Porady: Poradnik prawny
Czy raz wydane warunki na przyłączenia mediów są ważne bezterminowo?
Czy oprócz ogrzewania grzejnikami elektrycznymi można ustawić np. piecyk na naftę lub gaz z butli?
Odpowiedź eksperta: Z innych niż elektryczne urządzeń grzewczych korzystamy najczęściej wtedy, gdy instalacja elektryczna nie pozwala na pobór dużej mocy potrzebnej do ogrzewania. Można wtedy ogrzać pomieszczenie za pomocą piecyka naftowego lub na gaz płynny.
Część stropu jest drewniana, a cześć z betonu. Jak ułożyć podłogę z desek?
Dom był rozbudowywany i część stropu jest w nim drewniana, a cześć z betonu. Jak przy takich stropach powinno się układać podłogę z desek?
Jak można zmniejszyć przenikanie hałasu w tzw. kanadyjczyku?
Odpowiedź eksperta: Skuteczne wyciszenie hałasów przenikających od sąsiada może okazać się trudne do przeprowadzenia ze względu na małą masę ścian szkieletowych oraz ich niską sztywność.
Czy rodzaj grzejnika ma wpływ na sposób jego podłączenia i ułożenia instalacji?
Odpowiedź eksperta: Sposób podłączenia grzejników do rur zasilających wynika z systemu prowadzenia rur – w nowych instalacjach stosuje się najczęściej układ rozdzielaczowy, a rury biegną w wylewce podłogowej. Przy remontach i rozbudowach z reguły mamy do czynienia z rurami przebiegającymi w ścianach (po wierzchu lub w bruździe) i wtedy stosuje się tzw. podłączenie boczne lub krzyżowe.
Czy warto kupować projekt przed wybraniem działki pod budowę domu?
Odpowiedź eksperta: O wyborze projektu naszego domu możemy myśleć dopiero wtedy, gdy dysponujemy decyzją o warunkach zabudowy lub wyciągiem z planu zagospodarowania przestrzennego. Dokumenty te określają m.in. wysokość budynku, linie zabudowy, sposób zagospodarowania działki, a często również inne ograniczenia np. kształt dachu czy szerokość elewacji frontowej.
Czy mogę się nie zgodzić z gminnymi warunkami zabudowy?
Odebrałem z gminy warunki zabudowy działki i bardzo zdziwiły mnie narzucone ograniczenia, jakim powinien odpowiadać projektowany budynek. M.in. określony został kształt i spadek dachu oraz dopuszczalna powierzchnia zabudowy. Czy gmina ma prawo aż tak bardzo ingerować w formę domu, jeśli przepisy budowlane nie stawiają takich wymagań?
Jak ocieplić dom z bali?
Chcemy przystosować domek rekreacyjny do całorocznego użytkowania i konieczne jest jego ocieplenie. Dom zbudowany jest z bali grubości ok. 12 cm łączonych na pióro i wpust, a na zewnątrz i od środka drewniane ściany pokryte zostały lakierem impregnującym. Jak najlepiej ocieplić ściany, a jednocześnie zachować ich "drewniany" wygląd?
Czy należy zabezpieczyć fundamenty przed zalewaniem go przy większych opadach?
Odpowiedź eksperta: W domu bez piwnic nic nie grozi fundamentom, gdyż sięgają one ok. 1 m poniżej poziomu gruntu i powierzchniowe nawodnienie nie wpływa na ich stabilność.
Mam działkę do której nie ma dojazdu od drogi publicznej.
Mam działkę do której nie ma dojazdu od drogi publicznej. Czy mogę żądać od właściciela działki sąsiadującej wydzielenia dojazdu?
Pojawił się szary nalot na powierzchni tapety. Co robić?
Czy "płytka ceramiczna na podłożu gresowym" jest gresem?
Odpowiedź eksperta: Między gresem a "płytkami ceramicznymi na podłożu gresowym" w praktyce mamy do czynienia z dwoma różnymi pod względem użytkowym materiałami - gresem naturalnym o jednorodnej strukturze w całej grubości płytki i gresem szkliwionym, w którym czerep wykonany jest z gresu, a powierzchnia pokryta szkliwem.
Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi klasami ścieralności płytek podłogowych?
Odpowiedź eksperta: Klasę ścieralności płytek ceramicznych określa się w warunkach laboratoryjnych jako ubytek masy z powierzchni poddanej znormalizowanej procedurze ścierania.
Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?
Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.
Mam projekt gotowy. Czy mogę samowolnie wydłużyć dom o minimum 50 cm?
Jak usunąć ubytki farby emulsyjnej na elewacji?
Pomalowałem 6 lat temu tynk zewnętrzny farbą emulsyjną. W miejscach połączenia bloczków farba pęka. Jak skutecznie i trwale usunąć te ubytki?
Czy zawsze trzeba występować o warunki zabudowy przestrzennej?
Mam działkę 1,5 ha, na której zamierzam postawić dom. Czy przy tak dużej powierzchni nie trzeba występować o warunki zabudowy przestrzennej?
Na ścianach i suficie mam pleśń a do ogrzania mieszkania piecyk na butlę gazową. Co robić?
Chcę zrezygnować z okna w kotłowni. Czy są jakieś przeciwwskazania związane z bezpieczeństwem?
Odpowiedź eksperta: Z otworu okiennego można zrezygnować nanosząc odpowiednie zmiany w projekcie.
Co należy zrobić, aby działkę rolną przekształcić na budowlaną?
Odpowiedź eksperta: Jeśli budynek stojący na działce rolnej nie jest związany z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, to przyszły właściciel, pod warunkiem, że nie jest rolnikiem, musi przekształcić grunt na działkę budowlaną.
Jak wykonać wylewkę jastrychu pod wodne ogrzewanie podłogowe w garażu?
Odpowiedź eksperta: Przy ogrzewaniu podłogowym garażu wskazane jest użycie do izolacji cieplnej styropianu odmiany EPS 200 lub polistyrenu ekstrudowanego.
Zamierzam kupić działkę rolną, czy państwo ma prawo pierwokupu?
Jakie formalności powinienem załatwić po zakończonych pracach budowlanych?
Przebieg granicy działki rolnej nie zgadza się z mapą terenu
Cięcie drzew zimą - czy to możliwe?
Mam w ogrodzie sporo dorosłych drzew - głównie klony, kilka dębów, czeremch i sosen. Wydaje mi się, że niektóre z nich wymagają cięcia formującego lub usunięcia uszkodzonych konarów. Czy zimą jest możliwe wykonanie tych zabiegów? Jak je prawidłowo przeprowadzać i czy zabezpieczać rany po usunięciu gałęzi?
Jesienią zasiałem trawnik i zastanawiam się, czy zimą trzeba coś przy nim robić?
Odpowiedź eksperta: W zimie trawnik nie wymaga pielęgnacji, co nie oznacza, że możemy o nim zapomnieć.
Mokry nalot na kominie
Na kominie pojawił się mokry nalot, a w zasadzie błoto. Na ścianie kominowej, jak i na kominie, pojawił się brązowy zaciek. Czym może być to spowodowane? Piec jest "miałowy", a palę węglem brunatnym i w zeszłym roku nie miałem podobnych problemów.
Czy wybudowanie ogrodu zimowego wymaga pozwolenia na budowę?
Odpowiedź eksperta: Od jesieni 2005 roku budowa ogrodu zimowego (a także budynków gospodarczych, wiat i altan) o powierzchni do 25 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę.
Dlaczego murowany komin niszczeje?
Odpowiedź eksperta: W przypadku kominów z materiałów ceramicznych, najczęściej spotykanymi błędami wykonawczymi jest użycie cegieł dziurawek i nieprawidłowo wykonane spoiny.
Rury z tworzyw sztucznych oraz miedzi w instalacji grzewczej
Chociaż rury stalowe są nadal produkowane, to jednak najchętniej wykorzystywane są obecnie te z tworzyw sztucznych oraz miedzi. W przypadku instalacji grzewczej z miedzi musimy wykonać odpowiednie połączenia między miedzią a innymi metalami, zapobiegające korozji elektrochemicznej.
Remontujemy stary dom i mamy problem z modernizacją instalacji kanalizacyjnej
Łazienka, którą chcemy urządzić w miejscu dawnej spiżarni, znajduje się ok. 8 m od pionu kanalizacyjnego i w żaden sposób nie można doprowadzić do niej rury odpływowej. Słyszeliśmy o możliwości odprowadzania ścieków pod ciśnieniem, ale nie wiemy, czy jest to możliwe również z sedesu?
Jakie powinno być ocieplenie stropu poddasza nieużytkowego w domu parterowym?
Odpowiedź eksperta: Grubość izolacji na stropie powinna wynosić przynajmniej 15 cm i warto ułożyć styropian dwuwarstwowo co ograniczy przenikanie ciepła na stykach płyt ociepleniowych.
Sufit podwieszany na stropie Teriva
Strop typu Teriva został wykonany niedokładnie i będę musiał zamontować sufit podwieszany, aby zamaskować nierówności. Ponieważ wysokość pomieszczeń (bez wykończonych podłóg) wynosi ok. 2,6 m nie mogę zbytnio opuścić sufitu, gdyż pokoje byłyby za niskie. Jak w takich warunkach zamocować profile nośne do płyt gipsowo−kartonowych i jakich elementów użyć do przykręcenia ich do stropu?
Czy stosować dodatkową wentylację na poddaszu?
Odpowiedź eksperta: Konieczność zamontowania indywidualnej wentylacji pomieszczeń na poddaszu zależy od ich przeznaczenia.
Do czego jest głowica termostatyczna?
Termostatyczna głowica przygrzejnikowa steruje mocą cieplną grzejnika. Odbywa się to przez przymykanie lub otwieranie przepływu wody, zależnie od temperatury w pomieszczeniu.
Mocowanie płytek z piaskowca na elewacji: najważniejsze zasady
Jak mocuje się płytki z piaskowca na elewacji? Jakiej grubości płytki z piaskowca są przeznaczone na elewację?