Porady: Pompy ciepła
Na które cechy pompy ciepła zwracać uwagę podczas jej wyboru?
Odpowiedź eksperta: Pompa ciepła to kosztowne urządzenie, dlatego tym bardziej trzeba wybrać mądrze. Nie warto kierować się tylko ceną, czasem droższe urządzenie będzie trwalsze, a koszty działania instalacji niższe, różnica w cenie zwróci się więc z nawiązką.
Czy pompa ciepła będzie współpracować z tradycyjnymi grzejnikami?
Mamy dom o powierzchni 180 m2 ogrzewany kotłem węglowym. Czasem nie ma nikogo w domu przez kilka dni i wtedy pojawiają się problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury, mino że kocioł ma automatyczny podajnik. Okazało się też, że obsługa kotła jest dość uciążliwa, myślimy więc o zmianie systemu ogrzewania. Chcielibyśmy zamontować pompę ciepła, ale mamy wątpliwości, czy będzie współpracować z tradycyjnymi grzejnikami?
Za nisko zaprojektowany i wykonany podciąg stropowy nad schodami
W trakcie budowy domu okazało się, że podciąg stropowy nad schodami ogranicza wysokość wejścia – wyższe osoby mogą uderzać o niego głową. Problem powstał w wyniku przesunięcia schodów i ujawnił się na szczęście przed ułożeniem stropu. Jak można temu zaradzić?
W jaki sposób powinienem przygotować podłoże pod gres?
Kończę budowę domu i zamierzam zabrać się do wykańczania podłogi na balkonie. Chciałbym tam położyć gres, ale nie wiem, w jaki sposób powinienem przygotować podłoże. Na balkonie nie ułożono. Styropian jest tylko od spodu.
Zmienił się współwłaściciel działki. Czy przejmuje zgody z sąsiadem?
Mam działkę na współwłasność. W oświadczeniu potwierdzonym notarialnie wyraziłam zgodę na zabudowę połowy działki przez drugiego współwłaściciela. Współwłaściciel się zmienił i czy nowy powinien uzyskać ode mnie zgodę na zabudowę działki, czy też obejmuje go poprzednia zgoda? Proszę również o wskazanie odpowiednich przepisów.
W jaki sposób mogę zalegalizować istniejącą drogę dojazdową?
Mam działkę, na której chcę wybudować dom. Złożyłem wniosek o zabudowę, ale urząd gminy odmówił mi, ponieważ na mapach nie ma drogi dojazdowej do mojej działki. Jednak fizycznie droga istnieje, chociaż nie widnieje w księgach wieczystych na żadnej z sąsiednich nieruchomości. W jaki sposób mogę zalegalizować istniejącą drogę? Czy gmina może objąć tę drogę jako gminną lub dojazdową? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Problem z granicami działki
Moja działka nie ma uregulowanych granic, a sąsiad, który o tym wie, buduje kolejne budynki. Nie jest on prawnym właścicielem nieruchomości, ma ją na umowę kupna-sprzedaży od pana X, który też kupił ją w ten sposób od właścicielki, która już nie żyje. Nie ma zachowanej ciągłości umów. Geodeta, który ma ustalić granice, nie wie, czy pozwać do sprawy mojego sąsiada, czy spadkobierców po właścicielce. Obawiam, się, że jak sprawa trafi do sądu, to może on odrzucić postępowanie z braku ustalonego właściciela.
Jakie podkłady należy stosować pod panele z ogrzewaniem podłogowym?
Odpowiedź eksperta: Podkład pod panele z ogrzewaniem podłogowym powinien mieć grubość do 3 mm i dobrze przewodzić ciepło. Jednym z takich podkładów, który polecam naszym klientom, jest ten ze zdjęcia obok.
Jaka podłoga nad ogrzewanie podłogowe - panele laminowane czy wyroby drewniane?
Odpowiedź eksperta: Ze względu na grubość i gęstość paneli laminowanych poleciłbym to rozwiązanie, te po prostu słabiej izolują niż deski warstwowe i pozwalają na przenikanie większej ilości ciepła.
Deski warstwowe (panele drewniane) a ogrzewanie podłogowe
Dąb krajowy, akacja, merbau, iroko, tek i doussie – to najlepsze gatunki drewna na „ciepłą” posadzkę.
Czy pompa ciepła wymaga konserwacji i na czym prace te polegają?
Odpowiedź eksperta: pompa ciepła jak każde urządzenie grzewcze wymaga obsługi serwisowej, jednak nie tak częstej i nie w tak szerokim zakresie jak kocioł. Najważniejszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę podczas przeglądów jest sprawdzenie odpowiedniego przepływ po obu stronach układu.
Czy pompa ciepła musi wykorzystywać energię elektryczną?
Odpowiedź eksperta: Niekoniecznie. Istnieją absorpcyjne pompy ciepła wykorzystujące energię cieplną zamiast energii elektrycznej. Oczywiście urządzenia te potrzebują energii elektrycznej do zasilania elektronicznych urządzeń sterujących, ale jej zużycie jest porównywalne do zapotrzebowania na energię urządzeń AGD pracujących w trybie czuwania.
Czy jest alternatywa dla grzejnika kanałowego?
W projekcie instalacji grzewczej przewidziano zamontowanie grzejników kanałowych w salonie pod oknami tarasowymi. Nie odpowiada mi takie rozwiązanie, ponieważ kratki w podłodze to miejsce, gdzie gromadzi się kurz i inne zanieczyszczenia. Czy te grzejniki można zastąpić innym urządzeniem grzewczym? Tradycyjnych grzejników niestety nie mam gdzie zawiesić.
Gdzie podłącza się kable grzejne i w jaki sposób się je rozprowadza?
Ułożenie nowego parapetu na starym
Nakładki na parapety zamaskują stary parapet do maksymalnej grubości 5 cm i szerokości 38 cm; bardzo często znajduje zastosowanie w pomieszczeniach, w których zamierzamy zmienić wystrój wnętrza.
Czy są ograniczenia stosowania środków czystości w domu przy oczyszczalni ścieków?
W celu zapewnienia prawidłowego działania oczyszczalni wskazane jest używanie środków (piorących, czyszczących, dezynfekujących) nie zawierających fosforanów (np. JELP, Ludwik) oraz chloru i jego pochodnych. Środki te powodują niszczenie i wstrzymanie rozwoju flory bakteryjnej w osadniku, a tym samym obniżają skuteczność działania oczyszczalni.
Czy porastanie dachówek mchem zmniejsza ich trwałość?
Odpowiedź eskperta: Mech niewątpliwie jest zmorą dachów, bez względu na rodzaj zastosowanego pokrycia. Już na etapie projektowania domu i jego usytuowania należy o tym pamiętać. Nie ma produktu czy też materiału, którego byłby odporny na mech.
Jak układać parapety z płytek?
Jak prawidłowo mocować parapety z płytek? Instrukcja krok po kroku.
Z czego wykonać instalację kanalizacyjną?
Jak czyścić instalację wodną w domu?
Instalację wodną w domu należy chronić przed zanieczyszczeniem. Jak to zrobić?
Skąd biorą się i na czym polegają zarzuty dotyczące toksyczności profili z PVC?
Co zamiast drenażu rozsączającego?
Jakie rozwiązania można zastosować, gdy działka jest zbyt mała, by wykorzystać typowy drenaż rozsączający lub gdy poziom wód gruntowych jest wysoki?
Zmieniam tradycyjne grzejniki na ogrzewanie podłogowe
W projekcie domu mam przewidziane ogrzewanie za pomocą tradycyjnych grzejników, ale zdecydowałem się na jego zamianę na ogrzewanie podłogowe wodne. Do poszczególnych pomieszczeń mam wyliczone moce potrzebnych grzejników. Jak mogę je przeliczyć na powierzchnię grzejną ogrzewania podłogowego?
Czy pojedynczy budynek będzie przyciągał pioruny?
Kończę budowę domu na wsi, w miejscu, gdzie wokół nie ma innych zabudowań. Zastanawiam się, czy powinienem zakładać instalację odgromową? Obawiam się, że pojedynczy budynek będzie przyciągał pioruny.
W jaki sposób powinno się układać rury ssące w instalacji centralnego odkurzania?
Kto powinien montować instalację wentylacyjną i co powinien zawierać projekt?
Nawet najlepszy rekuperator zamontowany w źle wykonanej instalacji wentylacyjnej nie będzie dobrze działać. Dlatego montaż instalacji wentylacyjnej należy powierzyć profesjonalnej firmie z długoletnią praktyką.
Jaka powinna być moc elektrowni wiatrowej i jakie są przybliżone koszty jej budowy?
Jestem właścicielem gruntów rolnych oddalonych od innych zabudowań. Zamierzam postawić na nich dom – w gminie uzyskałem już na to zgodę. Niestety linia energetyczna oddalona jest o kilometr, a zakład energetyczny może doprowadzić prąd za ok. 120 tys. zł. Zastanawiam się, czy rozwiązaniem nie będzie budowa własnej elektrowni wiatrowej. W okolicy są korzystne warunki wiatrowe, a zabudowa będzie na niewielkim wzniesieniu. Jaka orientacyjnie powinna być moc takiej elektrowni i jakie są przybliżone koszty jej budowy?
Jakich formalności wymaga się przed podłączeniem instalacji do sieci kanalizacyjnej?
Lokalną siecią kanalizacyjną zarządza najczęściej miejscowy zakład wodociągów i kanalizacji. O możliwości przyłączenia się do sieci decydują warunki techniczne określone w dokumencie wydawanym na wniosek właściciela posesji. Wykonaniem przykanalika - zajmuje się zakład wodociągowo-kanalizacyjny, a wyprowadzeniem podłączenia do budynku - właściciel.
Dlaczego warto stosować zawory termostatyczne?
Zawory termostatyczne warto stosować z trzech powodów:
Dlaczego tlen szkodzi instalacji c.o.?
Z jakich tworzyw produkowane są rury do c.o.?
W instalacjach wykorzystuje się dwa rodzaje rur: Rury polipropylenowe i Rury polietylenowe.
Jaki system grzewczy wybrać: nisko- czy wysokotemperaturowy?
Instalacje niskotemperaturowe to takie, w których nominalna temperatura wody zasilającej jest niższa niż 50°C. Powyżej tej wartości instalacje traktowane są jako standardowe, czyli wysokotemperaturowe.
Z czego wykonać konstrukcję więźby?
Do tej pory konstrukcje dachowe domów jednorodzinnych najczęściej i wykonuje z litych bali drewnianych. To bardzo dobre rozwiązanie pod warunkiem, że stosuje się materiał w projektowanej klasie (z ograniczoną liczbą sęków) o wilgotności nie przekraczającej 18%. Niestety takie drewno jest drogie i trudno dostępne. Wiedzą o tym projektanci i dlatego bardzo często przewymiarowują konstrukcję. Oczywiście ma to odzwierciedlenie w końcowym koszcie wykonania więźby.
Jakie panele laminowane wybrać: łączone na zatrzaski czy na klej?
Panele laminowane łączone na zatrzaski czy na klej? Oba rodzaje połączenia są dobre i szczelne, oczywiście pod warunkiem, że wykona się je właściwie. Bez względu na sposób łączenia, panele układa się na podkładzie z pianki polietylenowej (który stanowi izolację dźwiękową) i folii izolacyjnej (chroniącej spód paneli przed zawilgoceniem).
Czy warto zastąpić zwykłe żarówki świetlówkami kompaktowymi?
Odpowiedź eksperta: Choć świetlówki są znacznie droższe, to ich zakup jest mimo wszystko bardziej opłacalny ze względu na niskie koszty eksploatacji.
Jaki jest koszt wykonania przyłącza energetycznego?
Odpowiedź eksperta: Opłaty za wykonanie przyłącza są różne w różnych regionach. W związku z tym podane obliczenia są tylko przykładowe. Dokładne warunki i stawki trzeba sprawdzić w taryfie lokalnego zakładu energetycznego.