Odpowiedź eksperta: W typowych warunkach gruntowych nie ma większego znaczenia czy fundamenty zostaną wykonane z bloczków czy też wylewane w deskowaniu. Z reguły o wyborze decydują koszty oraz ewentualnie dostępność szalunków wielokrotnego użytku (systemowych), które znacząco ułatwiają pracę.
Oczywiście niezależnie od sposobu wykonania fundamentu beton musi mieć dostateczna wytrzymałość na ściskanie – klasę minimum C 12/15 (dawniej B 15, a wskazane B 20) a bloczki powinny być murowane na zaprawie cementowej M 10. Oczywiście klasa betonu nie może być niższa, niż podana w projekcie.
Jedynie na gruntach nawodnionych, zawierających kwasy humusowe, korzystniej będzie wykonać fundament w deskowaniu z użyciem w mieszance betonowej cementu hutniczego. Charakteryzuje się on wysoką odpornością na niszczące oddziaływanie tych kwasów. Sprawa wodoszczelności fundamentów w budynku niepodpiwniczonym nie ma praktycznie znaczenia. Woda może przenikać z gruntu ku górze tylko na skutek podciągania kapilarnego, a przed nim chroni izolacja pozioma, układana powyżej poziomu terenu na wszystkich
ścianach fundamentowych.
Redakcja BD