Chciałbym dodać zbiornik akumulacyjny do kotła na węgiel i drewno

Chciałbym dodać zbiornik akumulacyjny do kotła na węgiel i drewno

Chciałbym dodać zbiornik akumulacyjny do kotła na węgiel i drewno. Mam prosty kocioł bez podajnika, o mocy 20 kW. Planuję docieplenie ścian, dachu i wymianę okien, a wtedy jego moc będzie w przybliżeniu dwukrotnie za duża. Jak zachować grawitacyjny ruch wody między zbiornikiem a kotłem, tak, by odbierał ciepło nawet w razie braku prądu? Jak powinny być ułożone rury pomiędzy kotłem i zbiornikiem, jaką powinny mieć średnicę i na jakiej wysokości powinny być umieszczone poszczególne króćce zbiornika (łączące go z kotłem i z grzejnikami)?

Odpowiedź eksperta: Funkcjonowanie instalacji grzewczej ze zbiornikiem buforowym wymaga zainstalowania układu mieszającego, który będzie dostosowywał temperaturę w obiegu grzejnikowym do aktualnych potrzeb. Woda z zasobnika będzie wówczas mieszana z ochłodzoną, powracającą z instalacji, dzięki czemu będzie można utrzymać właściwą temperaturę zasilania dla grzejników, nawet jeśli zasobnik będzie mocno nagrzany. Przy bezpośrednim zasilaniu grzejników ze zbiornika sterowanie instalacją będzie praktycznie niemożliwe, bo temperatura wody będzie zmieniać się w zbyt szerokich granicach.

Niezbędne jest także zapewnienie regulacji mocy grzewczej kotła. W przypadku kotłów zasypowych, czyli bez podajnika, intensywność spalania można regulować jedynie zmieniając intensywność napływu powietrza do paleniska. Służy do tego wentylator nadmuchowy z regulacją obrotów albo. tzw. miarkownik ciągu.

By obieg grawitacyjny był w ogóle możliwy niezbędne są rury o dużej średnicy - nie mniej niż 2” (ok. 50 mm), stosunkowo krótkie i z jak najmniejszą liczbą złączek, zmian kierunku itp. Korzystne jest umieszczenie zbiornika nieco wyżej niż kotła.

Samo zapewnienie obiegu grawitacyjnego pomiędzy kotłem a zasobnikiem nie zapewni jednak odbioru ciepła w wystarczającym stopniu, jeśli nie będzie ono dalej przekazywane do grzejników. Kocioł o mocy 20 kW w ciągu 2-3 godzin doprowadzi do wrzenia nawet 1000 l zbiornik, o ile moc grzewcza kotła nie zmniejszy się.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Prosty kocioł zasypowy ma bardzo ograniczone możliwości regulacji mocy. Duży zasobnik wody grzewczej częściowo to zrekompensuje, przyjmując w razie potrzeby nadmiar ciepła (fot. Sas)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

rowo 68
06-02-2024 17:04
Witam przeczytałem i mnie zaciekawiło bo też planuje wymianę kopciucha a wl bezklasowca na nowy mniejszy bo dom ocieplilem teraz 20 a wg ciepło właściwie 12kwi nabyć bufor ale bym chciał  żeby na grawitacji chodziło ma być prosto tanioi bezawaryjnie proszę o jakieś szczegóły.roman
Gość Franek
16-08-2020 18:05
Tzw fachowcy od instalacji celowo komplikuja sprawe zabudowy bufora ciepła poniewaz instalacja z buforem to cios w samo serce złodziejsta czyli: kotłów peletowych , kotłów na ekogroszek, solarów wszelkiej masci , pomp ciepła i modnej fotowoltaiki. Zdrowy rozum was poprowadzi na własciwa ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz