Odpowiedź eksperta: Cegła silikatowa ma jako warstwa elewacyjna własności zbliżone do tynku mineralnego, zatem dość łatwo ulega zabrudzeniu. Mniej podatna na to zjawisko i łatwiejsza do czyszczenia jest oczywiście cegła gładka niż łupana. Zadaniem impregnacji jest utworzenie warstewki ochronnej zapobiegającej wnikaniu brudu i utrzymanie estetycznego wyglądu elewacji.
Dzięki impregnacji elewacji łatwo można będzie usunąć zanieczyszczenia, np. przy użyciu myjki wysokociśnieniowej. Impregnacja utrudnia też wnikanie wody, co korzystnie wpływa na trwałość materiału. Teoretycznie impregnacje przeprowadza się jednorazowo, zwłaszcza preparatami na bazie szkła wodnego, ale w praktyce, zależnie od jej stanu i tego na jak intensywne zanieczyszczenie jest narażona, powtórzenie impregnacji może być konieczne. Taką elewację można też pomalować, np. farbą silikatową.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Elewacje z silikatów są trwałe, warto jednak zabezpieczyć je przed zanieczyszczeniem za pomocą impregnacji (fot. Grupa Silikaty)