Jakie są koszty spowodowane cyrkulacją c.w.u.?

Jakie są koszty spowodowane cyrkulacją c.w.u.?

Zastanawiam się jakie są koszty spowodowane cyrkulacją c.w.u. Chodzi mi przede wszystkim o ubytek ciepła z zasobnika, bo pompa cyrkulacyjna ma niewielką moc i nie pracuje w nocy. U mnie obwód z cyrkulacją to 16-17 m (łącznie przewód zasilający krany i powrotny), rura plastikowa ¾ cala ułożona w peszlu i zatopiona w podłodze.

Odpowiedź eksperta: Moc strat ciepła w obiegu cyrkulacyjnym może sięgać nawet kilku kilowatów, jeśli rury nie są dostatecznie ocieplone.

Zgodnie z nowymi wymaganiami izolacja termiczna takich rur powinna mieć grubość ścianki, co najmniej 2 cm, co pozwala znacząco ograniczyć straty ciepła.

Rzeczywiste straty ciepłą często dość łatwo samemu ustalić dla konkretnej instalacji. Przy wyłączonym ogrzewaniu należy na kilka godzin włączyć cyrkulacje i jednocześnie nie korzystać z ciepłej wody użytkowej.

Porównując wskazania gazomierza (jeśli kocioł jest gazowy) na początku i na końcu "badania" uzyskamy zużycie energii przez obieg cyrkulacyjny.

W praktyce znaczenie ma wiele różnych czynników:

  • temperatura wody w zasobniku (im jest niższa, tym straty będą mniejsze);
  • temperatura w pomieszczeniach, przez które biegną rurociągi;
  • materiał z którego wykonano rury. Rury metalowe, np. miedziane, kilkakrotnie lepiej przewodzą ciepło niż wykonane z tworzywa sztucznego;
  • izolacja rur.

Ponadto poza ciepłem należałoby jeszcze uwzględnić zużycie energii elektrycznej przez pompę cyrkulacyjną.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Jeśli zasobnik ciepłej wody jest oddalony od punktów poboru, to cyrkulacja c.w.u. wyraźnie zwiększa komfort korzystania z ciepłej wody. Jednak spowodowane nią straty energii są znaczne (fot. Galmet)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz