Odpowiedź eksperta: Z opisu nie wynika, czy instalacja grzewcza wyposażona jest w dwie pompy obiegowe - kotłową i w obiegu ogrzewania podłogowego. Jeśli jest tylko jedna pompa, to instalacja nie będzie pracować prawidłowo i zawsze będzie następowało niedogrzanie któregoś obiegu. Natomiast jeśli ogrzewanie zostało wykonane prawidłowo, to jego regulacje w obiegach grzewczych podłogowych i grzejnikowych można zrealizować na wiele sposobów, montując dodatkowe mniej lub bardziej rozbudowane układy sterujące.
Jednym z najprostszych rozwiązań będzie podłączenie zasilania prądem pompy obiegowej w "podłogówce" poprzez zegar sterujący. Duża bezwładność cieplna ogrzewania podłogowego sprawia; że przez dłuższy czas utrzymywana jest stała temperatura w pomieszczeniu mimo odłączenia obiegu grzewczego. Doświadczalnie można więc dobrać tak cykle załączania i wyłączania pompy, aby uzyskać obniżoną temperaturę pomieszczeń na parterze.
Układ można też zmodyfikować podłączając równolegle do zegara najprostszy termostat nastawiony na pożądaną temperaturę. Wyłączenie pompy nastąpi wtedy w nastawionych godzinach, a gdy temperatura zbytnio się obniży, termostat załączy ją na pewien czas. Dzięki temu nie musimy ingerować codziennie w nastawianie temperatury i układ samoczynnie dostosowuje się do zapotrzebowania na ciepło. Regulacje temperatury w obiegu grzejnikowym zapewnią grzejnikowe głowice termostatyczne, których nastawienie można indywidualnie dostosować do wymaganej temperatury pomieszczenia.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: W instalacji z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym najwięcej kłopotów sprawia sterowanie, bo "podłogówka" reaguje zdecydowanie wolniej niż grzejnik (fot. Wieland)