Porady: Ściany i stropy
Jak układać podłogę z desek na stropie?
Odpowiedź eksperta: Podłogi z desek drewna iglastego układane są najczęściej na drewnianych konstrukcjach stropowych - głównie na poddaszu. Można je również ułożyć na stropach betonowych, mocując je do drewnianych legarów. Deski podłogowe nie powinny być szersze niż 12-14 cm, gdyż szerokie łatwiej się paczą i na stykach powstają szpary. Grubość desek uzależniona jest od odległości między legarami i przewidywanego obciążenia, nie powinna być mniejsza niż 25 mm.
Jak montować sufit podwieszany do stropu teriva?
Mam problem z zamocowaniem rusztu sufitu podwieszanego do stropu wykonanego w systemie teriva. W niektórych miejscach, podczas wiercenia otworów, wiertło wpada w pustkę, a kołki rozprężne po prostu "nie trzymają" w cienkiej warstwie stropu. Jakiego rodzaju mocowań należy użyć w takim przypadku?
Gdzie można stosować izolacje z wełny mineralnej?
Wełnę mineralną stosuje się do ocieplania i wyciszania ścian szkieletowych (zewnętrznych i wewnętrznych), ścian murowanych metodą lekką mokrą lub lekką suchą oraz poddaszy.
W jaki sposób konserwować okna drewniane?
Jakich zabiegów konserwacyjnych wymagają okna drewniane i w jakich odstępach czasu należy je wykonać?
Kran daleko od zasobnika
Jedno pomieszczenie sanitarne (WC) jest znacznie oddalone od zasobnika ciepłej wody i hydraulik zamontował nam układ cyrkulacji, tzw. trzecią rurę. Jednak praktycznie efekt funkcjonowania jest żaden, bo i tak trzeba dość długo czekać na wypływ ciepłej wody. Czy takie funkcjonowanie instalacji można uznać za prawidłowe i co ewentualnie trzeba poprawić?
W jaki sposób zapewnić wentylację w garażu dobudowanym do budynku?
Odpowiedź eksperta: Pomieszczenie garażowe, niezależnie od tego, czy jest częścią domu, czy też stoi oddzielnie, powinno mieć zapewnioną dobrą wentylację.
Jaki rodzaj pieca wybrać do sauny?
Odpowiedź eksperta: Przy doborze pieca saunowego należy odpowiedzieć na wiele pytań:
Jak grube powinny być ściany piwnicy?
Grubość ścian piwnicy (fundamentowych) zależy przede wszystkim od tego, jakie będą ściany nadziemia - nie mogą być one w warstwie nośnej węższe niż część wyżej położona. Dopuszcza się niewielkie - do 5 cm - nadwieszenie wyższej części ściany pod warunkiem, że nie przekroczy ono 1/3 szerokości elementów, z których stawiana jest ściana.
Jak murować na zaprawie klejowej?
Zaprawy klejowe stosuje się do murowania elementów ściennych z betonu komórkowego oraz silikatów wykonanych z dużą dokładnością wymiarową.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie wykładziny?
Dowiedz się, na co zwracać uwagę, kupując wykładzinę. Oto 5 kluczowych kwestii.
Jak często trzeba czyścić i kontrolować komin?
Kiedy i czym warto izolować rury instalacji domowych?
Izolacje cieplne rur w instalacjach domowych zakładane są przede wszystkim na przewodach, przez które płynie ciepła woda, a więc na rurach c.o. i c.w.u.
Ile miejsca potrzeba na składowanie humusu?
Po co stosuje się "przemurowanie" ścian pod stropem?
Czy jest dopuszczalne łączenie systemów rynnowych z pvc i metalu?
Dlaczego ogrzewanie konwencjonalne szkodzi?
Powstające w wyniku spalania paliw naturalnych pyły, dwutlenek siarki i węgla oraz tlenki azotu oddziałują szkodliwie na środowisko. Powstające szkody mają zasięg zarówno lokalny, jak i globalny, wpływając destrukcyjnie na całą przyrodę, a więc także na zwierzęta i człowieka.
Co należy sprawdzić podczas wykonywania rynien przez ekipę budowlaną?
Jak oblicza się powierzchnię użytkową domu?
Odpowiedź eksperta: Za powierzchnię użytkową budynku uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem klatek schodowych i szybów dźwigowych.
Ugięte belki stropowe typu teriva - czy to grozi zawaleniem?
Po rozszalowaniu stropu typu teriva okazało się, że w kilku miejscach nastąpiło ugięcie się belek mniej więcej o 3-4 cm. Czy taka sytuacja nie grozi jego zawaleniem się lub powstawaniem pęknięć? Jak ewentualnie wyrównać powierzchnię sufitu?
Konwekcja a promieniowanie
Konwekcja to inaczej ruch powietrza w pomieszczeniu. Promieniowanie natomiast polega na przekazywaniu ciepła w postaci fal elektromagnetycznych.
Ocieplam dom. Jakiej grubości powinien być materiał termoizolacyjny?
Odpowiedź eksperta: Teoretycznie im grubsze ocieplenie, tym mniejsze zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu. Jednak przy ocieplaniu w systemie BSO (styropian klejony do ściany i pokryty tynkiem) grubość izolacji nie powinna być większa niż 12-15 cm ze względu na możliwość wystąpienia uszkodzeń na elewacji pod wpływem zmian temperatury i obciążenia tynkiem.
Kto i w jakich sytuacjach ma prawo pierwokupu działki?
Odpowiedź eksperta: Prawo pierwokupu może wynikać z ustawy lub umowy. Umowne prawo pierwokupu powinno być ujawnione w księdze wieczystej, jakkolwiek nawet ujawnienie tego prawa nie powoduje niemożności sprzedaży nieruchomości innej osobie.
Jaki powinien być układ warstw ocieplonego dachu?
Układ warstw ocieplonego dachu powinien być następujący:
O czym warto pamiętać decydując się na ogrzewanie podłogowe
Decydując się na ogrzewanie podłogowe, należy bezwzględnie wykonać projekt. Jeśli weźmiemy pod uwagę znaczny koszt instalacji, skomplikowaną automatykę oraz brak możliwości późniejszych poprawek, nie będziemy mieć już żadnych wątpliwości.
Z jakich materiałów należy budować attykę?
Ściany szczytowe można zakończyć niską attyką, o ile dach nie ma po tej stronie wystającego okapu. Takie rozwiązanie stosuje się też w domach z dachami płaskimi wykonanymi jako dach odwrócony, na którego powierzchni urządza się taras pokryty płytami kamiennymi lub roślinnością (tzw. zielone dachy).
Jakie wykonać obróbki blacharskie?
Staranność wykonania obróbek blacharskich często decyduje o szczelności pokrycia, gdyż przecieki najczęściej występują właśnie w miejscach przejścia przez dach kominów, rur wywiewnych lub osadzenia okien połaciowych. W koszach, na wklęsłych załamaniach dachu, układa się szerokie pasy blachy powlekanej, kolorystycznie dobranej do pokrycia.
Co wpływa na sprawność kotłów kondensacyjnych?
Czym się kierować podczas kupowania dachówek ceramicznych?
Szeroka oferta na rynku materiałów do pokrycia dachu ogólnie korzystnie wpływa na ułatwienie konsumentom zakupu. Jednak taka różnorodność powoduje też, że potencjalny inwestor może mieć trudność z podjęciem właściwej decyzji. O tym, czym kierować się przy zakupie produktów dachowych i jak wybrać te najlepsze rozmawiamy z Mateuszem Jaszewskim, Doradcą Handlowym z firmy EK-BUD, hurtowni pokryć dachowych w Chojnicach.
Czym usuwać mchy i porosty z dachu?
Dlaczego warto wybrać płyty z polistyrenu ekstrudowanego?
Jakie właściwości mają płyty z polistyrenu ekstrudowanego?
Oświetlenie halogenowe na poddaszu
Na suficie poddasza obłożonego płytami gipsowo-kartonowymi chciałbym zamontować punktowe oświetlenie halogenowe. Montaż reflektorków wymaga wykonania otworów w płycie i izolacji z folii paroszczelnej. Czy nie doprowadzi to do zawilgocenia wełny mineralnej?
Jak uzyskać dostęp do drogi publicznej?
Mamy na oku pewną działkę bez dostępu do drogi publicznej. Jak załatwić sprawę z właścicielem działki, przez którą moglibyśmy tam dojeżdżać?
Mamy okazję kupić dom w stanie surowym zamkniętym. Jak dokończyć budowę?
Odpowiedź eksperta: Jeżeli budowa domu nie została przerwana na ponad dwa lata, wystarczy wystąpić do organu, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, o przeniesienie tej decyzji na Państwa.
Czy ocieplenie starego domu może spowodować zawilgocenie ścian?
Czy ocieplenie starego domu może spowodować zawilgocenie ścian ze względu na utrudnioną wymianę powietrza w pomieszczeniach?
Kominek nie ma doprowadzenia rur grzewczych do łazienki. Czy jest to błąd?
W projekcie instalacji ogrzewania ciepłym powietrzem z kominka nie ma doprowadzenia rur grzewczych do łazienki. Czy jest to błąd projektanta, czy też poprawne rozwiązanie? Jak wtedy ogrzać łazienkę?
Kotłownia poza domem