Porównanie 28 baterii zlewozmywakowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Porównanie 28 baterii zlewozmywakowych

Chociaż bateria kuchenna jest niewielkim urządzeniem, jej wybór musimy dobrze przemyśleć - zwłaszcza gdy lubimy gotować i często będziemy z niej korzystać. Powinna być wygodna w użyciu i współgrać z wystrojem pomieszczenia.

Głównym zadaniem kranu kuchennego jest dostarczenie strumienia wody o odpowiedniej intensywności i temperaturze. Jego regulacja nie powinna stanowić problemu. Nowoczesne modele potrafią to i znacznie więcej - mogą się rozciągać, składać, serwować wodę sodową, a nawet zaparzyć herbatę. Ich stylistyka jest rozmaita - znajdziemy wersje o minimalistycznej formie oraz dekoracyjne. Warto pamiętać, że bateria musi tworzyć zgrany duet ze zlewozmywakiem - producenci oferują nawet gotowe zestawy, co w wielu przypadkach ułatwia dokonanie wyboru.

Najpopularniejsze są modele stojące, czyli sztorcowe, bo standardem jest montaż urządzenia w blacie lub w zlewozmywaku (wiele z nich ma nawet otwór przygotowany fabrycznie). Instalację wodną doprowadza się od spodu, a podłączenia chowa w szafce kuchennej. Taką armaturę łatwo jest zamontować, jak również wymienić w razie potrzeby. Z kolei naścienna wymaga montażu przed wykończeniem wnętrza (przed przyklejeniem glazury) i obecnie stosowana jest zwłaszcza w starych budynkach, gdzie w ścianie nad zlewozmywakiem wyprowadzona jest już instalacja wodna.

Redakcyjne porównanie 28 baterii zlewozmywakowych

BATERIE ZLEWOZMYWAKOWE - JEDEN LUB DWA UCHWYTY

Rzadko już widujemy tradycyjne baterie dwuuchwytowe (kiedyś były tylko takie), w których temperaturę wody ustawia się za pomocą dwóch pokręteł/kurków. Jest to niezbyt wygodne i mało precyzyjne. Jednak nowoczesne modele tego typu charakteryzują się ciekawym wyglądem w stylu retro i mają swoich zwolenników.

Szybko przyjęła się armatura z mieszaczem ciepłej i zimnej wody - wyposażona w jeden uchwyt. To bardzo komfortowe rozwiązanie, wystarczy bowiem jedna wolna ręka, by puścić strumień o właściwej sile i temperaturze. Regulacja trwa krócej, więc zużycie wody jest mniejsze. Co bardzo ważne - pożądanej temperatury nie musimy za każdym razem ustawiać na nowo.

Baterie w stylu retro - jedno- i dwuuchwytowa. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na wygodzie, wybierajmy raczej pierwszy typ. (fot. po lewej: Laveo, fot. po prawej: Deante)
Bateria kuchenna Mungo z funkcją filtrowania wody

ODPOWIEDNI TYP WYLEWKI

Kształt, wymiary i budowa wylewki kranów kuchennych to kwestie wpływające nie tylko na estetykę, ale i wygodę użytkowania. Tylko w przypadku zlewozmywaka jednokomorowego może sprawdzić się wylewka nieruchoma. Do dwukomorowego warto wybrać baterię o szerokim kącie obrotu wokół własnej osi.

Jednym z najważniejszych parametrów jest też wysokość wylewki. Wyższa - w kształcie litery C lub U - zapewnia wygodne mycie dużych naczyń, napełnianie wazonów czy płukanie warzyw i owoców. Nie można jednak przesadzić - woda uderzająca o dno zlewozmywaka z dużej wysokości łatwo się rozchlapuje (przy doborze baterii trzeba więc uwzględnić jego głębokość).

Wylewce elastycznej możemy z kolei nadawać różne kształty, zmieniając tym samym jej wysokość i zasięg. Modele takie na zewnątrz mają silikon - często w wyrazistych kolorach.

Wylewka elastyczna
Wylewki elastyczne są bardzo funkcjonalne i uniwersalne - sprawdzają się właściwie w każdej kuchni. (fot. Ferro)

Dużym udogodnieniem jest również wyciągana wylewka, wyposażona w karbowany wężyk (jak w baterii prysznicowej) o długości 100-150 cm. Końcówkę można wyciągnąć i sięgnąć nawet poza zlewozmywak, by napełnić np. garnek stojący na kuchence. Po zakończeniu pracy wężyk łatwo wchodzi w korpus baterii i pozostaje pod zlewozmywakiem. Końcówka wylewki często bywa szersza, przypominając nieco słuchawkę prysznica.

Jeśli potrzebna nam wylewka o dużym zasięgu, wybierzmy tę wyciąganą. (fot. po lewej: Kludi, fot. po prawej: Laveo)

Jeżeli strefę zmywania zaplanowaliśmy pod oknem kuchennym, którego dolna krawędź wypada tuż nad blatem, kupmy baterię składaną na bok/pochylaną (tzw. podokienną), która nie będzie uniemożliwiała nam otwierania skrzydła.

Baterię składaną warto kupić, gdy zlew znajduje się przy oknie. (fot. Deante)

OPCJE DODATKOWE DLA BATERII ZLEWOZMYWAKOWYCH

Popularnym rozwiązaniem jest perlator, który napowietrza strumień, dzięki czemu wydaje się on mocniejszy. Pozwala to zmniejszyć zużycie wody nawet o 40%. Niektóre baterie mają przełącznik umożliwiający zmianę siły strumienia (intensywny lub rozproszony - podobnie jak w słuchawce prysznicowej).

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Oszczędne i wygodne, choć niezbyt popularne, są krany bezdotykowe (z fotokomórką). Aby popłynęła woda wystarczy ruch dłoni w pobliżu wylewki.

Dzięki baterii termostatycznej uzyskamy wodę o określonej temperaturze. Jedno pokrętło służy do ustawiania siły strumienia, zaś drugie – temperatury. To ostatnie ma blokadę bezpieczeństwa, która uniemożliwia uzyskanie więcej niż 38°C. Ma to zapobiec ewentualnemu poparzeniu rąk. Czasami jednak taka blokada nieco przeszkadza - np. podczas mycia tłustych naczyń, które łatwiej byłoby doczyścić w wyższej temperaturze.

Amatorom ciepłych napojów proponujemy modele, które mogą przygotować wrzątek. Coraz częściej spotykana jest armatura wyposażona w system filtrujący uzdatniający wodę - można ją wtedy bez obaw pić prosto z kranu. Znajdziemy też wersje z saturatorem, pozwalające uzyskać wodę gazowaną.

Baterie z oświetleniem ledowym nie są jeszcze zbyt powszechne, jednak podświetlony w ten sposób strumień wygląda bardzo efektownie.

MATERIAŁ I KOLOR BATERII ZLEWOZMYWAKOWYCH

Wygląd baterii zmienił się na przestrzeni lat, choć modele retro są obecnie również na topie. Większość oferowanych urządzeń ma korpus z mosiądzu, ewentualnie ze stali. Nie jesteśmy jednak skazani na jeden rodzaj wykończenia powierzchni. Oprócz popularnego chromu możemy kupić armaturę satynową, białą, czarną czy nawet złotą. Elastyczne wylewki z silikonem na wierzchu mają rozmaite kolory - nierzadko jaskrawe.

Jeszcze niedawno armatura była głównie w srebrnym kolorze. Dziś bez problemu kupimy białą i czarną. (fot. z lewej: Technistone®, fot. z prawej: Laveo)

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Deante

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje