Czy instalacja wodociągowa powinna być chroniona przed wtórnym zanieczyszczeniem?

Czy instalacja wodociągowa powinna być chroniona przed wtórnym zanieczyszczeniem?

Odpowiedź eksperta: Instalacja wodociągowa powinna być chroniona przed wtórnym zanieczyszczeniem. Dlatego obecnie jest obowiązek montowania zaworów antyskażeniowych na głównym przewodzie zasilającym dom wodą wodociągową.

Zapobiegają one cofnięciu się wody z instalacji domowej do wodociągu, np. w razie zaniku ciśnienia w sieci. Jednak to rozwiązanie nie chroni przed zanieczyszczeniem sieci domowej. Dlatego zawory (lub inne urządzenia) uniemożliwiające wsteczny ruch wody warto zamontować także:

  • na przewodzie prowadzącym ze studni do hydroforu;
  • przed pojemnościowymi podgrzewaczami wody;
  • na przewodach zasilających zraszacze ogrodowe.

Ponadto instalacja po zakończeniu prac, a przed oddaniem do użytku powinna być przepłukana, co usunie różne drobne zanieczyszczenia. Ponadto jeśli pomiędzy wykonaniem ciśnieniowej próby szczelności a oddaniem instalacji do użytku mija kilka tygodni lub więcej, to rurociągi należy osuszyć, przedmuchując je sprężonym powietrzem.

 

Jarosław Antkiewicz
fot. Gebo

 

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz