Jakie są konsekwencje zatrudnienia na budowie obcokrajowców bez pozwolenia na pracę?

Jakie są konsekwencje zatrudnienia na budowie obcokrajowców bez pozwolenia na pracę?

Odpowiedź eksperta: Warunki legalnego zatrudnienia cudzoziemców w Polsce i konsekwencje ich nielegalnego zatrudniania reguluje ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W myśl art. 120 tej ustawy osoba, która zleci wykonywanie pracy cudzoziemcowi nieposiadającemu zezwolenia na pracę lub na innym stanowisku lub na innych warunkach niż określone w zezwoleniu na pracę, podlega karze grzywny od 3 do 5 tys. zł – kodeks wykroczeń.

Cudzoziemiec, który wykonuje pracę bez zezwolenia lub na innym stanowisku lub na innych warunkach niż określone w zezwoleniu na pracę, podlega karze grzywny od 1 do 5 tys. zł.

Zatrudnianie cudzoziemca jest wykroczeniem, jednak w pewnych okolicznościach – jeżeli zatrudnienie cudzoziemca nieposiadającego zezwolenia na pracę stanowiło umożliwienie lub ułatwienie mu pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom, a powierzający wykonywanie pracy jest świadom, że zapewnia lub przynajmniej poprawia cudzoziemcowi warunki egzystencji na terenie Polski – stanowi przestępstwo określone w art. 264a § 1 kodeksu karnego.

Istotą takiego działania sprawcy musi być udzielanie cudzoziemcowi pomocy w podtrzymywaniu pobytu, głównie przez dostarczanie mu źródeł utrzymania i zakwaterowania. § 2 tego przepisu stanowi, że w wyjątkowych wypadkach, gdy sprawca nie osiągnął korzyści majątkowej, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Cudzoziemcowi, który pracował nielegalnie (lub podjął działalność gospodarczą niezgodnie z przepisami), wydaje się decyzję o wydaleniu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz