Jaka jest temperatura dolnego źródła w pompie ciepła?

Jaka jest temperatura dolnego źródła w pompie ciepła?

Odpowiedź eksperta: Do celów projektowych najczęściej przyjmuje się, że temperatura źródła dolnego wynosi:

  • woda gruntowa +10°C;
  • grunt 0°C;
  • powietrze zewnętrzne +2°C.

W praktyce temperatura powietrza zewnętrznego zmienia się jednak w bardzo szerokich granicach i niestety, gdy jest najniższa, potrzebujemy najwięcej ciepła do ogrzewania.

 

Wysoka temperatura źródła ułatwia uzyskanie wysokiej sprawności pompy (wysoki współczynnik COP), a to oznacza niskie koszty eksploatacji. Ułatwia, a nie zapewnia, bo tak naprawdę liczy się różnica temperatury pomiędzy źródłem dolnym i górnym. Wysoka temperatura źródła dolnego może zostać zmarnowana, gdy temperatura w źródle górnym będzie zbyt wysoka.

 

Dlatego właśnie pompa ciepła najlepiej współpracuje z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym – podłogowym, sufitowym, ściennym. Mówiąc obrazowo – im różnica temperatury jest mniejsza, tym pompie łatwiej jest "przepchnąć" ciepło pomiędzy dolnym a górnym źródłem i zużywa przy tym mniej energii elektrycznej.

 

Jarosław Antkiewicz

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz