Ogrzewanie powietrzne

Ogrzewanie powietrzne

W Stanach Zjednoczonych popularne jest ogrzewanie powietrzne z wykorzystaniem kotła na gaz lub olej opałowy. W Polsce nie  spotkałem się z takimi rozwiązaniami, stosuje się jedynie rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka. Czy z dostępnych na rynku urządzeń można zmontować takie ogrzewanie, bo chciałbym zainstalować taki system w swoim domu?   

Odpowiedź eksperta: Ogrzewanie powietrzne nadaje się szczególnie do domów o lekkiej  konstrukcji np. szkieletowych i stąd bierze się jego popularność  w typowych amerykańskich domach. Natomiast w budynkach  o ciężkiej konstrukcji i dużej bezwładności cieplnej utrzymanie stabilnej  temperatury wewnętrznej przy tym systemie ogrzewania będzie  trudniejsze. 

Oprócz dostępnych na polskim rynku pieców nadmuchowych opalanych  gazem, olejem opałowym lub energią elektryczną, można  dostosować zwykłe kotły do ogrzewania powietrznego. Wystarczy w obiegu grzewczym kotła zamontować wymiennik ciepła - rodzaj  chłodnicy, przez który wentylator przetłaczać będzie powietrze służące  do ogrzewania. W budynku konieczne będzie ułożenie kanałów rozprowadzających, nawiewników oraz czerpni wewnętrznej, dzięki której  powietrze może cyrkulować wewnątrz domu.

Kanały instalowane są na poddaszach nieużytkowych, w podłodze, nad sufitami podwieszanymi.  System rozprowadzenia może być wykonany jako nawiewny,  a powrót powietrza do pieca odbywać się będzie dzięki podcięciom  w drzwiach wewnętrznych lub przez kratki albo tuleje umożliwiające  przepływ powietrza do centralnie umieszczonej czerpni.

Inny sposób to poprowadzenie niezależnych kanałów nawiewnych  i powrotnych, co umożliwia utrzymanie szczelności poszczególnych  pomieszczeń i ogranicza rozchodzenie się zapachów. W systemie  ogrzewania powietrznego można zamontować mniej lub bardziej  rozbudowane układy automatyki sterowania jego pracą, regulujące  np. temperaturę nawiewanego powietrza, przymykanie i otwieranie  przepustnic w poszczególnych pomieszczeniach, termostat pogodowy,  a także systemy filtrów pochłaniających kurz, drobnoustroje czy  nieprzyjemne zapachy.

Komentarze

Gość W.K.
11-06-2009 11:02
Pierwsza uwaga: ekspert twierdzi, że "w budynkach o ciężkiej konstrukcji i dużej bezwładności cieplnej utrzymanie stabilnej temperatury wewnętrznej przy tym systemie ogrzewania będzie trudniejsze", ale ekspert nie pisze dlaczego tak uważa? Druga uwaga: pominięte zostały coraz ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz