Jakie parametry powinien mieć agregat prądotwórczy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie parametry powinien mieć agregat prądotwórczy?

Chcę kupić agregat prądotwórczy, jako zasilanie awaryjne. Jakie powinien mieć parametry, by był w stanie zasilić hydrofor, podajnik kotła węglowego, lodówkę i przynajmniej część oświetlenia? Na jakie cechy trzeba zwrócić uwagę i czy jego montaż trzeba zgłosić np. zakładowi energetycznemu?

aktualizacja: 2017-07-05 12:37:28

Odpowiedź eksperta: Przede wszystkim należy ustalić czy konieczne będzie zasilanie prądem trójfazowym np. hydroforu, czy wystarczy prąd jednofazowy. Natomiast moc agregatu powinna znacząco przekraczać sumę mocy nominalnych podłączonych odbiorników. Wynika to z konieczności zapewnienia nadwyżki mocy w momencie rozruchu silników elektrycznych, które pobierają wtedy 3–5krotnie większy prąd.

 

Niedostatek mocy spowoduje wtedy spadek napięcia zasilania, co z kolei może uniemożliwić uruchomienie takiego silnika. Zakładając, że jednocześnie nie nastąpi załączenie dwóch lub więcej silników o znacznej mocy można przyjąć, że moc agregatu powinna wynosić przynajmniej 3- krotną wartość mocy nominalnej największego silnika. W praktyce do zasilania awaryjnego wykorzystuje się agregaty prądotwórcze o mocach 2–5 kVA, zależnie od rodzaju i liczby podłączonych odbiorników.

 

Układ zasilania awaryjnego musi być zabezpieczony przed możliwością podania na agregat napięcia z sieci, w przypadku przywrócenia dostawy energii elektrycznej. Najprostszym rozwiązaniem jest zainstalowanie przełącznika załączanego ręcznie i przestawianego w pozycję zasilania awaryjnego po uruchomieniu agregatu. Równocześnie musi to oznaczać odcięcie domu od zewnętrznej sieci zasilającej. Oczywiście trzeba pomyśleć także o sygnalizacji (choćby prosty brzęczyk) ponownego pojawienia się napięcia w sieci.

 

Możliwy jest również montaż układu samoczynnego załączania zasilania awaryjnego w przypadku zaniku napięcia sieciowego, ale wymaga to zakupu agregatu prądotwórczego z rozruchem samoczynnym, akumulatorów oraz aparatury sterującej załączaniem. To czy zgłoszenie montażu zakładowi energetycznemu jest konieczne, zależy od umowy/warunków przyłączenia, jaką z nim zawarliśmy. Może być tam zastrzeżenie, że zakład energetyczny wymaga uzgodnienia przyłączenia agregatu prądotwórczego i przedłożenia instrukcji współpracy z siecią. przede wszystkim chodzi o wyeliminowanie niebezpieczeństwa pojawienia się, pochodzącego z agregatu napięcia, na linii wyłączonej przez elektryków z zakładu.

Redakcja BD
fot. Kipor

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny