Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Jakie są konsekwencje zatrudnienia na budowie obcokrajowców bez pozwolenia na pracę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2012-12-09 23:00:00
Jakie są konsekwencje zatrudnienia na budowie obcokrajowców bez pozwolenia na pracę?

Odpowiedź eksperta: Warunki legalnego zatrudnienia cudzoziemców w Polsce i konsekwencje ich nielegalnego zatrudniania reguluje ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W myśl art. 120 tej ustawy osoba, która zleci wykonywanie pracy cudzoziemcowi nieposiadającemu zezwolenia na pracę lub na innym stanowisku lub na innych warunkach niż określone w zezwoleniu na pracę, podlega karze grzywny od 3 do 5 tys. zł – kodeks wykroczeń.

Cudzoziemiec, który wykonuje pracę bez zezwolenia lub na innym stanowisku lub na innych warunkach niż określone w zezwoleniu na pracę, podlega karze grzywny od 1 do 5 tys. zł.

Zatrudnianie cudzoziemca jest wykroczeniem, jednak w pewnych okolicznościach – jeżeli zatrudnienie cudzoziemca nieposiadającego zezwolenia na pracę stanowiło umożliwienie lub ułatwienie mu pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom, a powierzający wykonywanie pracy jest świadom, że zapewnia lub przynajmniej poprawia cudzoziemcowi warunki egzystencji na terenie Polski – stanowi przestępstwo określone w art. 264a § 1 kodeksu karnego.

Istotą takiego działania sprawcy musi być udzielanie cudzoziemcowi pomocy w podtrzymywaniu pobytu, głównie przez dostarczanie mu źródeł utrzymania i zakwaterowania. § 2 tego przepisu stanowi, że w wyjątkowych wypadkach, gdy sprawca nie osiągnął korzyści majątkowej, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Cudzoziemcowi, który pracował nielegalnie (lub podjął działalność gospodarczą niezgodnie z przepisami), wydaje się decyzję o wydaleniu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje