Czy do wykonania instalacji źródła dolnego potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: minutę
aktualizacja: 2017-07-27 09:05:19
Czy do wykonania instalacji źródła dolnego potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Odpowiedź eksperta: Bardzo często wykonuje się związane z tym prace bez żadnych zezwoleń albo jedynie wysyła się zgłoszenie do starostwa powiatowego. Jednak przynajmniej część prawników jest zdania, że wykonanie kolektorów poziomych, sond pionowych oraz studni czerpnych i zrzutowych wymaga wykonania projektu i uzyskania pozwolenia na budowę.

Faktem jest, że prawo budowlane nie przewiduje w ich przypadku zwolnienia z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Trzeba więc liczyć się z tym, że urzędnicy w powiatowym wydziale architektury zażądają złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Rozpowszechnione jest też przekonanie, że studnie czerpne i zrzutowe można wykonać jedynie za zgłoszeniem i bez pozwolenia wodno-prawnego, jeśli ich głębokość nie przekracza 30 m, a wydajność 15 m3/dobę.

 

Jednak to fałszywe przekonanie, bo takie zasady dotyczą tylko tzw. zwykłego korzystania z wód, czyli np. studni, która zaopatruje dom jednorodzinny w wodę do picia i celów gospodarczych. Zaś zgodnie z ustawą Prawo Wodne "zwykłe korzystanie z wód" nie obejmuje "przetłaczania wód" oraz "wykorzystania ich w celach energetycznych". A w przypadku pomp ciepła to właśnie ma miejsce. Niezbędne jest więc pozwolenie wodno-prawne.

Jarosław Antkiewicz
fot. archiwum firmy Clima Komfort

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Maks

04 Lut 2013, 10:09

Do Hela1056: Póki co powietrza jeszcze nie państwowiono, ale teoretycznie wszelkie modernizacje czy remonty wymagają uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.

time image

Gość Hela1056

03 Lut 2013, 17:27

POwietrzną pompę ciepła chcę zainstalowaćna strychu.Czy muszę mieć pozwolenie na budowę.

time image

30 Mar 2012, 11:15

Pobór wody – w kontekście tylko i wyłącznie „ujęcia wody” – zwłaszcza „obudowy ujęcia wody”, a nie w celach „energetycznych”.Co do wątpliwości w zakresie poboru ciepła, to nie bez przyczyny w definicjach, przytoczyłem również definicję „źródła ciepła”.

time image

30 Mar 2012, 11:03

Nietypowo, bo od końca.Wykorzystanie wód do celów energetycznych reguluje ustawa prawo wodne i to ona wyklucza je z kategorii "zwykłego korzystania z wód". To odrębna ustawa i zmiany w prawie geologicznym nie maja nic do tego.Z tego co wiem wątpliiwości prawników wynikały z trudnościami ...

time image

30 Mar 2012, 10:12

Opinie były podzielone, do czasu nowej ustawy geologicznej, albowiem wymagano projektów i pozwoleń (zgłoszeń) zgodnie ze starym brzmieniem tej ustawy (starej).Przy wniosku o wydanie PnB, należy wykonać projekt budowlany, a może go jedynie wykonać osoba z odpowiednimi uprawnieniami ...

time image

30 Mar 2012, 09:18

W ustawie jest że:"2) wykonywania wkopów oraz otworów wiertniczych o głębokości do 30 m w celu wykorzystania ciepła Ziemi, poza obszarami górniczymi;"nie podlega jej zapisom. To czy wykonanie instalacji związanej z takimi odwiertami nie podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia na ...

time image

30 Mar 2012, 08:34

Jest nowe praw geologicznego (od 01.01.2012) i tam bardzo wyraźnie napisano (Art.3.2.), że wykonanie kolektorów poziomych nie podlega „niczemu”, zaś odwierty poziome do 30m też są całkowicie zwolnione z „papierków”, a od 30m do 100m głębokości podlegają jedynie „zgłoszeniu ...

time image

30 Mar 2012, 08:04

Przetłaczanie wód ma miejsce w pompie w systemie woda/woda, w układzie z dwoma studniami – czerpną i zrzutoą. Woda gruntowa lub powierzchniowa oddaje ciepło, które wykorzystujemy do ogrzewania , cel jest więc "energetyczny".

time image

Gość slawek

30 Mar 2012, 06:30

nie rozumiem, przetłaczania wód przy pompie ciepła nie ma (w instalacji jest np.glikol). czy odebranie ciepła z wody do celów indywidualnych jest jej wykorzystaniem energetycznym? w którym miejscu kolektor jest obiektem budowlanym? to raczej urządzenie techniczne..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak na odległość kontrolować pompę ciepła?
Jak na odległość kontrolować pompę ciepła?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny