Z jakich tworzyw produkowane są rury do c.o.?

Z jakich tworzyw produkowane są rury do c.o.?

W instalacjach wykorzystuje się dwa rodzaje rur: Rury polipropylenowe i Rury polietylenowe.

Do instalacji grzewczych często stosuje się rury wielowarstwowe
Do instalacji grzewczych często stosuje się rury wielowarstwowe
(fot. Prandelli Polska)

W instalacjach wykorzystuje się dwa rodzaje rur.

Rury polipropylenowe– występują w kilku rodzajach: z powłoką antydyfuzyjną lub z warstwą stabilizującą. Ponieważ tworzywo to bardzo wydłuża się przy wzroście temperatury, rury zwykłe stosowane są tylko w instalacjach wody zimnej, natomiast rury stabilizowane nadają się do instalacji c.o. i ciepłej wody.

Ich powłoka antydyfuzyjna zapobiega przenikaniu tlenu do wody krążącej w instalacji i w rezultacie hamuje procesy korozyjne stalowych części (np. grzejników). Rury łączy się za pomocą zgrzewanych kształtek i złączek. Rury polipropylenowe układa się prostymi odcinkami w kanałach instalacyjnych za ekranami. Gdy prowadzone są pod tynkiem – bruzda nie może być wypełniona zaprawą.

Rury polietylenowe o uniwersalnym zastosowaniu (woda zimna, ciepła i c.o.) produkowane są jako warstwowe z polietylenu sieciowanego PE-X oraz z wkładką aluminiową (oznaczenie PE-X/A1/PE-X). Rury te są elastyczne, więc można je wyginać – minimalny promień gięcia jest równy pięciokrotnej średnicy rury.

Ich rozszerzalność cieplna zbliżona jest do miedzi, dzięki czemu możliwe jest układanie dość długich odcinków bez konieczności kompensowania wydłużeń. Kształtki i złączki łączy się z rurami metodą zaciskania lub zaprasowania. Rury polietylenowe można układać w dowolny sposób (w przypadku prowadzenia pod tynkiem lub podłogą wymagają nałożenia karbowanej rury ochronnej).

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Redakcja BD

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz