W łazience zauważyłem efekt ciągu wstecznego do pomieszczenia

W łazience zauważyłem efekt ciągu wstecznego do pomieszczenia

W łazience zauważyłem efekt ciągu wstecznego do pomieszczenia. Komin wentylacyjny jest wykonany za pomocą rury spiro i podłączonej do dachówki wentylacyjnej, całość ma długość 1 m oraz kominek wentylacyjny ok. 40 cm. W całym domu i w łazience nie mam jeszcze drzwi wewnętrznych, a w oknie łazienkowym są nawiewniki.

Odpowiedź eksperta: Przy tak krótkim kanale wentylacyjnym trudno spodziewać się prawidłowego funkcjonowania wentylacji. W takich warunkach kanał wentylacyjny pełni jedynie role "dziury", która zależnie od warunków zewnętrznych (głównie wiatru) powietrze napływa lub odpływa z pomieszczenia. Dodatkowo w kanale będzie wykraplać się para, a woda ściekać do pomieszczenia.

Niestety w łazience na poddaszu nie można liczyć na skuteczną wentylację grawitacyjną. W tak zlokalizowanych pomieszczeniach jedynie zastosowanie wentylacji mechanicznej (np. wentylator wyciągowy lub centralny system wentylacji) zapewni skuteczną wymianę powietrza oraz usuwanie nadmiaru wilgoci z pomieszczenia.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Nasada z wentylatorem wyciągowym to sposób na niewydolną wentylację w łazienkach na poddaszu (fot. Universal)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz