Jaką siatkę wybrać i jak ją zamontować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jaką siatkę wybrać i jak ją zamontować?

Odpowiedź eksperta: Nowo zakupiona działka na ogół nie ma żadnego ogrodzenia. Stajemy wtedy przed dylematem – jaki rodzaj zabezpieczenia terenu wybrać. Jeżeli czeka nas duża inwestycja związana z budową, to niechętnie będziemy chcieli wydać kilkanaście tysięcy na drogie ogrodzenia z przęseł stalowych bądź paneli ogrodzeniowych.

aktualizacja: 2012-12-09 23:00:00

Najtańszym i wciąż najczęściej spotykanym rodzajem ogrodzenia jest siatka – ocynkowana lub powlekana tworzywem.

 

Obecnie najwygodniejsze są ogrodzenia siatkowe systemowe, w których skład wchodzi siatka ocynkowana i słupki powleczone tworzywem oraz płyta prefabrykowana, która służy jako podmurówka. Stosuje się również siatkę tylko z powłoką ocynkowaną i słupki ocynkowane, które są znacznie droższe od wariantu powlekanego.

 

Montaż ogrodzenia z siatki rozpoczyna się od przygotowania terenu. Wszystkie przeszkody (pozostałe korzenie drzew, krzewy i kamienie), które są w linii ogrodzenia, trzeba usunąć. Jeżeli teren działki jest nierówny, warto go zniwelować – to spowoduje, że ogrodzenie będzie zamontowane w jednym poziomie. Jeżeli nie ma możliwości wyrównania terenu, trzeba dopasować położenie ogrodzenia do występujących odchyleń. Stosuje się wtedy stopniowanie ogrodzenia bądź jeżeli mocuje się siatkę bez płyty podmurówkowej, można zamontować ją pod odpowiednim kątem.

 

Prace zaczyna się od zamontowania słupków ogrodzeniowych, które muszą być zabetonowane w gruncie. Na ogół stosuje się do tego cement portlandzki łączony z kruszywem bądź w niektórych przypadkach gotowy, suchy beton techniczny, który rozrabiamy tylko z wodą. Słupki betonuje się na głębokość 80–110 cm w zależności od granicy przymarzania gruntu. Rozstaw słupków to 2–3 m w zależności od gruntu i od rodzaju ogrodzenia. Jeżeli montujemy płytę podmurówkową, rozstaw uzależniony jest od długości płyty, która na ogół ma 2,5 m. Na rogach i końcach ogrodzenia montuje się dodatkowe podpory do słupków, które wzmacniają te skrajne.

 

Jeżeli długość jednego boku ogrodzenia przekracza 40 m, to trzeba zamontować słupek wzmacniający z podporami, który usztywni ogrodzenie. Po posadowieniu wszystkich słupków należy odczekać, aż beton stwardnieje (od 7 do 10 dni w zależności od betonu i warunków atmosferycznych – po tym okresie można przystąpić do naciągania siatki).

 

Siatkę mocuje się do słupków za pomocą drutu wiązałkowego lub przelotek, trzeba zamontować także druty naciągowe, które usztywnią siatkę (przy siatce wysokości 1,5 m stosuje się trzy druty napinające). Na końcach drutów naciągowych montuje się napinacze, które służą do napięcia drutów naciągowych.

 

Przy bardziej skomplikowanych ogrodzeniach, np. wtedy, gdy występują spadki terenu, lepiej skorzystać z pomocy firm montażowych, które specjalizują się w wykonywaniu ogrodzeń.

Redakcja BD
fot. diodak76 (forum.budujemydom.pl)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Tymon

28 Paź 2009, 08:48

Mam siatkę i na prawdę się sprawdza. O nic się nie martwię. Co roku robię rundkę czy aby nie trzeba gdzieś domalować, ale jak na razie jeszcze się nie zdarzyło.

time image

15 Wrz 2009, 06:29

Cytat I co, cały czas betafence się sprawdza? Co daje ocynkowanie siatki i powłoka PCV?? Ocynk zapewnia ochronę przed korozją natomiast powłoka PVC zastępuje farbę. W praktyce jednak powłoki z PVC nie są zbyt trwałe i ...

time image

Gość Dmuch

13 Wrz 2009, 15:21

I co, cały czas betafence się sprawdza? Co daje ocynkowanie siatki i powłoka PCV??

time image

Gość Rudi

10 Lip 2009, 10:50

Dobra wizualizacja w tym linku Mathir - praktyczna instrukcja kawe na lawe. Mialem zamowic dwoch robotnikow do postawienia ogrodzenia, ale zadzwonie po szwagra i sami siatke bedziemy naciagac.

time image

07 Lip 2009, 07:01

...

time image

Gość zawiedziony

06 Lip 2009, 22:43

aleś doraaadził ,miałem nadzieje ze jest opis jak ja zamontować a tu g.... wkurzyłem sie i spadam z tej str

time image

Gość daro

01 Cze 2009, 09:10

Z siatka najprosciej, z dobrym sasiedem, synem albo kolega pol popoludnia i juz moze stac jesli wczesniej sie zakopie slupki, albo ma juz cos postawione wczesniej. Tez mam pantanet -na zmiane po starym plocie - demontaz trawl dluzej niz rozciagnie siatki ;) .

time image

Gość Krissu

30 Kwi 2009, 11:25

U mnie siatka jest nawet lepsza , bo i ocynkowana i powleczona. Wstepnie myslalem, zeby wziac cos zwyklego, ale zobaczylem Pantanet Betafence i doszedlem do wniosku, ze jak trzeba placic, to przynajmniej cos porzadnego bedzie. Przewazyla kwestia konserwacji, z u plywem lat przeciez trzeba sie ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje