Jakie błędy najczęściej popełniają wykonawcy pokryć dachowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie błędy najczęściej popełniają wykonawcy pokryć dachowych?

Odpowiedź eksperta: Nieprawidłowa wentylacja. Jedną z kluczowych kwestii w montażu konstrukcji dachu, folii, ewentualnej izolacji i pokrycia stalowego jest zapewnienie prawidłowej wentylacji. W pokryciach z blachy cyrkulacja powietrza odbywa się przez wlot pod pasem nadrynnowym, następnie powietrze przemieszcza się pod blachą na długości arkusza i znajduje ujście w kalenicy. 

aktualizacja: 2011-06-20 11:32:04

W pokryciach Classic powietrze przepływa przez specjalnie perforowane i przykręcone do arkusza listy podgąsiorowe. Listwy zapewniają prawidłową wentylację w kalenicy, ale można jest również stosować jako elementy wentylacyjne przed oknem i kominem. Niestety wykonawcy nie zwracając należytej uwagi na wszystkie systemowe obróbki często pomijają podczas montażu stosowanie listew. Dodatkowo docinają arkusze „na styk”, zapominając o potrzebie tworzenia przestrzeni wentylacyjnej. Ponadto ważne by listwy przykręcić wkrętami tylko do blachy (nie mogą być przykręcane do łat), tak aby nie zablokować możliwości przesuwu blachy (rozszerzalność stali). W celu poprawienia takich błędów, należy zastosować nowe gąsiory, zdemontować i dociąć odpowiednio arkusze, aby zapewnić przestrzeń wentylacyjną oraz zastosować listwy podgąsiorowe.

 

Zły pomiar dachu. Pomiar dachu jest istotnym elementem niezbędnym do określenia prawidłowych długości arkuszy pokrycia. Może być dokonywany na podstawie projektu architektoniczno – budowlanego, pod warunkiem, że wykonana więźba odpowiada danym zawartym w projekcie. Najbardziej rzetelną metodą jest jednak określenie długości poszczególnych arkuszy pokrycia dachowego na podstawie pomiarów istniejącej konstrukcji dachu. Źle wykonane pomiary są przyczyną wielu konfliktowych sytuacji i narażają inwestora na dodatkowe koszty oraz błędy w wykonaniu

Dach z niewłaściwie zamontowaną rynną i pokryciem
Dach z niewłaściwie zamontowaną rynną i pokryciem (fot. Ruukki)

Wadliwe odprowadzenie wody deszczowej. Zaprojektowanie systemu rynnowego do odwodnienia dachu wiąże się z przyjęciem odpowiedniej średnicy rynny i średnicy oraz liczby rur spustowych adekwatnie do powierzchni dachu. Niezwykle istotne jest, aby pamiętać, że te elementy mają określoną przepustowość i nie będą w stanie zebrać ilości wody przewyższającej ich parametry. Równie ważne jest prawidłowe umiejscowienie poszczególnych elementów. Wbrew pozorom nawet rynny mogą być zamontowane w niewłaściwym miejscu.

 

Najłatwiej o taki błąd w przypadku montażu blachy Classic na dachu i elewacji – na zdjęciu widać rynny zamontowane pod częścią fasadową zamiast dachowa. Pierwszy błąd popełniono już na etapie projektowania – kąt nachylenia był niewłaściwy dla dachów mansardowych, a umiejscawianie rynny poniżej części elewacyjnej zamiast w okapie górnej części połaci spowodowało że rynna nie zbierała wody spływającej z pokrycia. Prawidłowo rynna powinna zostać zamontowana w okapie pod górną (dachową) częścią pokrycia.

Krystian Wyskiel,
Ruukki Polska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!