Na co zwracać uwagę przy zakupie kostki brukowej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2013-01-17 08:16:29
Na co zwracać uwagę przy zakupie kostki brukowej?

Odpowiedź eksperta: Warto zwrócić uwagę, jak gruba jest górna warstwa kostki, nazywana ścierną. Normy określają jej minimalną grubość na 4 mm. W dobrej jakości kostkach liczących się producentów warstwa ta wynosi od 7 do 10 mm.

Dla klienta ważna jest dokładna data produkcji materiału. Najlepiej, jeśli kostka brukowa zostanie ułożona w nawierzchni do 6 miesięcy od wyprodukowania. Dobrej jakości i prawidłowo zabudowany w nawierzchni produkt gwarantuje wieloletnią, bezproblemową jej eksploatację. Jednak kostka nie powinna zbyt długo przebywać w zafoliowanych paletach bez swobodnego dostępu powietrza do każdej warstwy materiału.

 

Palety z kostką na placu nie powinny również być składowane w zbyt wielu warstwach – optymalnie do trzech palet ułożonych jedna na drugiej. Przy większej liczbie warstw, nacisk na kostki znajdujące się na samym dole może spowodować ich uszkodzenia mechaniczne.

 

Do wykonania kostek dekoracyjnych wykorzystuje się różne technologie. Kostki płukane powinny zawierać wyłącznie naturalne kruszywo, bez domieszek barwników. Daje to gwarancję nie tylko trwałości kostki, ale również niezmienności kolorystyki nawierzchni w kolejnych latach użytkowania pod wpływem warunków atmosferycznych i promieniowania UV. Z kolei w kostkach obijanych – postarzanych ważny jest rodzaj użytego cementu. Dla właściwego wybarwienia materiału powinny być używane tzw. cementy białe – a nie tańsze – szare. To również ma wpływ na trwałość kolorystyki i zachowanie nawierzchni podczas użytkowania.

 

Podobnie w kostkach barwionych kluczowy jest rodzaj i jakość użytych barwników. Większość informacji można odczytać i sprawdzić z etykiety, jaka znajduje się na palecie. Warto zobaczyć wybraną kostkę w ułożonej z niej nawierzchni. Na etykiecie znajdują się również informacje wskazujące normę, według której kostki były wyprodukowane. Producenci, którzy sprzedają towar wyłącznie na rynku polskim, mogą robić to na podstawie Polskiej Normy. Jest ona mniej wymagająca od norm europejskich.

Piotr Kułagowski
Koordynator ds. rozwoju rynku w firmie Libet
fot. Libet

Zdaniem naszych Czytelników

15 Apr 2016, 19:16

Cytat po dwóch latach nadal w świetnym stanie. No trudno żeby nie!Powinna jeszcze nawet błyszczeć po 2 latach.

Gość Mariusz

15 Apr 2016, 17:17

Najpierw planowałem sam kostkę ułożyć, ale jak poczytałem na ten temat to mi się odechciało, bo sprawa jest trudniejsza niż bym chciał :) Zdecydowałem się na fachowców i ułożyli kostkę szybko i równo, po dwóch latach nadal w świetnym stanie.

Gość Fachura

24 Jan 2015, 23:03

Ekspert ? teoretyk bez praktyki rzeczywistości co się kupuje i jak się kupuje! Dodatkowo w treści wymienia coś co oznacza że nie rozumie właściwości betonu ledwo wyprodukowanego. Normy niech sobie daruje szczególnie w sezonie bo te ustalają tak naprawdę producenci a reszta to ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!