Czy jest alternatywa dla grzejnika kanałowego?

Czy jest alternatywa dla grzejnika kanałowego?

W projekcie instalacji grzewczej przewidziano zamontowanie grzejników kanałowych w salonie pod oknami tarasowymi. Nie odpowiada mi takie rozwiązanie, ponieważ kratki w podłodze to miejsce, gdzie gromadzi się kurz i inne zanieczyszczenia. Czy te grzejniki można zastąpić innym urządzeniem grzewczym? Tradycyjnych grzejników niestety nie mam gdzie zawiesić.

Grzejniki kanałowe są dość powszechnie stosowane w miejscach o dużych powierzchniach oszklonych sięgających do samej podłogi. Są one mało widoczne, a wydzielane przez nie ciepło tworzy kurtynę ciepłego powietrza chroniącą przed efektem "zimnej ściany".

Jednak to rozwiązanie ma swoje wady związane ze sposobem przekazywania ciepła na drodze konwekcji, czyli unoszenia. Ich praca powoduje bowiem dość intensywne przemieszczanie się kurzu, który jest zasysany przy podłodze i kierowany w stronę sufitu. Ponadto takie grzejniki trudno skutecznie oczyścić, a przez kratki osłaniające mogą dostać się do środka różne drobne przedmioty, które trudno stamtąd wyciągnąć.

Aby wyeliminować te problemy, można zamontować ogrzewanie podłogowe o zagęszczonym rozstawieniu rur grzewczych. Moc grzewcza takiego ogrzewania powinna być nieco wyższa niż przyjęta w dokumentacji instalacji grzewczej.

W pasie podokiennym należy zamontować oddzielną pętlę zasilaną z rozdzielacza wyposażonego w regulator przepływu. Pozwoli to na podwyższenie parametrów wody zasilającej w stosunku do pozostałych obiegów ogrzewania podłogowego. Zapewni też równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Alternatywą dla grzejników kanałowych przy oknie tarasowym może być ułożenie ogrzewania podłogowego (fot. Cemex)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz