Dlaczego tlen szkodzi instalacji c.o.?

Dlaczego tlen szkodzi instalacji c.o.?

Odpowiedź eksperta: W instalacjach typu zamkniętego panuje zawsze pewne ciśnienie wstępne wody (1-2 bary), zatem cały obieg musi być szczelny. Jednak utrzymanie absolutnej szczelności podczas eksploatacji jest praktycznie niemożliwe i zawsze gdzieś pojawiają się mikroprzecieki powodujące powolny ubytek wody. Na jej miejsce wchodzi powietrze i po pewnym czasie tworzą się w instalacji korki powietrzne utrudniające cyrkulację wody grzewczej. Mówimy wtedy, że instalacja uległa zapowietrzeniu. Dlatego taka instalacja musi mieć możliwość odpowietrzania.

 

Odpowietrzacze mogą być automatyczne – te montuje się na zakończeniu pionów instalacyjnych i w naczyniach wzbiorczych – lub uruchamiane ręcznie, które zakłada się na każdym grzejniku. W instalacjach typu otwartego, odpowietrzenie następuje samoczynnie, pod warunkiem, że poziome odcinki będą ułożone ze spadkiem w kierunku przeciwnym do pionu. Jednak stały kontakt wody z tlenem, zawartym w powietrzu oraz konieczność częstego uzupełniania wody sprawiają, że w instalacjach typu otwartego tworzą się warunki do przyspieszonej korozji elementów metalowych instalacji.

 

UWAGA! Nie wolno spuszczać wody z obiegu grzewczego bez uzasadnionego powodu. Praktykowane niekiedy spuszczanie wody na sezon letni znacznie skraca żywotność instalacji i przyczynia się do wystąpienia przecieków po jej napełnieniu.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz