Na co zwracać uwagę przy zakupie kostki brukowej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2013-01-17 08:16:29
Na co zwracać uwagę przy zakupie kostki brukowej?

Odpowiedź eksperta: Warto zwrócić uwagę, jak gruba jest górna warstwa kostki, nazywana ścierną. Normy określają jej minimalną grubość na 4 mm. W dobrej jakości kostkach liczących się producentów warstwa ta wynosi od 7 do 10 mm.

Dla klienta ważna jest dokładna data produkcji materiału. Najlepiej, jeśli kostka brukowa zostanie ułożona w nawierzchni do 6 miesięcy od wyprodukowania. Dobrej jakości i prawidłowo zabudowany w nawierzchni produkt gwarantuje wieloletnią, bezproblemową jej eksploatację. Jednak kostka nie powinna zbyt długo przebywać w zafoliowanych paletach bez swobodnego dostępu powietrza do każdej warstwy materiału.

 

Palety z kostką na placu nie powinny również być składowane w zbyt wielu warstwach – optymalnie do trzech palet ułożonych jedna na drugiej. Przy większej liczbie warstw, nacisk na kostki znajdujące się na samym dole może spowodować ich uszkodzenia mechaniczne.

 

Do wykonania kostek dekoracyjnych wykorzystuje się różne technologie. Kostki płukane powinny zawierać wyłącznie naturalne kruszywo, bez domieszek barwników. Daje to gwarancję nie tylko trwałości kostki, ale również niezmienności kolorystyki nawierzchni w kolejnych latach użytkowania pod wpływem warunków atmosferycznych i promieniowania UV. Z kolei w kostkach obijanych – postarzanych ważny jest rodzaj użytego cementu. Dla właściwego wybarwienia materiału powinny być używane tzw. cementy białe – a nie tańsze – szare. To również ma wpływ na trwałość kolorystyki i zachowanie nawierzchni podczas użytkowania.

 

Podobnie w kostkach barwionych kluczowy jest rodzaj i jakość użytych barwników. Większość informacji można odczytać i sprawdzić z etykiety, jaka znajduje się na palecie. Warto zobaczyć wybraną kostkę w ułożonej z niej nawierzchni. Na etykiecie znajdują się również informacje wskazujące normę, według której kostki były wyprodukowane. Producenci, którzy sprzedają towar wyłącznie na rynku polskim, mogą robić to na podstawie Polskiej Normy. Jest ona mniej wymagająca od norm europejskich.

Piotr Kułagowski
Koordynator ds. rozwoju rynku w firmie Libet
fot. Libet

Zdaniem naszych Czytelników

time image

15 Kwi 2016, 17:16

Cytat po dwóch latach nadal w świetnym stanie. No trudno żeby nie!Powinna jeszcze nawet błyszczeć po 2 latach.

time image

Gość Mariusz

15 Kwi 2016, 15:17

Najpierw planowałem sam kostkę ułożyć, ale jak poczytałem na ten temat to mi się odechciało, bo sprawa jest trudniejsza niż bym chciał :) Zdecydowałem się na fachowców i ułożyli kostkę szybko i równo, po dwóch latach nadal w świetnym stanie.

time image

Gość Fachura

24 Sty 2015, 22:03

Ekspert ? teoretyk bez praktyki rzeczywistości co się kupuje i jak się kupuje! Dodatkowo w treści wymienia coś co oznacza że nie rozumie właściwości betonu ledwo wyprodukowanego. Normy niech sobie daruje szczególnie w sezonie bo te ustalają tak naprawdę producenci a reszta to ...

Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak się układa płyty betonowe wielkogabarytowe na podjazd, chodnik i taras?
Jak się układa płyty betonowe wielkogabarytowe na podjazd, chodnik i taras?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny