Jak uniknąć zmiany temperatury wody, gdy ktoś korzysta z drugiej baterii?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak uniknąć zmiany temperatury wody, gdy ktoś korzysta z drugiej baterii?

W moim domu instalacja c.w.u. zasilana jest z dwufunkcyjnego kotła gazowego i czasami pojawia się problem z gwałtowną zmianą temperatury wypływającej wody, gdy ktoś korzysta z drugiej baterii. Jest to szczególnie nieprzyjemne podczas kąpieli pod prysznicem, gdy woda nagle się ochładza. W domu mieszkają tylko dwie osoby, zatem zapotrzebowanie na c.w.u. nie jest duże, ale czy w możliwie prosty sposób można uniknąć tej niedogodności?

aktualizacja: 2022-03-04 08:11:07

Odpowiedź eksperta: Nowoczesne kotły gazowe przystosowane do przygotowywania również ciepłej wody umożliwiają utrzymywanie nastawionej temperatury niezależnie od intensywności jej poboru. Teoretycznie więc niezależnie od ilości czerpanej wody jej temperatura powinna utrzymywać się na stałym poziomie i jedynie może zmieniać się intensywność wypływu związana ze spadkiem ciśnienia, gdy korzysta się z drugiej baterii.

W praktyce jednak korzysta się ze zmieszania ciepłej i zimnej wody w baterii czerpalnej, by uzyskać pożądanej temperatury wypływającej wody. Ponieważ obieg grzewczy c.w.u. w kotłach dwufunkcyjnych ma fabrycznie ograniczony przepływ - najczęściej 8-12 l/min zależnie od mocy grzewczej - to w przypadku otwarcia drugiego zaworu strumień ciepłej wody rozdziela się na dwa punkty czerpania, co w powoduje zmniejszenie dopływu ciepłej wody do baterii przy niezmienionym przepływie wody zimnej. Zmieszana woda będzie miała niższą temperaturę, a spadek jej ciepłoty będzie tym większy, im wyższy jest udział wody zimnej.

Stabilną temperaturę wody przy zasilaniu z kotła dwufunkcyjnego i przy korzystaniu z przepływowego gazowego podgrzewacza można uzyskać po zamontowaniu prysznicowej baterii termostatycznej. Jej działanie polega na automatycznym dostosowaniu dopływu wody ciepłej i zimnej, tak aby uzyskać nastawioną temperaturę. Jednak automatyka takiej baterii działa z opóźnieniem 1-4 sekund, co może powodować krótkotrwałe spadki lub wzrosty temperatury. Zamontowanie baterii termostatycznej nie powinno sprawiać kłopotów, gdyż montowana jest ona w miejsce baterii tradycyjnej.

Najpewniejszym sposobem na utrzymywanie stabilnej temperatury w baterii natryskowej jest ustawienie temperatury podgrzewania w kotle na poziomie 38-40°C. Dzięki temu podczas kąpieli nie trzeba będzie domieszać zimnej wody, a termostat kotłowy utrzymywać będzie temperaturę na stałym poziomie niezależnie od intensywności poboru.

Jednak przy takim rozwiązaniu woda używana np. do zmywania będzie nieco zbyt chłodna, ale problem ten można rozwiązać montując przed baterią zlewozmywakową przepływowy elektryczny podgrzewacz wody. Dogrzeje on dopływającą z kotła wodę z 40°C do 50-55°C, jednocześnie umożliwiając natychmiastowy wypływ ciepłej wody, bez oczekiwania, aż dopłynie ona z kotła.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Nowoczesne kotły gazowe utrzymują tę samą temperaturę wody niezależnie od wielkości poboru. Jednak jej ilość się zmienia, gdy korzystamy równocześnie z kilku punktów poboru (fot. Vaillant)

Zdaniem naszych Czytelników

18 Mar 2010, 19:01

Potwierdzam janek ma rację, zastanawiam się ale raczej możliwe byłoby dołożenie zbiornika warstwowego ok80L, trzeba by jeszcze pompkę obiegową i jakieś sterowanie, powinno śmigać.

18 Mar 2010, 17:33

Cytat <em>W moim domu instalacja c.w.u. zasilana jest z dwufunkcyjnego kotła gazowego i czasami pojawia się problem z gwałtowną zmianą temperatury wypływającej wody, gdy ktoś korzysta z drugiej baterii. Jest to szczególnie nieprzyjemne ...

Gość piotr

18 Mar 2010, 17:30

Bzdura bateria termostatyczna przy piecu dwufunkcyjnym to porażka..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image