Pompa ciepła: Jakie rury wykorzystuje się do budowy kolektorów gruntowych i sond pionowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2012-03-28 07:47:13
Pompa ciepła: Jakie rury wykorzystuje się do budowy kolektorów gruntowych i sond pionowych?

Odpowiedź eksperta: By instalacja po stronie dolnego źródła działała prawidłowo, kolektor musi odbierać wystarczająco dużo ciepła z gruntu. W związku z tym przez rury musi przepływać określona objętość solanki.

Prędkość przepływu nie może być ani zbyt duża – bo płyn wróci do pompy ciepła zbyt słabo podgrzany, ani też zbyt mała – bo temperatura solanki od pewnego miejsca nie będzie już wzrastać, przetłaczanie jej nic nie da, a zwiększy zużycie energii elektrycznej przez pompy obiegowe.

 

Rury kolektora ziemnego mają znaczną średnicę – najczęściej 32 lub 40 mm. Dzięki temu możliwy jest duży przepływ, a równocześnie powolny ruch płynu. Niska prędkość przepływu i duża średnica rur oznacza niewielkie opory przepływu, dzięki czemu udaje się uzyskać niskie zużycie energii przez pompę obiegową. Właśnie ze względu na znaczny wzrost oporów hydraulicznych nie praktykuje się także gęstego układania rur o małej średnicy, choć ułatwiałoby to odbiór ciepła z gruntu.

 

Skoro ciecz płynąca w rurach ma odbierać ciepło z gruntu, to można by się spodziewać, że rury będą wykonywane z materiału dobrze przewodzącego ciepło, metalu, np. miedzi. Tak jednak nie jest. Ze względu na niską cenę dominują rury ze zwykłego polietylenu, używane także do instalacji wodociągowych. Zastąpienie polietylenu miedzią oznaczałoby kilkunastokrotny wzrost kosztów materiału.

 

Jednak polietylen nie tylko dość słabo przewodzi ciepło, ale też nie jest zbyt odporny na uszkodzenia. A rury, szczególnie w odwiertach pionowych, narażone są na znaczne naprężenia, które mogą spowodować ich pęknięcie i wyciek płynu. Dlatego oferowane są też rury z bardziej wytrzymałych i trwałych odmian polietylenu PERT i PEX (sieciowanego). Szczególnie ten ostatni ma znacznie lepsze parametry wytrzymałościowe niż czysty polietylen.

Jarosław Antkiewicz
fot. Marek Żelkowski

Zdaniem naszych Czytelników

time image

16 Maj 2019, 08:04

6 godzin temu, Gość Adams napisał: Obie te rury maja byc w odleglosci nie mniejszej niz 70cm od siebie i ponizej glebokosci przemarzania. Tego się nie izoluje. Masz dodatkowy kolektor gruntowy poziomy.

Przy takiej konfiguracji dolnego źródła izolacje rury zasilającej można wykonać np. z kształtek XPS lub formie kanału utworzonego z przyciętych takich płyt grubości np. 5 cm.

Jeżeli rury od kolektora poziomego to nie ma sensu ich izolowanie w gruncie. W przypadku kolektorów pionowych (odwiertów) tak znaczna długość rur poziomych to właściwie błąd w samej koncepcji. Należałoby zastosować wtedy izolację przynajmniej na rurze biegnącej od odwiertów ...

time image

Gość Adams

16 Maj 2019, 01:08

Chodziło mi o dwie rury PE HD , ktore biegna od pompy do rozdzielnicy . Obie te rury maja dosc duza srednice . Biegna pod ziemią. Jedna z nich czynnik wraca do pompy a druga wedruje w kierunku dolnego zrodla. Obie te rury maja byc w odleglosci nie mniejszej niz 70cm od siebie i ponizej ...

Rury w pobliżu pompy, w budynku trzeba osłonić izolacją cieplną dobrej jakości, taką która nie chłonie wilgoci. A wilgoć może kondensować z powietrza w pomieszczeniu. Solanka ma przecież temperaturę ok. 0°C. Często stosuje się w związku z tym izolacje ze spienionego kauczuku, ...

Solanka krąży w obiegu zatem nie trzeba jej znikąd doprowadzać, a izolacja termiczna rur po stronie dolnego źródła ciepła jest niepotrzebna.

time image

Gość Adams

14 Maj 2019, 12:05

No dobrze, a czym doprowadzac solanke do pompy? Jak izolowac i czym?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Koszty instalacji pompy ciepła
Koszty instalacji pompy ciepła
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje