Jak działają membranowe oczyszczalnie ścieków?

Jak działają membranowe oczyszczalnie ścieków?

Jak działają membranowe oczyszczalnie ścieków? Podobno ścieki są w nich oczyszczane znacznie lepiej niż w oczyszczalniach innych typów. Chciałbym na swojej działce zainstalować coś co pozwoli wykorzystywać ścieki po oczyszczeniu np. do podlewania.

Budowa oczyszczalni membranowej
Budowa oczyszczalni membranowej

Odpowiedź eksperta: Oczyszczalnie membranowe są na naszym rynku praktycznie nieznane, ale ich upowszechnieniu będzie sprzyjało zaostrzanie się wymagań, co do ochrony środowiska. Oczyszczalnie te oferują najlepszy stopień oczyszczenia, tak dobry, że po zakończeniu procesu "ścieki" mogą nawet spełniać normy czystości wymagane dla wody basenowej. Ich użycie w celach gospodarczych nie stanowi więc żadnego problemu.

 

Oczyszczanie przebiega w trzech zasadniczych etapach, z których dwa pierwsze są podobne do zachodzących w klasycznych oczyszczalniach z osadem czynnym:

 

– oczyszczanie mechaniczne, gdy zanieczyszczenia stałe opadają na dno komory wstępnej lub są wychwytywane przez filtry o średnicy oczek ok. 3 mm;
– oczyszczanie biologiczne przez specjalne szczepy bakterii żywiące się substancjami zawartymi w ściekach;
– oczyszczanie fizyczne na specjalnych membranach, najczęściej połączonych w moduły.

 

Od tego jakie membrany zastosowano zależy ostateczna skuteczność filtracji.

 

Pory są tak małe, że przez membranę przenika woda i rozpuszczone w niej sole mineralne, ale bakterie i większość wirusów są zatrzymywane. Oczywiście do pracy oczyszczalni niezbędne jest zasilanie energią elektryczną, bo trzeba wymusić przepływ ścieków. Podnosi to oczywiście koszty eksploatacji. Ponadto membrany po kilku latach wymagają wymiany, choć prędkość ich zużywania się – głównie zatkania porów może być bardzo różna.

Redakcja BD

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz