają zaledwie niezbędne minimum, nie dla każdego będzie ono satysfakcjonujące. Ponadto normy dotyczące domów jednorodzinnych są dość ogólnikowe i zdecydowanie mniej restrykcyjne niż te dotyczące dużych budynków (biurowców, hoteli, obiektów przemysłowych itd.).
Czy budowa altany wymaga uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia w urzędzie?
Planuję zbudować na działce altanę. Czy jej budowa wymaga uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia w urzędzie?
Jak prawidłowo prowadzić rury do c.o. i w jaki sposób podłączyć grzejniki?
Odpowiedź eksperta: Montując instalację c.o. rury można ułożyć w jednym z dwóch najpopularniejszych rozprowadzeń: rozdzielaczowym lub trójnikowym.
Jakie błędy najczęściej popełniają wykonawcy pokryć dachowych?
Odpowiedź eksperta: Nieprawidłowa wentylacja. Jedną z kluczowych kwestii w montażu konstrukcji dachu, folii, ewentualnej izolacji i pokrycia stalowego jest zapewnienie prawidłowej wentylacji. W pokryciach z blachy cyrkulacja powietrza odbywa się przez wlot pod pasem nadrynnowym, następnie powietrze przemieszcza się pod blachą na długości arkusza i znajduje ujście w kalenicy.
Jaka jest dopuszczalna temperatura wody dla rur: miedzianych, ze stali nierdzewnej i ocynkowanej?
Jaka jest dopuszczalna długotrwale temperatura wody dla rur miedzianych, ze stali nierdzewnej i stali ocynkowanej? Będę nieco przerabiał instalację c.o. z kotłem zasypowym (prostym, bez automatyki) i nieco inaczej chciałbym poprowadzić rury w pobliżu kotła. Muszą być jednak odporne na wysoką temperaturę, bo temperaturę na zasilaniu mam ponad 80°C.
Jakie fundamenty zastosować pod drewnianą wiatę?
Mam zamiar postawić drewnianą wiatę na samochód. Planowane wymiary to 3 × 6,5 m. Wykonawca twierdzi, że słupki wystarczy zakotwić w kostce brukowej, którą pokryty jest teren. Ja jednak mam wątpliwości, czy to wystarczy.
Jak można usztywnić i wzmocnić więźbę krokwiowo-jętkową?
Kupiłem stary dom, w który ostatniej zimy zauważyłem, że krokwie w widoczny sposób uginają się pod ciężarem śniegu. Znajomy budowlaniec stwierdził co prawda, że nie jest to groźne, ale nie wygląda najlepiej i chciałbym coś z tym zrobić. Jak można usztywnić i wzmocnić więźbę krokwiowo-jętkową, bo wchodzenie na dach, by usunąć śnieg nie wchodzi w grę.
Zabezpieczenie kolektorów słonecznych przed przegrzaniem
Jak zabezpieczyć instalację z kolektorami słonecznymi przed przegrzaniem i wzrostem ciśnienia? Przecież kiedy wyjadę latem na urlop, to nikt nie będzie korzystał z ciepłej wody i jej temperatura będzie rosnąć.
Bezpieczne farby do pokoju dziecka
Odpowiedź eksperta: Nikt z nas nie zaprzeczy, że otoczenie dziecka powinno być czyste i schludne. To dlatego przed przyjściem na świat nowego członka rodziny często odświeżamy dla niego pokój, a niekiedy i cały dom.
Czym uzupełnić przestrzenie między belkami stropu teriva?
Zabieram się za ułożenie stropu teriva i mam pytanie: czy w miejscach, w których pustak z keramzytu jest za szeroki mogę w przestrzenie między belkami ułożyć docięte bloczki z gazobetonu? Przy ścianie, przy której belka leży równolegle mam wg projektu szczelinę 42 cm między belką a licem ściany i musiałbym w tym miejscu wylać monolit, a wydaje mi się, że jest to niepotrzebne obciążenie i zbędny wydatek.
Jak dobudować dom do istniejącego budynku?
Będę się "doklejał" do stojącego już domu, który jest częściowo podpiwniczony. Od strony gdzie chcę budować jest fundament schodkowy. Zanim wybiorę się do projektanta, chcę się zorientować jakie są możliwości rozbudowy, tak by nie naruszyć stateczności sąsiedniego budynku. Najchętniej zrobiłbym dom całkowicie podpiwniczony, ale czy to dopuszczalne? I jak powinna wyglądać dylatacja fundamentu, bo przecież każdy fundament będzie inaczej osiadał?
W łazience zauważyłem efekt ciągu wstecznego do pomieszczenia
W łazience zauważyłem efekt ciągu wstecznego do pomieszczenia. Komin wentylacyjny jest wykonany za pomocą rury spiro i podłączonej do dachówki wentylacyjnej, całość ma długość 1 m oraz kominek wentylacyjny ok. 40 cm. W całym domu i w łazience nie mam jeszcze drzwi wewnętrznych, a w oknie łazienkowym są nawiewniki.
Jak połączyć ścianę murowaną i drewnianą?
Obecnie mieszkam w dość nietypowym miejscu. Budynek mieszkalny z cegły datowany jest na lata trzydzieste ubiegłego wieku. Całość zabudowań umiejscowiona jest w kształcie litery L. Wymarzyłem sobie dobudowanie nowej części domu właśnie w załamaniu tej litery. Chciałbym, by nowa część była wykonana z bali, a nie murowana. I tu pojawia się problem: jak połączyć ścianę murowaną i drewnianą, bo drewno "pracuje" znacznie bardziej niż mur.
Jak powinien być wykonany betonowy podjazd do garażu?
Chciałbym zrobić betonowy podjazd do garażu. Jak powinien być wykonany, by nie pękał i nie łuszczyła się jego powierzchnia? Jak powinna w związku z tym być wykonana podbudowa i jak wykonać dylatacje?
Z czego ścianki działowe? - Ścianki szkieletowe
Ścianki szkieletowe m.in. ułatwiają i zmniejszają koszt prowadzenia instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania i innych, gdyż nie wykonuje się bruzd instalacyjnych.
Czy nawadnianiem można sterować za pomocą systemu alarmowego?
Odpowiedź eksperta: Nowoczesny system alarmowy nie tylko daje poczucie bezpieczeństwa, ale również umożliwia realizację systemu domu inteligentnego przez połączenie niezależnych dotąd instalacji w system sterowany ręcznie lub automatycznie.
Kabiny prysznicowe - jaki kształt wybrać?
Na rynku dostępne są kabiny prysznicowe: narożne, przyścienne, wolno stojące, wnękowe. Które rozwiązanie wybrać?
Jak najlepiej wyeliminować mostki geometryczne?
Odpowiedź eksperta: Mostki geometryczne powstają wszędzie tam, gdzie następuje zmiana geometrii przegrody.
Mam problem z mieszaną instalacją grzewczą
Mam problem z mieszaną instalacją grzewczą - "podłogówka" na parterze (zasilana za pośrednictwem mieszacza), grzejniki na piętrze. Czujnik sterujący pracą kotła jest w salonie i często jest tak, że ogrzewanie się wyłącza i na górze robi się zbyt zimno. W nocy chciałbym zaś ograniczyć ogrzewanie dołu, a na górze utrzymywać co najmniej 20°C. Czy da się to jakoś sensownie wyregulować? Czy może lepiej kupić bezprzewodowy regulator z czujnikiem temperatury i nocą zabierać go na górę, a "podłogówce" po prostu przymykać w tym czasie zawór, zmniejszając przepływ?
Jak zabezpieczyć przeciwpożarowo więźbę dachową w pobliżu komina murowanego?
Jak zabezpieczyć przeciwpożarowo więźbę dachową w pobliżu komina murowanego? Poddasze jest nieużytkowe (krokwie na wierzchu). Jak daleko powinny znaleźć się elementy drewniane od boku komina, czym je oddzielić?
Rozdział instalacji wodnej - górny czy rozdział dolny?
Wszystkie rodzaje instalacji wodnych, czyli dwururowe, zarówno grawitacyjne, jak i pompowe, mogą być z rozdziałem górnym lub dolnym. Co wybrać?
Czy jest możliwość ograniczenia sadzy powstającej w kotle i kominie?
W kotle palę ostatnio głównie drewnem (wcześniej węglem) i wydaje mi się, że powstaje przy tym znacznie więcej sadzy. Czy jej ilość można jakoś ograniczyć, zmieniając np. temperaturę wody, czy pozostaje jedynie częstsze czyszczenie kotła i komina?
Czy elewacja wykonana z cegły silikatowej wymaga impregnacji?
Czy elewacja wykonana z cegły silikatowej w ścianie trójwarstwowej wymaga impregnacji lub innego sposobu zabezpieczenia? A jeśli tak, to czy jest to zabieg jednorazowy, czy trzeba go powtarzać co kilka lat?
Czy powietrze do kominka otwartego doprowadzić z zewnątrz za pomocą wentylatora?
Chciałbym mieć kominek otwarty, ale wiem, że potrzebuje on bardzo dużej ilości powietrza do spalania. Czy w związku z tym można doprowadzić je kanałem z zewnątrz i wymusić jego nadmuch w odpowiedniej ilości za pomocą wentylatora? Osłonięty kratką wylot powietrza mógłby znajdować się np. w podłodze przed kominkiem albo nad otworem paleniska, tak by strumień powietrza był kierowany bezpośrednio do niego. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami?
Jakie są różnice pomiędzy powłokami blachodachówki?
Jakie są różnice pomiędzy powłokami blachodachówki? Chodzi mi przede wszystkim o odporność na uszkodzenia mechaniczne (gałęzie, szyszki), bo mój dom stoi między drzewami i nie wiem, czy dopłacanie do droższej powłoki będzie uzasadnione.
Jaką taryfę energetyczną wybrać?
Jeżeli w domu nie ma ogrzewania elektrycznego, a największe zużycie prądu przypada w ciągu dnia, wybieramy taryfę jednostrefową (G11). Jeśli mamy piece akumulacyjne, które możemy ładować w nocy, warto wybrać taryfę dwustrefową (G12).