Odpowiedź eksperta: Nieprawidłowa praca obiegu cyrkulacyjnego ciepłej wody spowodowana jest prawdopodobnie zapowietrzeniem instalacji. Zdarza się to wtedy, gdy rura cyrkulacyjna podłączona zostanie do rury ciepłej wody powyżej miejsca doprowadzenia wody do baterii, co uniemożliwia samoczynne odpowietrzenie. Nagromadzone tam powietrze utrudnia przepływ wody w obiegu cyrkulacyjnym i mimo pracy pompy, nie ma efektu natychmiastowego wypływu ciepłej wody z baterii.
Problem ten bez konieczności poważniejszej przeróbki instalacji można rozwiązać, montując w najwyższym punkcie rury cyrkulacyjnej automatyczny odpowietrznik pływakowy. W budynkach z bardzo rozległą instalacją ciepłej wody, gdy odległości do punktów odbioru przekraczają kilkanaście metrów, koszty związane z komfortem natychmiastowego korzystania z ciepłej wody będą wysokie, zwłaszcza gdy z wody korzysta się często, ale w niewielkich ilościach np. do umycia rąk.
W takiej sytuacji korzystne będzie zainstalowanie przepływowego, elektrycznego podgrzewacza, podłączonego na rurze ciepłej wody lub niewielkiej termy o pojemności 5-10 l. Urządzenia te muszą być wyposażone w termostat pozwalający na ustawienie temperatury wypływającej wody, co zapobiegnie jej przegrzaniu. Przy krótkotrwałym poborze podgrzewa on natychmiast wodę do odpowiedniej temperatury, natomiast gdy woda wypływa dłużej, jego zasilanie wyłączy się w momencie dopływu ciepłej wody z centralnego podgrzewacza.
Redakcja BD
fot. otwierająca: Opoczno