Jak dobrać moc grzejników?

Jak dobrać moc grzejników?

Jeśli chcemy mieć pewność, że grzejniki, które zainstalujemy w domu, zapewnią oczekiwany komfort cieplny, powinniśmy zlecić wykonanie projektu instalacji centralnego ogrzewania. W projekcie uwzględnione będą wszystkie parametry, które mają wpływ na straty ciepła w pomieszczeniu, a więc i na moc grzejników.

Zawory termostatyczne

Gdy chcemy sami podjąć decyzję, trzeba podejść do sprawy szacunkowo. Informacji o mocy grzejników dostarczy nam orientacyjne wyliczenie zapotrzebowania na ciepło w domu. W przybliżeniu wynosi ono:

  • od 130 do 200 W/m2 – dla domów słabo izolowanych termicznie, o współczynniku przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne U przekraczającym 1 W/(m2K);
  • od 90 do 110 W/m2 – dla domów, w których U wynosi ok. 0,7 W/(m2K);
  • od 60 do 70 W/m2 – dla nowych domów o współczynniku U ok. 0,3 W/(m2K).

Właściwe dla naszego domu zapotrzebowanie na ciepło trzeba pomnożyć przez powierzchnię pokoi. Uzyskuje się wtedy średnią wartość dla całego domu. Trzeba też przeanalizować zwyczaje domowników. Jeśli będziemy korzystać z zaworów termostatycznych (zmniejszając temperaturę w dzień, kiedy nas nie ma i podwyższając ją wieczorem) trzeba szacunkową moc grzejników zwiększyć o 15%.

Najpierw ustalamy wysokość grzejnika, a potem, korzystając podczas zakupu z tabeli, wyjdzie nam jego długość. Może się zdarzyć, że trzeba będzie na przykład zrezygnować z planowanego grzejnika jednopłytowego na rzecz krótszego dwupłytowego.

 

Redakcja BD
fot. L. Jampolska
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz